Kabak Çekirdeği Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Kabak Çekirdeği Tarifi ve Malzemeleri

Kabak çekirdeği, toplumumuzda çok yaygın olarak tüketilen kabuklu kuruyemişlerden biridir. Oldukça yaygın olarak tüketilen bu çekirdek aslında Ayçiçek kadar çok tüketilmese bile ay çiçek çekirdeğinden sonra gelen en önemli kuruyemiştir. İçeriği nedeni ile insan vücuduna çok büyük faydaları olan kabak çekirdeği, aslında Ayçiçekten de daha fazla fayda sağlamaktadır. Gerek içerisindeki vitaminler gerekse içerisindeki yağlar insan vücudunda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Kabak çekirdeğinin en büyük özelliği tabi ki besin değerinin son derece yüksek olmasıdır. Çünkü kabak çekirdeği içerisinde besleyici mineraller bulunmaktadır. Kabak çekirdeği, aslında en çok demir eksikliği sorunu yaşayan insanlar tarafından tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir. Çünkü kabak çekirdeğinin içerisindeki demir oranı oldukça fazladır. Bu nedenle ünlük olarak düzenli yenilen kabak çekirdeği içerisindeki demir oranı ile insanlara çok büyük etkiler yapmaktadır. Eğer sizlerde de demir eksikliği sorunu var ise düzenli olarak kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Çok eski zamanlardan beri bitkisel olarak elde edilen kabak çekirdekleri insanların severek tükettikleri bir yiyecek ve eğlence haline gelmiştir. Kimi insanlar bu çekirdeği lezzeti nedeni ile tüketse bile bazı insanlarda bu çekirdeği faydalarından yararlanmak amacı ile tüketmişlerdir. Sizlerde bu çekirdekten yararlanabilirsiniz. Tarım ile uğraşılan yerlerde bu çekirdekler direk olarak kabak içerisinde alınır ve kavrulur. Fakat ülkemizin batı kesimlerinde tarımın yerine şehirleşmenin daha fazla olması nedeni ile bu gibi yiyeceklere sadece marketlerden ulaşılabilir. Kabak çekirdeğinin çok büyük bir olumsuz yönü vardır. Bu olumsuzluk ise kabak çekirdeğinin kalorisinin aşırı yüksek olmasıdır. Bu durum özellikle rejim yapan insanlarda ve kilo problemi olan insanlarda sorun haline gelmektedir.

Faydaları

Bağırsak parazitleri: Özellikle çocuklarda sorun haline gelen bu durum genellikle bir kez bulaştığı zaman artık, oldukça büyük sorunlara neden olarak çocukların başta gelişimleri olmak üzere birçok durumunu etkilemektedir. Bu durumda çocukta kimyasal ilaçlar kullanılarak ve tıbbi ilaçlar kullanılarak bağırsak parazitleri ortadan kaldırılabilir. Fakat bu ilaçlar kişilerde çok büyük zararlara yol açtığı için bu durumda kabak çekirdeği devreye girer. Fakat eğer sizlerde bağırsak kurtları için kabak çekirdeği tüketecekseniz kabak çekirdeğini çiğ olarak tüketmelisiniz.

Omega 3 yağ asidi: Yine özellikle çocukların ihtiyacı olan omega 3 yağ asitleri, kabak çekirdeği içerisinde yüksek oranda bulunmaktadır. Birçok insan omega yağ asitlerini çocuklarına verebilmek için bol bol balık yedirmektedir. Eğer çocuğunuz balık sevmiyorsa ona kabak çekirdeği yedirerek omega üç yağ asidini aşılayabilirsiniz.

Prostat sorunları: Erkeklere özgü bir sorun olan prostat büyümesinde bağlı olarak ortaya çıkan birçok hastalığı ve sorunları bu şekilde kabak çekirdeği tüketerek ortadan kaldırabilirsiniz. Tarih olarak tam bir tahmin edilemese bile aslında 1900 'lü yıllarda bile prostat sorunları için hastaların kabak çekirdeği tükettikleri bilinmektedir.

Uyku düzeni: Kimi zaman eğitim hayatı nedeni ile kimi zaman iş hayatı nedeni ile uyku düzensizliği yaşayan insanlarda bu bitki çekirdeği son derece fayda sağlamaktadır. Bunun için sizlerde ister lezzeti için ister faydaları için bol bol kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Bu durumun uygulanması ile çok kısa zamanda uyku düzeninizi sağlayabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Diyabet: Kabak çekirdeği, söylentilere göre diyabet hastalığında da muhteşem etkilerini göstererek birçok belirtinin ortadan kalkmasına ve buna bağlı olarak kişilerin rahatsızlıklar yaşamasını engellemektedir. Bu laboratuvar ortamında tam olarak kanıtlanamasa bile birçok gözlem sonucunda bu sonuca varılmıştır.

Kabak çekirdeği ne gibi yan etkiler yapar?
  • Kabak çekirdeğinin günlük olarak belli bir miktardan fazla tüketilmemesi önerilir. Kimi zaman içerisindeki yağlar nedeni ile kimi zamanda minerallerin fazlalığı nedeni ile kabak çekirdeğini ölçülü tüketmelisiniz.
  • Bir diğer yan etki ise kişilerde çok fazla tüketildiğinde çok şiddetli karın ağrılarına neden olmaktadır. Bu nedenle kabak çekirdeği çok fazla tüketilmemelidir. Aksi durumlarda mide kramplarına benzer ağrılar ortaya çıkabilir.
  • Kabak çekirdeği bazı insanlarda ishal sorununa neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde kabak çekirdeğini yerken dikkatli olursanız bu gibi sindirim sorunları ile karşılaşmazsınız.

Kabak Çekirdeği Yorumları

soru

Kiraz

24 Mayıs 2024 Cuma

İyi günler ben çerez çok seviyorum özellikle de kabak çekirdeğini. Mutlaka her akşam televizyonun karşısında bir kase kabak çekirdeği olur. Yalnız ben kabak çekirdeğini sürekli kabukları ile yerim. Acaba kabak çekirdeğini kabuklarıyla yemenin bir zararı var mıdır? Lütfen bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Alpaslan

24 Mayıs 2024 Cuma

Kabak çekirdeği Omega 3 vitamini açısından oldukça yüksek bir çerezdir. İçerisinde barındırdığı yüksek vitamini ve yağları sayesinde vücudumuz için oldukça yararlıdır. Tüketirken dikkat etmek gerekir. Özellikle kilo problemi olan insanların kabak çekirdeğinin kalorisini hesaplayarak tüketmeleri gerekir. Kuruyemişi kabukları ile tüketmek zararlı değildir. Ancak tüketmek isteyenlerin çiğ tüketmesi gerekir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ekşili Kabak Tarifi ve Malzemeleri

Ekşili Kabak Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kabak Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çiğ Kabak Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Çiğ Kabak Salatası Tarifi ve Malzemeleri