Kireçte Kabak Reçeli Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Kireçte Kabak Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kireçte kabak reçeli, Kabak sebze olmasına karşın özellikle bal kabağı çeşidinin tatlı türleri yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de reçelidir. Hafif bir reçel görünümü verse de kabak reçeli şekeri fazla emdiğinden aslında yoğun bir reçeldir. O nedenle de bu şekilde keskin şeker içeriğine sahip türde reçelleri tercih edenlerin mutlaka tatması gereken bir lezzettir. Birden çok çeşidi bulunan kabağın her birinin kendine has yapılan yemek ve tatlı çeşitleri vardır. Bu kadar geniş bir anlamda kullanılan nadir sebzelerin başında gelir. Besleyici özelliği ve lifli yapısı ile her dönem tüketilmesi gereken besinlerden birisi olan kabak pek de sevilen bir sebze olmadığından ötürü belki de bu kadar değişik lezzetleri türetilmiştir.

Kireçte kabak reçeli malzemeleri
  • Bir kg kadar soyulmuş bal kabağı
  • Altı su bardağı dolusu su
  • Beş su bardağı silme toz şeker
  • Bir çay kaşığı dolusu limon tuzu
  • Üç litre su
  • 300 gram kadar sönmemiş kireç
Kireçte kabak reçeli nasıl yapılır?

Reçelimize başlamadan önce ilk olarak yapılacak olan kireç kaymağının hazırlanmasıdır. Sönmemiş olarak temin ettiğiniz kireci büyük bir kavanoz içerisine koyduktan sonra üzerine suyunu ekleriz. Daha sonra ağzı tam kapatılmadan yarı açık vaziyette bir şekilde bekletilmeye alınır. Normal şartlarda aslında kireç suyu gördüğü anda patlayarak çözünmeye başlar fakat kireç bayat ise bu patlama olmadan da bayatlarında da çözünme gerçekleşir. Daha sonra kabaklar küçük küpler halinde irili ufaklı boyutlarda parçalara ayrılır. Daha sonra kenarda bekletilen kireç kaymağı bulandırılmadan suyu ayrı bir kap içerisine alınır ve bu suyun içerisine kabaklar yerleştirilir. Kabaklar hafif olduğundan suyun içerisinde kalabilmesi için üzerine uygun bir ağırlık koyabilirsiniz.

Kabakların kireç suyunda en az bir gün bekletilmesi gerekir. Bekleyen kabaklar sertleşmesi gerektiği miktarda olduğunda kabaklar kireç suyundan çıkartılır. Daha sonra duru su ile dört beş sefer durulandıktan sonra son suda bir saat kadar bekletilir. Bu bekleme işlemi esnasında diğer taraftan tencere içerisine şeker ve su ilave edilerek ocakta beş altı dakika şeker eriyene kadar kaynatılır ve altı kapatılarak ılımaya bırakılır. Daha sonra kabaklar beklediği sudan çıkartılarak hazırlanan ılık şerbetin içerisine ilave edilir. Daha sonra bu şekilde tekrar ocağa yerleştirilen kabak reçelinin altı kısık şekilde ara ara karıştırılarak şerbeti yemesi sağlanır. Ortalama olarak iki saat kadar bu şekilde ocakta pişmeye devam eden kabakların rengi şeffaflaştığında ocak açılarak yüksek ateşte suyunun kıvam alması için pişirilmeye devam edilir. Kıvama gelmesi yaklaştığında içerisine suda eritilmiş limon tuzu da ilave edilerek bir iki dakika daha kaynatılır ve altı kapatılır. Sıcak haldeyken önceden hazırlanmış cam kavanozların içerisine bir parmak boşluk kalacak şekilde yerleştirilir ve ağzı sıkı bir şekilde kapatılır. Kapağı altta kalacak şekilde ters çevrilerek kuru ve serin bir yerde muhafaza edilir. Kireçte kabak reçelinde kullanılan kireç kabakların işlem esnasında dağılmasını engellemek için kullanılmaktadır. O nedenle dilediğiniz herhangi bir reçeli yaparken de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Kireçte Kabak Reçeli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dolmalık Kabak Tarifi ve Malzemeleri

Dolmalık Kabak Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Diyeti Listesi

Kabak Diyeti Listesi

Bal Kabağı Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Bal Kabağı Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Patlıcan Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Patlıcan Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Graten Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Graten Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bisküvili Kabak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Kabak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Diyet Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Diyet Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri