kabak.gen.tr https://www.kabak.gen.tr Kabak, Kabak Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kabak.gen.tr Thu, 17 Dec 2015 00:00:00 +0000 Tue, 19 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Yoğurtlu Kabak Çorbası https://www.kabak.gen.tr/yogurtlu-kabak-corbasi.html Wed, 26 Sep 2018 21:43:31 +0000 Yoğurtlu kabak çorbası; Kabak sebzesinin bir diğer özelliği de çorbasının çok yapılıyor olmasıdır. Özellikle yoğurt ile yapılan bu çorbası farklı damak tatları arayan herkesin tatması ve denemesi gereken bir lezzettir. Ay Yoğurtlu kabak çorbası; Kabak sebzesinin bir diğer özelliği de çorbasının çok yapılıyor olmasıdır. Özellikle yoğurt ile yapılan bu çorbası farklı damak tatları arayan herkesin tatması ve denemesi gereken bir lezzettir. Ayrıca yeşil kabak dediğimiz kabaktan yapılan bu çorba besleyici ve yumuşak yapısından ötürü bebeklerin ilk sıvı gıda alma dönemlerinde çok tercih edilmektedir.

Yoğurtlu kabak çorbası malzemeler;
 • Dört adet kabak,
 • Üç adet kuru soğan,
 • İki yemek kaşığı dolusu margarin,
 • Bir tutam maydanoz,
 • Yarım su bardağı un,
 • Altı su bardağı su,
 • Bir kase yoğurt,
 • Kırmızı toz biber,
 • Tuz,
 • Kuru nane,
Yoğurtlu kabak çorbası yapılışı;

Öncelikle yemeğe başlamadan önce kabakların yıkanıp temizlenmesi gerekir. Bunun en önemli sebebi de kabağın kabuklarının yumuşak bir yapıda olmasıdır. Daha sonra kabuklarını soymadan küp küp olacak şekilde doğranması ve diğer malzemelerinde doğranması gerekir. Geniş bir tencere içerisine belirtilen miktarda margarin ilave edilerek ocakta kısık ateşte yanmadan eritilir ve içerisine doğranan soğanlar ilave edilerek pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra tencere içerisine doğranan kabaklar da ilave edildikten sonra beş dakika kadar kavrulur ve içerisine su ve tuz eklenerek kısık ateşte ağzı kapalı bir şeklide yirmi dakika kadar pişirilir. Pişen karışım bir robot ile iyice çekilerek sıvı bir görünüm alır. Daha sonra bu karışım derin bir kase içerisine alınarak bekletilir. Daha sonra ayrı bir kap içerisine un ve yoğurt ilave edilerek topaklaşma kalmayana kadar karıştırılır. Daha sonra çorba suyundan bir kepçe alarak karışımın içerisine ilave edilerek tekrar iyice karıştırılır. Kase içerisinde beklettiğimiz kabak karışımlı çorba yeni bir tencere içerisine ilave edilerek ocakta ısınması beklenir ve ısınması ile yoğurt karışımı çorbaya yavaş yavaş ilave edilerek bir taraftan da karıştırılmaya devam edilir. Tüm yoğurt karışımı ilave edildikten sonra kaynayana kadar beklenir ve kaynamasından sonra en fazla beş dakika daha ocakta durdurulur ve ocak kapatılır. Daha sonra içerisine toz biber, nane ve maydanoz ile süsleyerek yoğurtlu kabak çorbamız servise hazır hale getirilmiş olur. 

Afiyet olsun. 
]]>
Yeşil Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/yesil-kabak-yemegi.html Thu, 27 Sep 2018 04:16:33 +0000 Yeşil kabak yemeği, Türk mutfağının yemekleri oldukça meşhurdur ve bunu herkes bilir. Tüm dünya tarafından bilinen ve tercih edilen bir mutfaktır türk mutfağı. Bizim mutfağımızın yemekleri çok sevilir ancak bazı yemek çe Yeşil kabak yemeği, Türk mutfağının yemekleri oldukça meşhurdur ve bunu herkes bilir. Tüm dünya tarafından bilinen ve tercih edilen bir mutfaktır türk mutfağı. Bizim mutfağımızın yemekleri çok sevilir ancak bazı yemek çeşitlerini sevmeyenler de olabilir. Bu yemeklerden bir tanesi de kabak yemekleridir. Kabak özellikle küçük çocuklar tarafından pek sevilmez. Ancak kabak yemeği gerçekten çok güzel bir yemektir. Kabak bilindiği gibi Peygamber efendimizin de en çok sevdiği sebzedir ve yemeklerini de çok sever. Küçük çocukların da severek yiyeceği bir kabak yemeği tarifi vereceğim. O zaman şimdiden kolay gelsin. 

Zeytinyağlı yeşil kabak yemeği için gerekli olan malzemeler 
 • 5  adet yani 1 kilo kadar yeşil kabak
 • 2 adet kuru soğan 
 • 2 adet domates 
 • 1 yemek kaşığı tereyağı 
 • 4  veya 5 yemek kaşığı zeytinyağı 
 • Yarım demet maydanoz 
 • Yarım demet dereotu 
 • 1  diş sarımsak 
 • 1  çay bardağı su
 • Tuz
 • Karabiber 
 • Pul biber 
Zeytinyağlı yeşil kabak yemeği hazırlanışı,

Zeytinyağlı yeşil kabak yemeği için ilk olarak bir tencere veya tavanın içerisine zeytinyağı ve tereyağını koyup bir yandan da kuru soğanları küp küp yani yemeklik doğrayıp yağın içerisine koyup kavurmaya başlayın. Soğanlar hafif pembeleşmeye başlayınca domatesin kabuklarını soyun. Ama ilk olarak kabakları orta boy olacak şekilde küp küp doğrayın ve soğana ekleyin. Bir defa çevirin ve soyduğunuz domatesleri de küçük küçük doğrayıp ekleyin. En son olarak ise maydanoz ve dere otunu küçük olacak şekilde doğrayıp ekleyin. Sarımsağı da doğradıktan sonra baharatlarını ve tuzunu ekleyin ve suyunu koyup pişirmeye bırakın. Kaynamaya başlayana kadar hızlı ateşte kaynadıktan sonra ise kısık ateşte yarım saat kadar pişirin. Piştikten sonra arzu ettiğiniz şekilde servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Kabak Çekirdeği Kavurma https://www.kabak.gen.tr/kabak-cekirdegi-kavurma.html Thu, 27 Sep 2018 22:17:33 +0000 Kabak çekirdeği kavurma, Kabak çekirdeğinin yararları arasında çinko ve demir mineralleri açısından zengin olması ilk sırada gelmektedir. Sağlıklı yağlar olarak tanımlanan omega 3 yağ asitleri için de çok iyi bir kay Kabak çekirdeği kavurma, Kabak çekirdeğinin yararları arasında çinko ve demir mineralleri açısından zengin olması ilk sırada gelmektedir. Sağlıklı yağlar olarak tanımlanan omega 3 yağ asitleri için de çok iyi bir kaynaktır. Yapılan araştırmalar kabak çekirdeğindeki bileşenlerin menopoz belirtilerinin hafifletilmesinden, prostat büyümesine kadar pek çok alanda etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kabak çekirdeği tüketilmesine dikkat edilmesi gereken husus ise bu yemişin oldukça yüksek kalori değerine sahip olmasıdır. Kabak çekirdeği kavrularak tüketilen ve özellikle tuzsuz kavrulduğunda erkeklerde pankreas kanserine karşı insan bedeninde koruyucu doğal bir bağışıklık sistemi geliştirilebilen önemi büyük bir çerez türüdür. Unutulmamalıdır ki Almanya gibi ülkelerde, tuzsuz sade kavrulmuş kabak çekirdeği eczanelerde satılan ve prostat kanseri gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan reçete ile satılan bir ilaçtır. 

Kabak çekirdeğini süt ile kavurma: 

Kabak çekirdeği süt ile de kavrulabilir. Değişik lezzetler arayan bireylerin değerlendirebileceği değişik lezzetlerdendir. Özellikle, Nevşehir yöresinde yapılan bu tarif uzun zamanadır uygulanan bir metodudur. Yörede kabak çekirdeği üretimi oldukça fazladır. Bu üretimin fazlalığı üretimin yapan bireylerde alternatif tüketim yöntemleri geliştirmiştir. Sütle kavrulan kabak çekirdeği piyasadaki diğer çekirdeklerin tadından çok farklıdır.
  Kabak çekirdeğinin kavruluş hikayesi,

  Taze mevsiminin hasadı kabak çekirdekleri öncelikle üzerindeki turuncu renkli kabak kalıntılarından temizlenir ve nemli kalmayacak biçimde iyice kurutulur. Sonrada kabak çekirdeklerini, çekirdekleri rahatça haşlayabileceğiniz ölçüde bir tencere içerisindeki tuzlu kaynamış suya konur. Haşlanana işlemi ortalama olarak on, on beş dakika kadar sürer. Haşlanmış olan kabak çekirdekleri süzgeç yardımı ile sudan çıkarılarak temiz bir bez marifeti ile üzerinde hiç su kalmayacak biçimde kurulanır. Bir fırın tepsisi içerisine beş, altı yemek kaşığı zeytinyağı koyarak, üzerine kabak çekirdeklerini koyup karıştırarak yerleştiriniz. Kabak çekirdeğini tuzlu tercih edenler için tuz ilave edilerek karıştırılır. Kabak çekirdeklerinin üst üste gelmesini engellemek için tepsiye iyice yayılması gereklidir. Önceden 180 °C ısıtılan fırın içerisine yerleştiriniz. On dakika süresince kapağı açmadan pişmesini bekleyiniz. Sonra çıkarıp bir tahta kaşık marifeti ile karıştırarak yeniden fırına sürünüz. Beş dakika kadar sonra fırındaki çekirdeklerden  kavrulmuş mu diye bir iki tanesi kontrol edilir;  olmamış ise biraz daha kavrulur. Sonrasında fırından alınan tepsi soğumaya bırakılır. İsteğe bağlı kabak çekirdeği kavurmasına çeşitli baharatlarda katılabilir. Kabak çekirdeğiniz artık hazır ve afiyetle tüketebilirsiniz. 
  ]]>
  Yeşil Kabak Çorbası https://www.kabak.gen.tr/yesil-kabak-corbasi.html Fri, 28 Sep 2018 19:14:01 +0000 Yeşil kabak çorbası; Kabak yazın olan ve birçok insanın yemeği tercih etmediği bir sebze çeşididir. Yetişkinlerden tutunda çocuklara kadar birçok insan bu sebzenin yemeklerini pek sevmez ama bugün sizlere vereceğimiz yeşil kaba Yeşil kabak çorbası; Kabak yazın olan ve birçok insanın yemeği tercih etmediği bir sebze çeşididir. Yetişkinlerden tutunda çocuklara kadar birçok insan bu sebzenin yemeklerini pek sevmez ama bugün sizlere vereceğimiz yeşil kabak çorbası bu sebzeyi sevmeyenlerin bile yiyebileceği değişik olduğu kadar yararlı da olan bir çorba çeşididir. Özellikle kış aylarında kabağın besleyici özelliğini almamız gerektiğinden, çocuklarımıza yedirebilmemiz için yapılabilecek en iyi yermek yeşil kabak çorbasıdır. Kabak sebzenini içerisindeki bol lifli yapı, özellikle bağırsak tembelliği için yenmesi gereken bir sebzedir. Kolay sindirilebilen bir sebze olduğundan özellikle çocuk ve yaşlılarda çok faydalıdır. Ayrıca akciğer kanseri başta olmak üzere, bedenimizde olan tüm kanser yakalanma riski taşıyan organların riskini azaltıcı etkisi vardır. 

  Yeşil kabak çorbası malzemeleri;
  • Bir kilo gram yeşil kabak,
  • İki diş sarımsak,
  • Bir baş kuru soğan,
  • Bir su bardağı süt,
  • Dört su bardağı su,
  • Bir yemek kaşığı sıvı yağ,
  • Bir tutam dereotu,
  Yeşil kabak çorbasının yapılışı;

  Öncelikle kabakların dış yüzeylerinin temizlenmesi gerekir. çok yumuşak bir kabuk yapısına sahip olan kabak sebzesi çabuk zedelenmesinden ötürü bu işlem çok gereklidir. Yıkama işlemini de yapılmasından sonra kabukları soyulmadan bir tencere içerisine tüm bir şekilde ilave edildikten sonra soğan ve sarımsağın kabukları ayıklanarak onlarda ilave edilir. En son olarak içerisine süt ve suda ilave edilerek ocakta tüm sebzeler haşlanana kadar kaynatılır. Kaynama işleminin bitmesi ile yumuşayan sebzelerin üzerine tuz ve sıvı yağda ilave edildikten sonra tüm karışım ocaktan alınarak bir robottan geçirilerek ezilir ve tekrar tencereye ilave edilir. Daha sonra üzerine dereotu da parçalara ayrılıp döküldükten sonra yeşil kabak çorbamız hazır ve servis edilebilir hale gelir. Bu arada isteyen kişiler arzu ederlerse salça veya pul biberi ile yağ karşımı yaparak görsel zenginlik ve lezzet katabilirler. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Havuçlu Kabak Çorbası https://www.kabak.gen.tr/havuclu-kabak-corbasi.html Sat, 29 Sep 2018 01:47:03 +0000 Havuçlu Kabak Çorbası, En sevdiğim çorbalardan bir tanesi olan havuçlu kabak çorbasının tarifine geçmeden önce bu çorbanın tam bir vitamin deposu olduğunu belirtmek istiyorum. Özellikle çocuklar için oldukça besleyici Havuçlu Kabak Çorbası, En sevdiğim çorbalardan bir tanesi olan havuçlu kabak çorbasının tarifine geçmeden önce bu çorbanın tam bir vitamin deposu olduğunu belirtmek istiyorum. Özellikle çocuklar için oldukça besleyici özelliği bulunan bu çorbayı muhakkak yapıp çocuklarınıza yedirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Genelde çocuklar sebze yeme konusunda sıkıntılı olur ve yememek için direnir. Bu tür besleyici yönü yüksek olan sebzelerin çorbalarını yapıp yedirebilirsiniz. Şimdi tam anlamıyla vitamin deposu olan bu çorba nasıl yapılır bunu öğrenmek için tarifine geçelim.

  Havuçlu Kabak Çorbası Tarifinin Malzemeleri
  • İki adet orta büyüklükte olan kabak
  • Bir adet orta büyüklükte havuç
  • Bir veya bir buçuk yemek kaşığı tereyağ
  • İki yemek kaşığı kadarda zeytin yağı
  • İki yemek kaşığı un
  • Bir su bardağı süt
  • Beş su bardağı su
  • Yarım  demet ince kıyılmış dereotu
  • Tuz

  Havuçlu Kabak Çorbası Tarifinin Yapılışı

  İlk olarak kabak ve havuçları yıkayın ve kabuklarını ince olacak şekilde soyun ve rendenin kalın tarafı ile rendeleyin. Daha sonra çorba yapacağınız uygun bir tencere içerisine bir yemek kaşığı tereyağ ve iki yemek kaşığı zeytin yağını alıp kızdırın. Rendelemiş olduğunuz kabak ve havuçları kızdırmış olduğunuz yağa ilave edin ve kısık ateşte sürekli karıştırarak kavurmaya başlayın. Kabak ve havuçlar suyunu çekip rengi dönene kadar kavurun. Daha sonra iki yemek kaşığı unu ekleyip belli bir süre daha un ile kavurma işlemine devam edin. Beş su bardağı suyu sebzelerin üzerine ekleyip orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayan çorbanın altını iyece kısın ve bir su bardağı sütü çorbaya ilave edin sonra hızlıca karıştırın. En son olarak da tuzunu ayarlayın ve ince kıyılmış dereotunu da çorbaya ekleyin bir taşım kaynattıktan sonra ocağın altı kapatın. Biraz dinlenen havuçlu kabak çorbası yemeye hazır olacaktır. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
  ]]>
  Kıymalı Kabak Graten https://www.kabak.gen.tr/kiymali-kabak-graten.html Sat, 29 Sep 2018 12:26:13 +0000 Kıymalı kabak graten; Kabak yemeklerinden bir tanesi olmasının yanında içeriğinde et ve kaşar barındırması açısından değişik lezzetler tatmak isteyecek olanların mutlaka denemesi gereken bir yemektir. Ülkemizde kıyma ile yap Kıymalı kabak graten; Kabak yemeklerinden bir tanesi olmasının yanında içeriğinde et ve kaşar barındırması açısından değişik lezzetler tatmak isteyecek olanların mutlaka denemesi gereken bir yemektir. Ülkemizde kıyma ile yapılan bu tür yemeklere genellikle karnıyarık veya imam bayıldı dense de dünya mutfağında kullanılan ve içerisine kaşar da eklenen bu lezzetli yemek her bayanın yapması ve denemesi gereken bir yemektir. Özellikle sebze olarak pekte sevilmeyen kabak sebzesinin faklı şekillerde yapılan bu değişik yemekleri Türk mutfağında çok da tercih edilmeyen kabağın sevilmesini sağlamada önemli bir ayrıntı haline gelebilir.

  Kıymalı kabak gratenin malzemeleri;
  • Dört adet kabak,
  • Bir adet domates,
  • 250 gram kadar kıyma,( bol istenler için yarım kiloda ekleyebilir)
  • Maydanoz,
  • Bir adet yeşil biber,
  • İki adet kuru soğan,
  • Karabiber,
  • Tuz,
  Kıymalı kabak gratenin sos malzemeleri;
  • İki çorba kaşığı dolusu un,
  • İki su bardağı dolusu süt,
  • İki çorba kaşığı sıvı yağ,

  Üzeri için ise; 
  •  kaşar peyniri,
  kıymalı kabak gratenin yapılışı;

  Yıkanan ve temizlenen kabaklar ortasından ikiye uzunlamasına kesilir. Daha sonra önceden kaynatılan su içerisine atılarak haşlanması beklenir. Yarı haşlanan kabaklar bir tepsi içerisine çıkartıldıktan sonra bekletmeye alınır. sonrasında iç harcı için gereken kıyma bir tava içerisine eklenerek kendi suyunda kavrulduktan sonra içerisine biber soğan doğrandıktan sonra ilave edilerek tekrardan kavrulur. Daha sonra içerisine domateste doğranarak ilave edilir. Kıyma karışımı piştikten sonra ocaktan alınır ve sos için gereken malzemeler bir tencere içerisine önce yağ konur sonra un ilave edilerek rengi değişinceye kadar kavrulur. Rengi değiştiğinde sütü de ilave edilerek kaynayana kadar topaklaşmaması için karıştırılarak beklenir. Gereken kıvam elde edildiğinde sos da ocaktan alınır. Daha sonra tepside beklettiğimiz kabakların içeri kısımlarındaki çekirdek bölümü bir bıçak yardımı ile çıkartıldıktan sonra bir borcam içerisine belirli aralıklarda yerleştirilir. Bu işlem bittikten sonra önce içlerine kıyma harcı yerleştirilir. Sonra hepsine tek tek sos konulur ve üzerine dilimlenmiş olan kaşar parçaları yerleştirilir. Tabanına bir yemek kaşığı salça ile su özdeşleştirilden sonra dökülür ve önceden 180 derecede ısıtılan fırına yerleştirilir. Ortalama on beş dakika kadar kızarması beklendikten sonra fırından çıkartılan kıymalı kabak grraten yemeğimiz hazır ve servis edilebilir hale gelir. 

  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Kıymalı Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/kiymali-kabak-yemegi.html Sat, 29 Sep 2018 14:47:14 +0000 Kıymalı kabak yemeği; özellikle yoğurtla yenilecek harika bir lezzettir. Bazı insanlar yemeklerde kıymayı pek tercih etmezler fakat kıyma sebzeler içerisinde özellikle patates ve kabak ile yapılacak birçok yemeğe çok yakı Kıymalı kabak yemeği; özellikle yoğurtla yenilecek harika bir lezzettir. Bazı insanlar yemeklerde kıymayı pek tercih etmezler fakat kıyma sebzeler içerisinde özellikle patates ve kabak ile yapılacak birçok yemeğe çok yakışmaktadır. Kabak diğer sebzelerden biraz farklıdır. Mesela çeşit kabak vardır ve adı aynı olmasına rağmen tadı ve görüntüsü farklıdır. Fakat her iki kabak çeşiti de bol miktarda posa içerdiğinden insan vücudu için çok faydalı bir besin maddesidir. Kabak denilince artık çeşitlilik arttığından kabak ile yapılan salatalar, pastalar, fırın yemekleri akla gelmektedir. Kabak ile yapılabilecek en kolay ve en klasik yemek ise bu durumda değişik versiyonları bulunan kabak yemeğidir. Kabak yemeğini güveç gibi bol domatesli pirinçsiz yapabileceğiniz gibi, kıyma kullanarak da pişirebilirsiniz. Eğer çocuklarınız da seviyorsa mutlaka kıymalı pişirmeye özen gösterin. Ben sizlerle bir anne klasiği olan kıymalı kabak yemeğinin tarifini paylaşmak istiyorum.

  Kıymalı kabak yemeğinin yapımı için gerekli olan malzemeler;
  • 4 adet kabak,
  • 250 gr. yağlı dana kıyma,
  • 2 adet kuru soğan,
  • 1 adet kırmızıbiber,
  • 1 yemek kaşığı dolusu pilavlık pirinç,
  • 1 avuç dereotu,
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ,
  • 1,5 yemek kaşığı domates salçası,
  • Yarım çorba kaşığı biber salçası,
  • 1 çay kaşığı pul biber,
  • Yarım tatlı kaşığı karabiber,
  • Yeteri kadar su,
  • Yeteri kadar tuz.
  Üzeri için;
  • 2 su bardağı kaymaklı yoğurt,
  • 1 tutam dereotu,
  • Tuz.
  Kıymalı kabak yemeğinin hazırlanışı: 

  Kıymalı kabak yemeğinin yapımına başlamadan evvel kabakların kazınarak soyulması gerekir. Kabak elleri biraz tahriş eder. Bu nedenle eldiven kullanabilirsiniz. Soyulan kabakların ortasında yer alan ve çapak adı verilen kısımları keserek atın. Kalan kabakları ise yemeklik olacak şekilde doğrayın ve yıkayarak suyunu süzün. Kuru soğanları ve kırmızıbiberi yemeklik şeklinde doğrayın ve sıvı yağın içerisinde kıyma ile birlikte kısık ateşte kavurun. Eğer biraz tuz atarsanız soğanların daha hızlı kavrulmasını sağlamış olursunuz. Kavrulan malzemenin üzerine salça ve kabakları da ekleyerek yaklaşık 5 dakika daha bu işleme devam edin. Daha sonra tencerenin içerisine kaynar suyu boşaltın. Kabak yemeği pişerken çok su çekmez. Kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Fakat pirinç atacağımız için suyun esasında o zaman kontrol edilmesi gerekir. Suyu ekledikten sonra yemeğin tuz ve baharatlarını da ilave ederek tencerenin kapağını kapatın. Ocağın kısık ateşte olması yemeğin taşarak ocağı kirletmesini engellemek ve yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayabilmek için gereklidir. Yemek pişme derecesine yaklaştığında ise yemeğin içerisine pirinçleri ve dereotunu ilave edin. Pirinçler pişene kadar ocaktan indirmeyin. Eğer dereotunun yeşil ve kokulu kalmasını isterseniz piştikten sonra atabilirsiniz. Kıymalı kabak yemeğiniz hazır. 
  Üzeri için yoğurt ve diğer malzemeleri su kullanmadan tel çırpıcı ile karıştırın. Yemeğin üzerine döküleceğinden yemeğin sıcak olmamasına özen gösterin. Yoksa yoğurt kötü bir görüntü ve hal alabilir. 
  ]]>
  Su Kabağı Yemeği https://www.kabak.gen.tr/su-kabagi-yemegi.html Sun, 30 Sep 2018 13:03:00 +0000 Su kabağı yemeği; Kabak sebzesinin çeşitlerinden birisi olan su kabağının yemeği denenmesi gereken lezzetlerden bir tanesidir. Tek yıllık bir bitki olan su kabağı, asma kabağı olarak da bilinmektedir. Genellikle sap kısmı dar Su kabağı yemeği; Kabak sebzesinin çeşitlerinden birisi olan su kabağının yemeği denenmesi gereken lezzetlerden bir tanesidir. Tek yıllık bir bitki olan su kabağı, asma kabağı olarak da bilinmektedir. Genellikle sap kısmı dar alt kısmı ise daha geniş yuvarlaksı bir yapıya sahiptir. Birçok kullanım alanı olan su kabağı çok eski tarihlerde süs eşyası olarak kullanılmakta idi bu süs olarak kullanılması günümüzde de devam eden bir uygulamadır. Bunun dışında su kabağının yemeği ve müzik aleti olarak kullanıldığı da görülmüştür. Günümüzde yemeğinden ziyade süs eşyası veya lamba şeklinde kullanımı daha yaygın olarak yapılsa da bu kabağın yemeğinin de denenmesi gerektiğini düşünüyorum bundan dolayıda bugün sizler ile su kabağı yemeğinin tarifini paylaşacağım.

  Su kabağı yemeğinin malzemeleri;
  • Bir adet küçük boy su kabağı,
  • Bir su bardağı nohut,
  • 250 gram kadar kuşbaşı şeklinde et,
  • Dört su bardağı su,
  • Bir adet kuru soğan,
  • Bir yemek kaşığı dolusu domates salçası,
  • Sekiz adet domates,
  • Tuz,
  Su kabağı yemeğinin yapılışı;

