Bal Kabağı Maskesi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Bal Kabağı Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Bal kabağı maskesi, son zamanlarda yapılan araştırmalar bal kabağının cilde çok faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle kalitesi yüksek olan kozmetik ürünlerin de bal kabağının özüne yer verilmiş ve bal kabağından faydalanılmıştır. Krem veya losyonlar da yer alan bal kabağı cildin daha pürüzsüz ve genç kalmasını sağlıyor. Aynı zamanda evde de yapılabilecek bal kabağı maskeleri ile cildin ihtiyacı olan mineral ve vitaminler cilde verilebilir. Özellikle kuru cilt tipine sahip kişilerin, sivilce sorunu yaşayanların ve cildi sürekli pullanma yapan kişilerin bal kabağı maskesi yapmaları tavsiye edilir.

Bal Kabağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt tipine ve cildin durumuna göre bal kabağı maskeleri değişebilir. Bunun için birkaç önerisinde bulunacağınız. Bal kabağı maskesini cildin daha sağlıklı olması için veya daha genç bir görünüme kazanmak için tercih edebilirsiniz. Farklı cilt tiplerine sahip kişiler için kozmetik ürünleri de farklı olmaktadır. Yağlı cilt tiplerine içerisinde buz bazlı olan ürünler tercih edilirken kuru cilt tipleri için de bitkisel ya karışımı olan ürünler önerilmektedir. Farklı cilt tipleri için farklı bal kabağı maskeleri.

Bal ve Bal Kabağı Maskesi: Yarım çay kaşığı süzme bal ile iki yemek kaşığı püre kıvamına getirilmiş bal kabağı bir kâseye alınır. Üzerine bir yemek kaşığı süzme yoğurt ilavesi yapılır ve karıştırılır. Eğer eviniz de yoğurt yok ise yoğurt yerine saf zeytinyağı da tercih edebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir durumdur. Hazırlanmış olan bal kabağı maskesi karışımı yumuşak bir fırça yardımıyla temiz olan cildinize sürün. Yaklaşık 10-15 dakika kadar maskeyi cildiniz de bekletin ve sürenin geçmesinin ardından ılık su ile maskeyi cildinizden temizleyin. Bu maske cilde uygulanması kolay olan ve etkin peeling özelliği olan maske çeşitlerinden bir tanesidir.

Süt ve Bal Kabağı Maskesi: Cilt tipi hassas olan kişiler için bu maske tarifi kaçınılmaz olacaktır. Bir yemek kaşığı haşlanmış bal kabağını yarım çay kaşığı yağsız süt ile karıştırın. Üzerin ede bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesi yapın ve çatal ile püre kıvamına getirin. Yüzünüze maske yumuşak bir fırça yardımıyla veya parmak uçlarınız ile sürün ve 15 dakika bekletin. Sürenin geçmesi ile maskeyi cildinizden soğuk veya ılık su kullanarak çıkartın. Haftada iki gün uygulanmasın da hiçbir sakınca olmayacaktır. Ancak iki günden fazla kullanılması ciltte alerjiye yol açabilir.

Bal Kabağı Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni