Kabak Koyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kabak Koyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kabak koyu, ülkemizin eşsiz cennetleri arasına girmiş olan bu bakir cennet Fethiye ilçesine 9 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçeden koy ulaşmak için, dik yamaçlardan yürümeli ya da traktör, cip gibi arazi araçlarından faydalanılmalı. Ülkemizde bile buradaki kadar özel bitki örtüsüne başka yerde rastlayamazsınız. Bunun sebebi olarak koyun buzul çağında meydana gelen buzlanmadan etkilenmeden çağımıza kadar ulaşmış olması gösterilmektedir. Dünyadaki en iyi trekking parkurlarından olan ve 513 km uzunluğa sahip olan Likya Yolu da Kabak koyundan geçmektedir.

Vadinin tepesindeki Faralya köyünden veya vadinin içindeki antik Lidya yolundaki doğa yürüyüşlerinde, koyu yükseklerden görme olanağına sahip olabilirsiniz. Bu bakış açısıyla açık denizin başlangıcında genişleyen, kıyıya doğru daralan görünümüyle koyun tıpkı su kabağına benzerliği dikkatinizi çekecektir.

Kabak koyuna 1987 yılına kadar herhangi biri yerleşmemiştir. Bu yıldan sonra buraya yerleşen ilk kişi Turan Pirendeoğlu koyun güzelliğine hayran kalarak, yurt dışında yaşamaktan vazgeçmiştir. Henüz koyda elektrik ve su olmamasına, araçla buraya ulaşım olmamasına rağmen, koyun güzelliği kendisine cazip gelmiştir. Buradaki ilk yerleşim yeri olan Turan Kamp bu şekilde kurulmuştur. Kampın bulunduğu alan koydaki 800 metrelik dağların ve denizin en mükemmel manzarasına sahiptir. Bu tarihten sonra kampın gelişimi günümüze kadar devam etmiştir. Çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçisi olmaktadır.

Bu doğa harikası koy, herkese şehrin kaosundan uzak, doğayla iç içe bir yaşam sunmaktadır. Bunu yaşamayı isteyenler için, Kabak koyu mükemmel bir tatil fırsatıdır. El değmemiş doğal yapısı, tarihsel niteliği bakımından, burası dünyadaki özel yerlerden biridir. Yıl boyu yerli be yabancı ziyaretçileri çeken, koyu herkesin görmesini tavsiye ederiz. Aynı zamanda Fethiye'den başlayan ve Antalya'ya kadar devam eden antik Lidya yolunda yürümek, burada konaklamak isteyenler içinde oldukça özel bir tercih olacaktır. Antik taşlarla kaplı olan Likya mezarlığı, sayısız kelebek ve kuş türünü barındıran Aladere Şelalesi bu bölgede görülmesi gereken yerlerden. Koydan yüzerek 20-25 dakika süren mesafedeki mağarada dalış meraklılarına, doğa severlere bir hayli ilginç gelecektir. Dalış yapmayı sevenler güneşin yansımasıyla mağaranın altından görünen delikten dalarak, buradan dışarıya çıkabilir.

Kabak koyu, gezginler tarafından "Dünyadaki en güzel ilk beş yer" arasında kabul edilmektedir. Bu koyda bulunan kampların kurucuları genellikle burasının cazibesine kapılarak, şehir yaşamından uzaklaşmış, oldukça kültürlü ve yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etmek isteyen kişilerden oluşmaktadır. İlk kurulan Turan Kamp ve diğerlerinde, yemekler genellikle açık büfe olarak sunulmakta, ekmekler bile kendi üretimlerinden ikram edilmektedir. Yakındaki köyde organik olarak yetiştirilen sebze ve meyveler, köy tavukları, köy yumurtaları ikram edilmektedir. Kısaca Kabak Koyunda hem doğanın kendisine şahit oluyor hem de kendinizi bizzat doğanın içinde hissedebiliyorsunuz.

Kabak koyuna ulaşımı traktörle ya da cip gibi arazi araçlarıyla yapmak için, daha önceden kamplarla irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Fethiye Ölüdeniz mevkinden dolmuşla koyun üst kısmına ulaşarak, buradan patikadan aşağıya yürüyerek de cennet koya ulaşabilirsiniz. Bu yürüyüşünüz yaklaşık yarım saat sürer. Kabak koyu her geçen gün daha fazla ziyaretçi çekmekte ve tüm dünyada revaçta olan doğal güzelliklerimizden biridir. Umarız koyun bu özelliklerini korumaya devam edebiliriz.

Kabak Koyu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabak Kaç Kalori?

Kabak Kaç Kalori?

Kabak Bayıldı Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Bayıldı Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Graten Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Graten Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kabak Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Kabak Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Biber Kabak Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Biber Kabak Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kabak Musakka Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Musakka Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kabak Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kuru Kabak Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Kabak Dolması Tarifi ve Malzemeleri