  Öncelikli olarak su kabağının kabuğunun soyulması gerekmektedir. daha sonrasında ise tıpkı bir karpuz gibi dilimlenmesinin ardından bir kenarda bekletilir. Daha sonra domatesler soyularak doğranır ve rendeden geçirilerek sıvı bir hale getirilir. Daha sonra domateslerin suyu sıkılarak posası bir kasede suyu bir kasede olacak şekilde süzülür. Daha sonra yeniden üzerine dört bardak su ilave ederek yeniden süzülür. Burada domatesin taneleri değil süzülen suyu yemek için kullanılacağından suyu bir kase içerisinde muhafaza ederiz. Daha sonrasında soğanda küçük küçük halde doğranıp hazır hale getirilir. Artık yemeğimizin yapımına başlayabiliriz. Düdüklü tencere içerisine kuşbaşı etler ilave edilerek kendi suyu içerisinde pişmesi beklenir. Etler piştikten sonra ocaktan alınmadan içerisine soğanlar ilave edilerek pembeleşinceye kadar kavrulur ve içerisine domates salçası da eklenir. Daha sonra içerisine nohut, kabak, domates suyu ve tuz ilave edilerek karıştırılır ve düdüklünün kapağı kapatılarak ortalama ses gelmesinin ardından 25 dakika kadar pişirilir. Pişen yemeğimizin kıvama gelebilmesi için düdüklünün kapağı açılır ve açık halde önce kısık ateşte sonrada harlı ateşte pişirdikten sonra istenen kıvama gelen su kabağı yemeğimiz artık hazır ve servis edilebilirdir. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Kabak Yağı https://www.kabak.gen.tr/kabak-yagi.html Sun, 30 Sep 2018 17:07:37 +0000 Kabak Yağı Nasıl Kullanılır, Kabak yağı ile tedavi olmak için kullanılmak istenirse eğer kesin olarak diyetisyen veya doktora danışarak onların onayını almanız gerekmektedir. Beslenirken kabak yağından faydalanmak ister Kabak Yağı Nasıl Kullanılır, Kabak yağı ile tedavi olmak için kullanılmak istenirse eğer kesin olarak diyetisyen veya doktora danışarak onların onayını almanız gerekmektedir. Beslenirken kabak yağından faydalanmak isterseniz de salatalara az miktarda olacak şekilde koyabilirsiniz. İsterseniz her sabah kalktığınız da çay kaşığı veya tatlı kaşığı ile az miktarda içebilirsiniz. Alacağınız kabak yağı kesin olarak soğuk press den geçmelidir. 

  Soğuk press kabak yağı vücudumuza masaj yaparken de kullanılabilecek bir yağ türüdür. Kabak yağının hem saçlara hem de vücudumuza çok fazla faydası bulunmaktadır. Duş almadan bir saat öncesinden vücudunuza veya saçınıza uygulayabilirsiniz. Parazit, tenya düşürmek isterseniz ise ister yağı ister kendisini de kullanmanız doğru olabilir. Günlük yemeklerde ise yemeklerinize iki yemek kaşığı kadar kabak yağı ilave ederek daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz. 

  Kabak Yağı İçerisinde Bulunan Etken Maddeler :

  Kabak yağı bol olarak klorofil içermektedir. Kabak yağı % 30- 50 palmirik, oleik, stearik ve linolenik asitler içermektedir. Gama,beta ve tokoferol- delta içeren tokoferoller ve lutein ve karoten-beta içeren karotenoidlerdir. Kabak yağı içerisinde bulunan linolenik asitler kendi vücudumuz tarafından üretilememektedir. Bu nedenle kendimi dışarıdan almamız gerekiyor. Linolenik asitler F vitamini olarak bilindiği için kendi vücudumuz tarafından üretilememektedir. Bunlar omega-3 asitleri olarak da sınıflandırılabilir ve bitkisel kaynaklı oldukları kanıtlanmıştır. 

  Kabak Yağının Faydaları,

  Kabak yağının bir çok faydası bulunmaktadır. İdrar yolları sorunları olan kişilerde çok faydalı bir besin takviyesidir. İyi huylu prostat büyümelerine karşı sorunlarda çok fayda göstermiştir. Benign prostat büyümesinde göstereceği etki ve faydaları hala araştırılmaktadır. Kabak yağının bir diğer faydası ise böbrek ve mesanede olan veya oluşabilecek taş sorunlarının önüne geçebilir. Kabak yağı taş oluşumunu arttıran maddelerin seviyesini en aza indirecek kadar azaltmaktadır. Kabak yağı dünya da en çok Avustralya ülkesinde üretilmektedir. Araştırmalar sonucunda diyet listelerine girmiştir. Ayrıca mutfakta da kullanılması sağlıklı olacağı açıklanmıştır. Vücudumuz da pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle cilt dokularını sağlamlaştırıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. 

  Kabak Yağının Saçlara Faydaları,

  Bir çok kişinin saçlarının dökülmesinin kaynağı Dehidrotestosteron yani kısa olara DHT hormonudur. DHT hormonu testesteron hormonunun değişik bir kimyasal biçimidir. Saç dökülmesi, prostat büyümesi gibi bazı yan etkileri olan bir hormon tipidir. Cinsel aktiviteler sonrasında vücudumuzdaki oranı hızla artmaktadır ve bu olay vücudun aşırı yağlanmasına sebep olmaktadır. Bu yağlanma sonrasında vücudumuzda sivilceler oluşmakta ve saç dökülmesi hızlanmaktadır. Pek çok kişinin saç dökülmesine sebep olan DHT hormonudur. Kabak yağı bu hormonu baskılayarak saç dökülmesini önemli bir şekilde azalttığı görülmüştür. 
  ]]>
  Kabak Ekimi https://www.kabak.gen.tr/kabak-ekimi.html Mon, 01 Oct 2018 07:16:55 +0000 Kabak ekimi, Kabak yetiştirilme mevsimleri ve değerlendirilme biçimlerine göre nitelikleri bakımından diğer sebzelerden önemli ölçüde farklılık gösteren bir yazlık sebzedir. Ülkemizde yazlık kabak üretimi son dönemlerd Kabak ekimi, Kabak yetiştirilme mevsimleri ve değerlendirilme biçimlerine göre nitelikleri bakımından diğer sebzelerden önemli ölçüde farklılık gösteren bir yazlık sebzedir. Ülkemizde yazlık kabak üretimi son dönemlerde örtü altında yapılan yetiştiricilik ile kış aylarıda dahil olmak üzere bütün yıl boyunca yapılmaktadır. Senelik toplam kabak üretimimiz 400 – 500 bin ton civarlarındadır. Üretimin yaklaşık 400 bin tonunu yazlık kabak oluşturmaktadır.

  Üretilen kabaklar bütün yıl boyunca tüketilir. Yazlık kabaklar değişik biçimlerde yemeklik olarak; kışlık kabaklarsa çoğunlukla kış aylarında tatlı ve böreklik olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca büyük miktarda kabak çekirdeği üretimi yapılmaktadır. Kabak çekirdekleri ise çerez olarak tüketilmektedir. İnsanların beslenmesi yanında meyveleri ve çekirdekleri çok aranan hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. 

  Kabak ekimi toprak isteği, 

  Fazla ağır ve kumlu topraklar dışında kalan tüm topraklarda yetiştiriciliği yapılabilmektedir. En iyi ürün, geçirgen, derin, su tutma kabiliyeti çok iyi, mineral ve organik maddelerce zengin tınlı topraklarda alınır. Kumlu topraklarda ticari ve çiftlik gübreleri kullanılır kabak yetiştiriciliği yapılabilir. Bu tip topraklarda erkencilik sağlanır. Toprağın  pH’sı 6-7 civarında olmalıdır.

  Kabak ekimi - dikim, 

  Ekim ve dikimden önce bir ya da iki kez toprak işlenir, tırmık geçirmek suretiyle tarla tesviye edilmelidir. Toprağın sıcaklığı 10-12 °C'yi  bulduğunda ekim ve dikim yapılır. Her yetiştirme kabına bir tohum ekilir. Tarlaya dikimden bir gün önce fidelerin topraklı olarak dikilebilmeleri için yetiştirme kapları mutlaka sulanmalıdır. 4-5 yapraklı olduklarında esas yerlerine dikilir. Kol atmayan ve toplu biçimde büyüyen kabak fideleri, sıra arası 60-80 cm, sıra üzeri ise 50-60 cm aralıklı mesafeyle dikim yapılmalıdır. Kışlık kestane ve bal kabakları çok dallanan, fazla boy atan çeşit olduklarından dolayı sıra arası 240-300 cm, sıra üzeri ise 60-140 cm olacak biçimde dikilmelidir.

  Kabak ışığı seven bir bitkidir. Bu sebeple gölgeli alanlarda kabak yetiştiriciliği yapılmaz. Gölgeli alanlarda bitki hem narin bir yapı kazanır, hem de bitki üzerindeki dişi çiçek oluşturma ve meyve bağlama oranı azalır ve verim düşer. Kabaklarda vegatasyon zamanı yazlık çeşitlerde yaklaşık 100, kışlık çeşitlerdeyse 180-200 gündür.
  Tohumlarda, ekimden 4 ile 8 gün sonra çimlenme oluşur. Bitkiler büyümeye başlayınca, özellikle dallanan kışlık türlerde ilk sürgünün 5-6 yapraklı olduğunda sürgün ucu kesilerek suretiyle dallanma teşvik edilir.

  Kabak ekimi bakım işleri,

  Yabancı otun haline göre ilk çapa yapılır. İlk çapadan sonra 2-3 haftalık aralarla 3-4 kez çapa yapılmalıdır. Çapa, yabancı ot temizliği, toprağın havalandırılması ve bitkilerin boğaz doldurması amacı ile yapılır. İlk döller oluşana kadar sulamadan kaçınılmalıdır. Bu dönemde yağış olmaz ise aşırıya kaçmamak şartıyla az miktarda su verilebilir. İlk meyveler oluştuktan sonra sulama işi büyük önem taşır. Kabak meyveleri çok hızlı büyüdüğünden dolayı sulamayı sık aralarla ve mümkünse 3-4 gün arayla yapmak bitkinin gelişmesi ve verimi açısından çok faydalıdır. Kabaklarda susuzluk sabah ve akşam vakitlerinde yapraklarının anormal olarak pörsüyüp aşağıya sarkmalarıyla kolayca anlaşılır. Bitkide bu belirtiler görülmeden, vaktinde sulama yapılmalıdır.

