Kabak Yağının Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kabak Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak Yağı Nasıl Kullanılır, Kabak yağı ile tedavi olmak için kullanılmak istenirse eğer kesin olarak diyetisyen veya doktora danışarak onların onayını almanız gerekmektedir. Beslenirken kabak yağından faydalanmak isterseniz de salatalara az miktarda olacak şekilde koyabilirsiniz. İsterseniz her sabah kalktığınız da çay kaşığı veya tatlı kaşığı ile az miktarda içebilirsiniz. Alacağınız kabak yağı kesin olarak soğuk presten geçmelidir.

Soğuk press kabak yağı vücudumuza masaj yaparken de kullanılabilecek bir yağ türüdür. Kabak yağının hem saçlara hem de vücudumuza çok fazla faydası bulunmaktadır. Duş almadan bir saat öncesinden vücudunuza veya saçınıza uygulayabilirsiniz. Parazit, tenya düşürmek isterseniz ise ister yağı ister kendisini de kullanmanız doğru olabilir. Günlük yemeklerde ise yemeklerinize iki yemek kaşığı kadar kabak yağı ilave ederek daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kabak Yağı İçerisinde Bulunan Etken Maddeler

Kabak yağı bol olarak klorofil içermektedir. Kabak yağı %30- 50 palmirik, oleik, stearik ve linolenik asitler içermektedir. Gama, beta ve tokoferol- delta içeren tokoferoller ve lutein ve karoten-beta içeren karotenoidlerdir. Kabak yağı içerisinde bulunan linolenik asitler kendi vücudumuz tarafından üretilememektedir. Bu nedenle kendimi dışarıdan almamız gerekiyor. Linolenik asitler F vitamini olarak bilindiği için kendi vücudumuz tarafından üretilememektedir. Bunlar omega-3 asitleri olarak da sınıflandırılabilir ve bitkisel kaynaklı oldukları kanıtlanmıştır.


Kabak yağının birçok faydası bulunmaktadır. İdrar yolları sorunları olan kişilerde çok faydalı bir besin takviyesidir. İyi huylu prostat büyümelerine karşı sorunlarda çok fayda göstermiştir. Benign prostat büyümesinde göstereceği etki ve faydaları hala araştırılmaktadır. Kabak yağının bir diğer faydası ise böbrek ve mesanede olan veya oluşabilecek taş sorunlarının önüne geçebilir. Kabak yağı taş oluşumunu arttıran maddelerin seviyesini en aza indirecek kadar azaltmaktadır. Kabak yağı dünya da en çok Avustralya ülkesinde üretilmektedir. Araştırmalar sonucunda diyet listelerine girmiştir. Ayrıca mutfakta da kullanılması sağlıklı olacağı açıklanmıştır. Vücudumuz da pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle cilt dokularını sağlamlaştırıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Kabak Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Birçok kişinin saçlarının dökülmesinin kaynağı Dehidrotestosteron yani kısa olarak DHT hormonudur. DHT hormonu testosteron hormonunun değişik bir kimyasal biçimidir. Saç dökülmesi, prostat büyümesi gibi bazı yan etkileri olan bir hormon tipidir. Cinsel aktiviteler sonrasında vücudumuzdaki oranı hızla artmaktadır ve bu olay vücudun aşırı yağlanmasına sebep olmaktadır. Bu yağlanma sonrasında vücudumuzda sivilceler oluşmakta ve saç dökülmesi hızlanmaktadır. Pek çok kişinin saç dökülmesine sebep olan DHT hormonudur. Kabak yağı bu hormonu baskılayarak saç dökülmesini önemli bir şekilde azalttığı görülmüştür.

Kabak Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kabak Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kabak Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Köftesi Tarifi ve Malzemeleri