Kabak Tohumu Ekimi ve Bakımı
15 Mayıs 2024

Kabak Tohumu Ekimi ve Bakımı


Kabak Tohumu, Kabak tek yıllık bir bitkidir. Bitkide erkek ve dişi çiçeklerler vardır. Kabak çiçekleri genellikle arılarla çapraz döllenir. Çarpraz döllenmeye engel olmak için her türden en fazla bir çeşit dikmek gerekir, eğer bir türün birkaç çeşidi dikilecekse veya yakında bulunan bahçelerde değişik çeşitler ekilmişse saflığı korumanın yöntemi elle dölleme yapmaktır. Bu yöntemin aslı, dişi çiçekleri döllemeden öncesinde ve sonrasında, erkek çiçekleri ise döllemeye hazır oluncaya kadar korumaktır. Bunun için aynı bitki üzerindeki erkek ve dişi çiçekler kullanılabilir.

Bu işleme başlamadan önce aşağıda belirtilen iki şeyi bilmek gerekir.
  • Erkek ve dişi çiçeklerin hangi yöntemlerle ayırt edileceği?
  • Ertesi gün açacak olan çiçek tomurcuklarının nasıl belirleneceği?
Erkek ve dişi çiçeklerin ayırt edilmesi kolaydır, dişi çiçekler gövdeden uzanan dala çok yakın olur ve yumurtalık denilen küçük bir kürenin üzerinde açarlar. Erkek çiçekler ise gövdeden uzanan dallara 5-6 cm. Uzunluğunda bir sap ile bağlıdır. Bir sonraki gün açacak olan çiçek tomurcuklarının rengi de yeşilden sarıya dönmüş olanlardır, sarı rengi alan tomurcukların 24 saat içerisinde açacağını anlarız. Öncelikle güneşli bir öğleden sonra 5-6 dişi çiçek belirlemek gerekir. Her birine, üzerinde dişi çiçek olduğunu işaret edecek yazılmış kâğıt torba geçirmek gerekiyor. Fazla sıkı olmamak şartıyla kâğıt torbanın ağzını büzecek şekilde bağlanır. Böylelikle arıların içeri girmesi önlenmiş olur.

Aynı yöntemle erkek çiçekleri de koruma altına almak gerekir. Erkek çiçeklere de aynı şekilde kâğıt torba geçirilebilir veya çiçeklerin açmaması için üst tarafı lastik bantla birleştirilebilir. Ertesi sabah bantla kapatılarak açması önlenen erkek çiçek alınır ve dişi çiçeğin yanına götürülür. Dişi çiçeği örten kâğıt torba çıkarıldıktan sonra taç yaprakları koparılır. Erkek çiçeği saran bant çıkarıldıktan sonra taç yapraklar yolunur. Erkek çiçeğin üzerindeki polenlerin dişi çiçeğin üzerindeki yumurtalığa yapışması sağlanır. Bunun için erkek çiçeğin üzerindeki polen dişi çiçeğin üzerindeki yumurtalığa sürtülmesi gerekir. Daha sonra erkek çiçeğin işi bittiği için artık atılabilir. Dişi çiçeğe ise kâğıt torbayı geçirerek diğer arıların döllemesine engel olunur. Dört gün kadar bu şekilde korunduktan sonra kâğıt torbayı çıkararak dişi çiçeği herhangi bir şekilde işaretlemeliyiz. Belirlemek için renkli bir ipi gevşekçe bağlamak bu işi görebilir. Yapılan bu işlem, diğer dişi çiçekler için de aynı şekilde uygulanabilir. Uygulamak kesinlikle burada anlatıldığından daha kolay ve çabuk olacaktır.

Tohumluk kabaklar Eylül ayında hasat edilir. Eğer farklı türden kabak yetiştiriliyorsa, tohumlukları karıştırmamak için sertleşen kabukların üzeri kazınarak türleri işaretlenebilir. Kabak uzun süre muhafaza edilebildiği için, tohumlarının olgunlaşması için mümkün olduğu kadar beklenmelidir. Tohumların olgunlaştığı kabağın sarı renge dönüşmesi ve kabuğunun sertleşmesinden anlaşılabilir. Tohumu alınacak olan kabak yıkanıp temizlenir. Baş ve sap kısmının bir bölümü çıkarılarak asıl tohumluk kısım bırakılır. Kabak çekirdekleri bir kaşık ya da kaşığa benzer bir şey yardımıyla çıkarılır. Cam bir kavanoz yarıya kadar su ile doldurulur ve çekirdekler kavanozun içine atılır. Birkaç gün boyunca normal bir oda sıcaklığında bekletilir. Daha sonra tel süzgeç içerisine alınır ve yıkanır ve böylelikle çekirdeklerin üzerindeki sümüksü zarın tohumdan ayrılması sağlanır. Böylece tohumların çimlenmesi kolaylaştırılmış olur. Daha sonra tohumlar porselen bir tabağa alınır ve tabağa yayılarak gölge ve havadar bir yerde kurutulur. Kuruduktan sonra tohumlar etiketlenerek muhafaza edilir.

Kabak Tohumu Yorumları

soru

Abdüssamed

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Kabak yetiştirmek istiyorum. Kabak ekimi için en uygun mevsim hangisidir? Kabak tohumunu bulmak için nerelere gitmem gerekiyor?

Cevap yaz
cevap

Admin

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba Abdüssamed,

Kabak ekimi için en uygun mevsim ilkbahar ve yaz başıdır. Toprak sıcaklığının 15-25°C arasında olması kabak tohumlarının çimlenmesi için idealdir. Kabak tohumlarını bahçe malzemeleri satan dükkanlarda, tohum satışı yapan internet sitelerinde veya tarım kooperatiflerinde bulabilirsiniz.

Bol şans!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dereotlu Kabak Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Dereotlu Kabak Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Ograten Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Ograten Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Kabak Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Muhallebili Kabak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Muhallebili Kabak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kabak Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Kabak Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kabak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kabak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?