  Kabak ekimi gübreleme: Kabaklar topraktaki organik besin maddelerinin fazlaca olmasından hoşlanır. Dekara 3 ile 4 ton arasında iyice yanmış çiftlik gübresi  sonbaharda veya ekim ve dikimden bir ay önce atılmalıdır.
  Sunni gübre olarak 25-30 kg/da; %33 A.Nitrat ,20-25 kg/da TSP veya DAP, 20 kg potasyum sülfat atılmalıdır. Çiçek burun çürüklüğü görüldüğü zamanda ise CAN gübresi atılmalıdır.
  ]]>
  Kabak Yetiştiriciliği https://www.kabak.gen.tr/kabak-yetistiriciligi.html Mon, 01 Oct 2018 09:34:20 +0000 Kabak yetiştiriciliği, kumlu ve çok ağır olan topraklar dışındaki tüm topraklarda yapılabilir. İyi ürün alabilmek için derin, geçirgen ve su tutma kabiliyeti iyi olan topraklar ile organik ve mineral bakımından zengin toprakla Kabak yetiştiriciliği, kumlu ve çok ağır olan topraklar dışındaki tüm topraklarda yapılabilir. İyi ürün alabilmek için derin, geçirgen ve su tutma kabiliyeti iyi olan topraklar ile organik ve mineral bakımından zengin topraklar kullanılmalıdır. Toprağın PH seviyesi 6 - 7 civarında olmalıdır. Kumlu topraklara da çiftlik gübresi ya da ticari gübre kullanarak kabak yetiştiriciliği yapılabilir. 

  Kabak ekiciliği,

  Ekim, dikim sürecinden önce bir ya da iki kez toprak işlenir, tırmık geçirmek sureti ile tarla tesfiye edilir sonrasında toprağın sıcaklığı 10 - 12 dereceyi bulduğunda ekim, dikim işlemi yapılabilir. Yetiştirme kaplarına birer tohum ekilir. Fideler dikim işleminden bir gün önce topraklı olarak dikilebilsin yetiştirme kapları sulanır. Esas yetişecekleri yere dikilebilmesi 4 - 5 yapraklı oldukları dönemde olur. Toplu halde büyüyen ve kol atmayan kabak fideleri sıra araları 60 ile 80 cm bırakılarak ve sıra üzeri 50 ile 60 cm aralık mesafe ile dikilir. Kabak ışıktan çok hoşlanan bir bitkidir. Gölgeli yerler ve ağaç altları kabak yetiştiriciliği için uygun değildir. Gölgeli yerlerde yetiştirilmeye çalışılan kabak narin bir yapıda olur ve bitkinin üzerinde dişi tohum oluşma ve meyve bağlama oranı düşer. Yazlık çeşitlerde yaklaşık 100 gün, kışlık çeşitlerde 180 ile 200 gün arası vegatasyon süresi vardır. 
  Kışlık bal ve kestane kabakları çok dallanan, fazla boy atan çeşitler oldukları için sıra araları 240 - 300 cm, sıra üzeri ise 60 - 140 cm olarak dikilmesi gerekir. 

  Kabak yetiştiriciliği gübreleme : Kabaklar toprakta organik besin maddelerinin fazla olmasını sever. Dekarlık araziye 3 ile 4 ton arasında yanmış çiftlik gübresi sonbahar aylarında ya da ekim işleminden bir ay sonra verilmelidir. Ticari gübre ise 25 / 30 kg da %33 amonyum nitrat, 20 - 25 kg da TSP ya da DAP, 20 kg potasyum sülfat ve çiçek burun çürüklüğü görüldüğü zamanlarda ise CAN gübresi verilir.

  Kabak yetiştiriciliği bakımı: Yabancı otlar ile mücadele en önemli konulardan biridir. Yabancı ot durumuna göre ilk çapa yapılır ve 2 ile 3 hafta aralar verilerek 3 ile 4 çapa yapılır. Çapa yapmak hem yabancı ot temizliği için hem de toprağın havalandırılması ve bitkilerin boğaz doldurulması amacı ile yapılır. 
  Kabakta ilk döller görülünceye kadar sulamadan kaçınmak gerekir. Eğer kurak bir dönem ise aşırıya kaçmadan su verilebilir. İlk meyveler görüldükten itibaren sulama işlemi önem kazanır. Kabak çok hızlı büyüdüğü için sulama oldukça sık aralıklar yani 3 ile 4 gün aralıklarla yapılması bitkinin gelişimine ve veriminin artmasına fayda sağlar. Susuzluğun anlaşılması için sabah ve akşam saatlerinde yapraklarına bakmak yeterli olacaktır.

  Kabak yetiştiriciliği hasat: Yazlık kabaklarda hasat yapma zamanı kabağın 15 - 20 cm e ulaşması ile olur. Hasadı günlük olarak sabah ya da akşam saatlerinde yapmaya dikkat etmek gerekir. Hasat süresini uzatmak için yaşlı yapraklar kesilerek normal bakım işlemlerine devam edilebilir Böylece bitki başına 2 ile 4 kg arasında ve dekar başına ise 5 ile 8 ton arasında ürün alınabilir. Kışlık kabaklar ve kestane kabaklarında hasat bitki üzerinde yapraklar kuruyana kadar yapılmaz. 
  ]]>
  Kabak Çekirdeği Kilo Aldırırmı https://www.kabak.gen.tr/kabak-cekirdegi-kilo-aldirirmi.html Mon, 01 Oct 2018 17:29:10 +0000 Kabak Çekirdeği Kilo Aldırırmı: Kabak çekirdeği ülkemizde en sevilen ve sıklıkla tüketilen kabuklu çerezlerden biridir. Kabak çekirdeği içeriğinde bulunan A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini, karbonhidrat, sodyu Kabak Çekirdeği Kilo Aldırırmı: Kabak çekirdeği ülkemizde en sevilen ve sıklıkla tüketilen kabuklu çerezlerden biridir. Kabak çekirdeği içeriğinde bulunan A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini, karbonhidrat, sodyum, potasyum, lif, protein, lif mineralleri açısında çok zengin ve çok faydalı bir atıştırmalıktır. Kabak çekirdeğinin çok önemli özelliğinden biri kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Kabak çekirdeği kilo vermeye yararlı olduğu gibi kilo almaya da neden olur. Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur fakat çok tüketildiğinde ise kilo almayı sağlar. Kabak çekirdeğinin kilo üzerinde etkisini görmek için kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Protein içeren diğer bitkilere oranla daha çok proteine sahip olmaktadır.

  Kabak çekirdeği tekli doymamış yağ içeriği metabolizmanın iyi çalışmasını sağlar ve hormon salgılanma dengesini korumaktadır. Kabak çekirdeği uzun süre tok kalmayı sağlar ve gereksiz kalori almayı önler. Kabak çekirdeği lif açısında oldukça zengindir, lif tokluk hissi veren, kabızlığı önleyen bir maddedir. Lif içeren yiyecekler kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kabak çekirdeği günümüzün hastalığı olan obez üzerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Günlük en az 35 gr lif alımı zayıflamaya yardımcı olup vücutta bulunan yağ oranının azalmasını sağlamaktadır.

  Vitamin ve mineral açısında oldukça zengin olan kabak çekirdeğinin 1 su bardağının dörtte birinde 2,5 mg çinko, 15 mg kalsiyum, 2,8 mg demir,, 19 mcg flot, 191 mg magnezyum, 261 mg potasyum bulunur bu açıdan diyet yaparken vitamin eksikliğini önlemiş olmaktadır.

  Kabak Çekirdeği Kalori Cetveli: 

  Kabak çekirdeği verdiği tokluk hissi ile günlük tüketilen 30 gr mi zayıflamaya yardımcı olur.

  • 100 gr kabak çekirdeğinde 560 kalori bulunur.
  • 1 çay bardağı kabak çekirdeğinde 560 gr kalori bulunur.
  • 100 gr kabak çekirdeğinde 559 kalori bulunmaktadır.

  Kabak çekirdeği içeriğinde yüksek protein içerir buda fazla kalori yakmayı sağlamaktadır. Diyette ölçülü bir şekilde tüketildiğinde fayda sağlayacaktır, aşırıya kaçmamakta yarar vardır.

  Saygılar.

  ]]>
  Kabak Dolması Kalori https://www.kabak.gen.tr/kabak-dolmasi-kalori.html Mon, 01 Oct 2018 22:28:09 +0000 Kabak dolması kalori, kıymalı veya kıymasız olarak değişiklik gösterir. Kabak dolması hepimizin bildiği ve severek yediği bir yemek tarifidir. Bütün özel günlerinizde ve komşu toplantılarında eksik etmediğiniz lezzetli ve g Kabak dolması kalori, kıymalı veya kıymasız olarak değişiklik gösterir. Kabak dolması hepimizin bildiği ve severek yediği bir yemek tarifidir. Bütün özel günlerinizde ve komşu toplantılarında eksik etmediğiniz lezzetli ve görsel bir şıklığı olan bir yemektir. Üstelik içine koyulan çeşitli besinler nedeni ile vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir tariftir. Yanında bir kase yoğurt ile servis ettiğiniz Kabak dolmasını kıymalı yaptığınız zaman tercih etmemeniz önerilir. Çünkü kabak dolmasının içinde bulunan kıymanın içinde bulunan kalsiyum yoğurdun içinde bulunan kalsiyum ile çarpışınca birbirinin vitaminlerini öldürdükleri söylenmektedir.  Kabak dolması kalori bakımından yüksek bir yemektir. Zeytinyağlı kabak dolması ise yüksek miktarda C vitamini ve B6 vitamini içerir. Öğünlerde iki adet zeytinyağlı kabak dolması tüketmek iki dilim ekmek ve bir tatlı kaşığı yerine tüketilebilir. Kıymalı kabak dolması ise protein ve lif açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Öğünlerde iki adet kıymalı kabak dolması tükettiğinizde diyet listesinden 2 adet köfte ve sebze çıkarılması önerilir. Bir adet orta boyutlarda olan etli kabak dolması kalori porsiyon olarak gramı ortalama yaklaşık olarak 350 gram kadardır. Bu miktarda olan bir porsiyon kabak dolması kalorisi 234 kalori olarak bilinir. Kıymalı kabak dolması kalori bakımından zeytinyağlı kabak dolması tarifine göre daha yüksektir. Zeytinyağlı kabak dolmasının bir porsiyonu ise 146 kalori olarak bilinir. Kıymalı kabak dolmasının besin değeri, 255 gramı 22,5 g karbonhidrat içerirken, yine 255 gramı 7 gram protein bulundurur, yağ ise 8,2 gram içerir. Orta büyüklükte bir porsiyon kabak dolması yaklaşık olarak 212 gramdır. Bu miktarda ise 146 kalori eder. Kabak dolması kalorisi ölçüleri bu şekildedir. Öğünlerinizi her zaman az ve sık olarak tüketmeniz uzman doktorlar tarafından önerilen bir yöntemdir.]]> Balkabağı Çorbası https://www.kabak.gen.tr/balkabagi-corbasi.html Tue, 02 Oct 2018 10:16:52 +0000 Balkabağı Çorbası, kış aylarında pazar tezgahlarını dolduran balkabağından yapılabilecek çok lezzetli bir çorbadır. Balkabağı, çok iyi bir A vitamini kaynağıdır. Bunun yanısıra C vitamini, demir ve bakır minerali Balkabağı Çorbası, kış aylarında pazar tezgahlarını dolduran balkabağından yapılabilecek çok lezzetli bir çorbadır. Balkabağı, çok iyi bir A vitamini kaynağıdır. Bunun yanısıra C vitamini, demir ve bakır minerali açısından da zengindir. Genellikle tatli olarak tüketilen balkabağı, çorba alternatifi ile de sofralarda yerini alır. Oldukça besleyici bir sebze olan balkabağından yapılan çorbalar et suyu yada tavuk suyu kullanarak daha besleyici bir hale gelebilir. Çok az bir malzeme ile ailenize yada misafirlerinize değişik bir çorba ikram edebilirsiniz. 1 orta porsiyon balkabağı çorbası yaklaşık 50 kaloridir.
  İçindeki krema sebebiyle dikkatli tüketilmelidir.

  Balkabağı Çorbası İçin Gerekli Malzemeler (4-6 Kişilik)
  • 250 gram balkabağı
  • 1 orta boy havuç
  • 1 orta  boy kuru soğan
  • 1 orta boy patates
  • 4 yemek kaşığı zeytiyağ
  • 1 diş sarımsak
  • 1/2 su bardağı krema
  • 1 yemek kaşığı maydanoz
  • 1 su bardağı et suyu 
  • 5 su bardağı sıcak su 
  • Tuz
  • Karabiber
  • Muskat

  Balkabağı Çorbası Hazırlanışı

  Balkabağı, havuç, soğan ve patatesi eşit büyüklükte doğrayın. Tencereye zeytinyağını ve doğranmış malzemeleri ekleyin. Orta ateşte 5 dakika tüm malzemeleri kavurun. Dilerseniz önceden haşlayarak sakladığınız balkabağı kullanabillirsiniz. Bu durumda balkabağı haricindeki tüm malzemeyi 4 dakika kadar kavurun ve haşlanmış balkabağını ekleyerek 2 dakika daha, kabak iyice ezilene kadar kavurmaya devam edin. Ezilmiş 1 diş sarımsağı ekleyin. Soğanlar şeffaflaşınca et suyunu ve suyu tencereye ekleyin. Damak tadınıza göre tuz, karabiber ve muskat ekleyerek çorbayı lezzetlendirin. Havuçlar iyice yumuşayana kadar pişirin. Pişen çorbayı blenderdan geçirin ve 1/2 su bardağı kremayı ekleyin ve 2 dakika kadar daha kaynatın. Çorbanız servise hazırdr. Servis ederken kaselerin üzerine ince kıyılmış maydanoz ekleyebillirsiniz. Afiyet olsun.

  1 porsiyon balkabağı çorbası besin değerleri,
  • Karbonhidrat      5.51  (g)
  • Protein                1.32   (g)
  • Yağ                      0.16   (g)
  • Lif                         2.59   (g)
  • Kolesterol           0       (mg)
  • Sodyum              1.2    (mg)
  • Potasyum         459.6 (mg)
  • Kalsiyum            26.4  (mg)
  • Vitamin A          152.4 (mg)
  • Vitamin C           14.4  (mg)
  • Demir                    0.96(mg
  ]]>
  Kabak Ağacı https://www.kabak.gen.tr/kabak-agaci.html Tue, 02 Oct 2018 21:21:58 +0000 Kabak ağacı; Canlı yaşamı ve hayatın devamlılığı için ağaçlar önemli yer tutar. Ağaçlar erozyon gibi doğal afetlerin topraktaki verimliliği azaltmasına, toprağın taşınmasına, rüzgarda savrulup gitmesine ve toprağın Kabak ağacı; Canlı yaşamı ve hayatın devamlılığı için ağaçlar önemli yer tutar. Ağaçlar erozyon gibi doğal afetlerin topraktaki verimliliği azaltmasına, toprağın taşınmasına, rüzgarda savrulup gitmesine ve toprağın çoraklaşmasına engel olur. Bunun yanında bazı ağaçlar meyve veren ağaçlardır. Bu ağaçlar insanlar ve diğer canlılar için besin kaynağı olmaktadır. Çok sayıda ağaç çeşidi bulunur. Bu ağaç çeşitlerinin arasında kabak ağacıda yer almaktadır.

  Kabak Ağacı Özellikleri
   
  Kabak ağacı yerine dübba ve kara isimleri de kullanılabilir. Bu yöreden yöreye farklılık gösterir. Kabak kelimesi sözlükte karpuz, salatalık ve küte gibi ağaçlara verilen isim olarak geçer. Kabak Latince'de cucurbitar olarak adlandırılır. Kabakgiller familyasından olan ve meyvesi sebze olarak kullanılan otsu bitki türlerindendir. Kök türü saçak kök şeklindedir. Gövdesi sürünme hareketi yapar, ince ve oldukça uzundur. Kaktüs gibi üzerinde kısa ve sert tüyler bulundurur. Bu tüyler diken gibidir. Yaprakları da ceviz ağacı yaprağının taşıdığı özelliklere benzer özellikler taşır. Meyvesine gelecek olursak dolgun ve sulu bir meyvesi vardır. İçerisinde bol miktarda tohum bulundurur. Bu tohumlar halk arasında kabak çekirdeği olarak adlandırılır ve yaygın olarak tüketilir.

  Kabak Ağacı Faydaları


  Kabak ağacının birçok faydası vardır. İdrar yollarını açar. idrar sökücü ve idrar tutukluğunu önleyici özelliği vardır. Böbrekteki ve mesanedeki iltihabı ortadan kaldırır. Böbrekteki iltihabı söktüğü için böbrek daha yüksek performans gösterir ve daha fazla kanı süzgeçten geçirerek temizler. Prostattan kaynaklanan sorunları giderir bu özelliği ile erkeklerde rahatlatıcı etkisi vardır. Mideyi ve bağırsakları yumuşatıp rahatlatır. Ayrıca kabızlık şikayeti olanlar için de iyi bir kabızlık gidericidir. Basura da iyi gelen bir yanı olduğu bilinir. Tansiyonu düşürüp dengelediği bilindiği için tansiyonla başı dertte olanlar da kabak ağacından faydalanabilir. Nefes alıp vermeyi kolaylaştıran kabak ağacı meyvesi tüketildiğinde aynı zamanda öksürüğe de iyi gelir.
  ]]>
  Yoğurtlu Kabak Kavurması https://www.kabak.gen.tr/yogurtlu-kabak-kavurmasi.html Wed, 03 Oct 2018 07:00:37 +0000 Yoğurtlu Kabak Kavurması, yoğurtlu kabak kavurması hemen herkesin severek yediği lezzetli mezeler arasında yer alır. Akşam yemeği menülerinde, içki sofralarında, hanımların beş çayında hatta bazı restoranların s Yoğurtlu Kabak Kavurması, yoğurtlu kabak kavurması hemen herkesin severek yediği lezzetli mezeler arasında yer alır. Akşam yemeği menülerinde, içki sofralarında, hanımların beş çayında hatta bazı restoranların sabah kahvaltısı menülerinde bile yerini alır. Çünkü her çeşit yemeğin, tatlının, tuzlunun yanına eşlik edebilecek hafif bir tattır. Yoğurtlu kabak kavurmasının yanına yakışmayacak bir şey bulmak imkansızdır. Özellikle yazın sıcak günlerinde yanında bir parça kızarmış tavukla birlikte harika bir akşam yemeği menüsü yaratmış olursunuz. Tarifte dikkat etmeniz gereken püf nokta süzme yoğurt ile hazırlanmış olmasıdır. Normal yoğurt ile yaptığınızda sulanır, bu durumda hem lezzet bozulur hem de görüntü. Yoğurt ve sarımsağın uyumundan oluşan nefis bir meze. Zaten yoğurdun ve sarımsağın içine giren her şey tam bir ziyafete dönüşür.  

  Yoğurtlu kabak kavurması için gereken malzemeler,

  • 4 adet orta boy kabak
  • 1 kaseden biraz fazla süzme yoğurt
  • 1.5 yemek kaşığı mayonez
  • yarım kahve fincanı sıvıyağ
  • yeterince tuz
  • 2 diş sarımsak

  Süslemek için,

  • ceviz içi
  • 2-3 dal dere otu
  • 1.5 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber

  Yoğurtlu kabak kavurmasının yapılışı,

  Yıkanan ve soyulan kabaklar rendenin iri tarafı ile rendelenir. Teflon bir tavaya zeytinyağı ve kabaklar eklenir. Kabaklar suyunu çekene dek kısık ateşte kavrulur. Yaklaşık 10 dakikalık bir süre yeterli olacaktır.

  Başka bir kabın içine sarımsaklar rendelenir. Süzme yoğurt ilave edildikten sonra tuz ve mayonezde karışıma dahil edilip iyice karıştırılır. Sotelenen kabaklar tamamen soğuduktan sonra yoğurtlu karışıma eklenir. Ve servis tabağına alınır. Üzerine tereyağında kızdırılmış toz biberden sos hazırlanıp dökülür. Yoğurtlu kabak kavurması cevizler ve ince kıyılmış dere otu ile süslenir, afiyetle yenir.

  ]]>
  Kabak Diyeti https://www.kabak.gen.tr/kabak-diyeti.html Thu, 04 Oct 2018 01:11:45 +0000 Kabak Diyeti: Kabak, sonbaharın kraliçesi, hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek isteyenler için iyi bir besindir. Kabak diyeti yaparak 2 haftada 8 kilo verilebilir. Kabak ile yapılacak diyet için sayısız şekilde diyet yemeğ Kabak Diyeti: Kabak, sonbaharın kraliçesi, hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek isteyenler için iyi bir besindir. Kabak diyeti yaparak 2 haftada 8 kilo verilebilir. Kabak ile yapılacak diyet için sayısız şekilde diyet yemeği hazırlanabilir, 100 gramı sadece 28 kaloridir. Yaklaşık olarak %85-­90'ı sudur ve diğer birçok besleyici maddeler, proteinler, karbonhidrat, yağ, pektin, mineraller, potasyum, kalsiyum, çinko, fosfor, demir, vitamin A, C, E, B1, B2, B3, B6, ve folik asit içerir. Kandaki yoğunluğu düzenleyen K vitamini, ve metabolizmaya etki eden T vitamini de kabakta yer alan vitaminler arasındadır.  

  Kabak diyeti ile zayıflamakla kalmaz, vücudunuza detoks uygulayarak toksinlerden arınırsınız.

  Diyet süresince her gün en az yarım saat yürümeli ve 8 bardak su içmelidir. Diyette bildirilenleri tüketmeye 2 hafta süresince devam edilir. Bu diyeti ya da herhangi başka bir diyeti doktorunuza danışmadan asla uygulamayın.

  Kabak Diyetinde 1.Gün: 

  • Kahvaltı; Limon suyu serpiştirilmiş kabak ve havuç salatası, bir dilim kepekli ekmek yenir.
  • Öğle yemeği: Kabak sebze çorbası (kabak, biber, havuç, soğan, kereviz, patates, ıspanak, brokoli ve bitkisel yağdan meydana gelen)
  • Akşam yemeği: Fırında pişmiş kabak yemeği

  Kabak Diyetinde 2.Gün: 

  • Kahvaltı; Bir dilim tam tahıllı kepekli ekmek ile kabak salatası
  • Öğle yemeği: Sebze çorbası ile kabaktan yapılan püre,
  •  Akşam yemeği: tarçın serpilmiş haşlama kabak yemeği

  Kabak Diyetinde 3.Gün: 

  • Kahvaltı Tahıl (pirinç, darı ya da yulaf) ile kabak püresi
  • Öğle yemeği: Tam buğday unu ile kabaktan yapılmış kek ve kabak çorbası yenir
  • Akşam yemeği: Kabak salatası, iki dilim tost ekmeği ve ananas yenir.

  Kabak Diyetinde 4.Gün: 

  • Kahvaltı tam tahıllı kepekli Bir dilim ekmek ve kabak salatası yenir.
  • Öğle Yemeği; Güveçte kabak, sebze ve mantar yenilir.
  • Akşam yemeği; Kabak ve elma salatası yenilir.
  Beşinci günden sonra, ilk gün menüden başlanarak ikinci, üçüncü ve dördüncü menü olarak tekrarlanmak suretiyle toplam iki hafta bu diyet uygulaması yapılır.

  ]]>
  Sakız Kabağı Yemekleri https://www.kabak.gen.tr/sakiz-kabagi-yemekleri.html Thu, 04 Oct 2018 03:20:50 +0000 Sakız kabağı yemekleri, kabakgiller soyundan gelen sakız kabağı, acur, kavun, karpuz ve salatalığı da bünyesinde barındırmaktadır. Kabakların pek çok çeşidi vardır ve ılıman, sıcak iklimlerde yetişmektedirler.  Sakız kabağı yemekleri, kabakgiller soyundan gelen sakız kabağı, acur, kavun, karpuz ve salatalığı da bünyesinde barındırmaktadır. Kabakların pek çok çeşidi vardır ve ılıman, sıcak iklimlerde yetişmektedirler. 

  Kıymalı Sakız Kabağı İçin Malzemeler:
  • 200 gram kıyma
  • 5 adet sakız kabağı
  • 1 adet soğan
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Kuru nane
  • 1 çay bardağına yakın pirinç 
  Üzeri İçin:
  • 2 diş sarımsak
  • Yoğurt
  • Tuz
  • Kırmızı toz biber
  Kıymalı Sakız Kabağı Yemeğinin Yapılışı: 

  Öncelikle soğanları yemeklik olacak şekilde küp küp doğruyoruz. Doğradığımız soğanları tencereye alıp yağda pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Kavurduğumuz soğanların içerisine 200 gram kadar olan kıymayı da koyup, karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Kıymayı da kavurduktan sonra, kabakların kabuklarını soyup, dörde bölüp kesince tencereye alıp hafif döndürdükten sonra, üzerine sıcak su ilave ediyoruz. Yemek kaynayınca içerisine bir tutam tuz ve biraz kuru nane ilave edip, orta dereceli ateşte 15 dakika kadar pişirmeye devam ediyoruz. Daha sonra yemek pişmeye yakın, pirinci de ilave edip 15 dakika kadar daha pişirip altını kapatabiliriz. Kuru nane bu yemeğin olmazsa olmazlarındandır. Tadını tam almak istiyorsanız mutlaka koymanızı tavsiye ederim. Yemek piştikten sonra, sarımsakları soyup, dövün. Bir kaba yoğurt döküp, üzerine dövülen sarımsakları ve tuzu ilave edip sarımsaklı yoğurdu da yaptıktan sonra yemeğin üzerine döküp afiyetle yiyebilirsiniz. İsteğe bağlı kırmızı toz biberi yağda kavurup üzerine dökebilirsiniz. Afiyet olsun..

  Sakız Kabaklı Mücver Malzemeleri:
  • 3 adet yumurta
  • 3 adet sakız kabağı
  • Biraz maydanoz
  • Yarım su bardağı un
  • 3 dal yeşil soğan
  • Biraz dereotu
  • Tuz
  • Karabiber
  Sakızlı Kabak Mücver Yapılışı: 

  Öncelikle yumurtaları bir kabın içerisine kırıyoruz. Üzerine yarım su bardağı unumuzu ilave edip, kıvama gelinceye kadar çırpıyoruz. Kabakları rendeledikten sonra, karışımın içerisine döküp, baharatlarını, küçük küçük doğranmış taze soğanları, dereotu ve maydanozları da ilave edip iyice yarıştırıyoruz. Karışımı hazır hale getirdikten sonra, teflon bir tavada biraz yağ döküp, sakızlı kabak karışımından bir kepçe alıp tavaya döküyoruz. Mücverlerin her iki tarafını da kızardıktan sonra servis tabağına alabiliriz. Servis tabağına alırken, tabağın altına kağıt havlu sermek, mücverlerin fazla yağını emmesini sağlar. Afiyet olsun..
  Sakız kabağı ile yapılabilecek çok fazla yemek çeşidi vardır. Kabak salata yapımlarında ya da böreklerin içerisinde de oldukça lezzetli olabilmektedir. Besleyici, düşük kalorili, fazlasıyla su içeren ve sindirimi kolaylaştıran, tat bakımından da oldukça lezzetlidir. Çorbasını ve zeytinyağlı sakız kabağını da denemenizi tavsiye ederim.
  ]]>
  Kabağın Faydaları https://www.kabak.gen.tr/kabagin-faydalari.html Thu, 04 Oct 2018 16:04:20 +0000 Kabağın faydaları, kabak içeriğindeki tohumlar nedeni ile meyve olarak kabul edilmektedir. Yaz aylarında olgunlaşan kabak, genel olarak yemeklerde kullanılır. Salatası ve böreği de yapılmaktadır. 100 gramlık kabak, 45 kalori iç Kabağın faydaları, kabak içeriğindeki tohumlar nedeni ile meyve olarak kabul edilmektedir. Yaz aylarında olgunlaşan kabak, genel olarak yemeklerde kullanılır. Salatası ve böreği de yapılmaktadır. 100 gramlık kabak, 45 kalori içermektedir. İçerisinde a vitamini, c vitamini, e vitamini ve k vitamini barındırır. Demir, magnezyum, bakır gibi mineraller açısından zengin bir tüketim gıdasıdır. Kabak vitamin ve mineraller bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kilo vermek için ideal bir besin kaynağıdır. Çünkü bağışıklık sistemini güçlü tutar ve sindirimi kolaylaştırır. Kalp hastalarına da kabak tüketmeleri önerilmektedir. Çok az yağ içeren kabak, kolesterol içermediğinden dolayı, kalp hastalığı bulunanların tüketmeleri açısından çok önemli bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan magnezyum, kalp krizi, felç gibi sağlık problemlerinin ortadan kaldırılmasını sağlar. 

  Kabak, prostata, kansere, kemik problemlerine, gözlere ve daha bir sürü hastalığa iyi gelmektedir. Özellikle zayıflamak isteyen hastaların, diyet listelerinde kabak bulunmalıdır ki diyetisyenler kesinlikle kabağı bir öğüne koymaktadırlar.

  Kabağın prostata faydası: Prostatı olan bir hasta idrarını yaparken zorlanır ve cinsel fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Prostatı olan hastalar, kabak tüketmelidirler. Prostat rahatsızlıklarında semptomları en aza indirmek için kabak tüketimi yapmakta fayda vardır. 

  Kabağın göze faydaları: Kabağın içerisinde, luteini ve beta karoten çok fazla miktarda bulunmaktadır. Lutein denizlen olgu, kişinin kör olmasını sağlayan katarakt ve makula illeti gibi göz hastalıklarını önlemede önemli derecede rol oynamaktadır. Bir kaşık kabakta 135 miligram beta karoten bulunduğundan ve aynı zamanda 2500 mikro gram luterin bulunduğundan, kabak tüketimi göz hastalıklarında faydalı bir yer sağlamaktadır.

  Kabak bağışıklığı artırır: Kabağın içerisinde bol miktarda bulunan c vitamini, grip enfeksiyonların ve soğuk algınlığının önlenmesini sağlayabilmektedir.Sindirimide güçlendirmeye yarayan kabak, her kişinin tüketmesinde fayda vardır.

  Kabak kansere iyi gelmektedir: C vitamini bolca bulunduğundan, ağız kanserini ve akciğer kanserini engellemede büyük rol oynar. Beta karoteni içerdiğinden, kansere neden olan zararlı kimyasalların vücutta oluşmaya çalışmasına engel olur. Kansere çare olabileceği düşünülen alternatif tıpta, kabağın da rolü büyüktür.

  Kabağın faydaları, Yüksek kan basıncı bulunan kişilerin sorunlarını giderir ve kan sulandırıcı özelliğinden dolayı, kabağın kalp sağlığına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Kabağın çekirdeğide kabak kadar faydalıdır.

  Kabak, magnezyum içerdiğinden dolayı, glikoz ve yap seviyesini dengede tutmaya faydalıdır. İnsan vücudunda bulunan kaslara enerji verdiği gibi, potasyum açısından da zengin olduğundan, sıvılarda mineral dengesini sağlarlar. Saç sağlığı bakımından kabağın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kepek sorununu ortadan kaldırır, saç dökülmesini engeller, saçın yağlanmasını durdurur, saçın canlılığını kazandırır ve saçta bulunan toksinleri temizleyerek, saç sağlığını tedirgin edecek sorunları ortadan kaldırır. Kabak cilt sağlığına da iyi gelir. Kabağın içerisinde çok fazla oranla su bulunduğundan, cildin susuz kalmasını engeller ve parlaklık kazandırır. Ciltte bulunan çizgilerin giderilmesini ya da çoğalmasını engeller. 
  ]]>
  Kuru Kabak Dolması https://www.kabak.gen.tr/kuru-kabak-dolmasi.html Fri, 05 Oct 2018 14:21:47 +0000 Kuru kabak dolması, dolma sevmeyen var mı Hiç sanmıyorum. İster yaprak, ister kabak, ister patlıcan olsun dolmayı sevmeyen eminim yoktur. Her şey taze iken tüketilmelidir deniliyor, doğru ama özellikle kabak ve patlıcan dolması ya Kuru kabak dolması, dolma sevmeyen var mı Hiç sanmıyorum. İster yaprak, ister kabak, ister patlıcan olsun dolmayı sevmeyen eminim yoktur. Her şey taze iken tüketilmelidir deniliyor, doğru ama özellikle kabak ve patlıcan dolması yapacaksanız kurutulmuş olanı tercih etmenizi öneriyorum inanılmaz lezzetli oluyor. Ben tazesinden çok kurutulmuş olanı seviyorum ve yapıyorum, çocuklar gerçekten de zevkle tüketiyor. Tabi kabağın ve patlıcanın nasıl kurutulduğu da çok önemli lezzet açısından. Özellikle Gazi Antep ve Urfa yöresinde sıkça yapılan bu güzel yemek artık her ilde bilinmekte harika lezzetiyle de sofralarımızın vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır. Kabakları kendiniz de evde kurutabilirsiniz. Dilediğiniz kadar dolmalık kabağı alıp güzelce yıkayın ve başlarını kesip kabuklarını sıyırın. Kabuklarını sıyırdığınız kabakların içlerini kabak oyacağı ile çok fazla inceltmeden ve mümkün olduğunca delip yırtmadan çıkarın. İçini çıkardığınız kabakları kaya tuzu (salçalık, turşuluk tuz) ile iyice tuzlayın bolca tuzlamak gerekiyor. Geniş bir kabın içerisinde kendi suyunu salana kadar bekletin ve sularını süzüp güneşli bir yerde baş aşağı sererek kurutun.

  Kuru kabak dolması için gereken malzemeler:
  • 25-30 adet kuru kabak
  • 2 su bardağı kadar pirinç
  • 3 adet orta boy soğan
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 demet maydanoz
  • Yarım demet taze nane
  • 1,5 su bardağı zeytin yağı yada sıvı yağ
  • 2 diş sarımsak
  • Pul biber, karabiber, kimyon, tuz, kuru nane çok azda yenibahar
  • 3-4 yemek kaşığı nar ekşisi
  • 200 gram kadar az yağlı kıyma
  • Üzeri için 5-6 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı nar ekşisi ve biraz kuru nane
  Kuru kabak dolması yapılışı:

  Öncelikle kuru kabaklar kaynamış suya konulur ve 15-20 dakika kadar bu suda bekletilir. Açılan kabaklar bu suda yıkanarak başka sıcak su içine alınır ve bir kaç dakikada bu suda bekletilip yıkanır ve çıkarılır. Yıkama işlemi bir kaç defa tekrarlanır tuzu gitsin ve temizlensin diye. Ardından geniş bir tavaya önce yağ ilave edilir, yıkanmış ve süzülmüş pirinçler, küçük küçük doğranmış kuru soğan, küçük doğranan sarımsak, sulandırılıp eritilen domates ve biber salçası ve tüm baharatlarla tuzu ekleyip 1 bardak kadar da su ilave edip malzemeleri pişiriyoruz. Soğuyan harcın içine kıymayı çiğ koyuyor ve ince kıyılmış maydanoz ile naneyi ekliyoruz. Nar ekşisini de ilave edip harcı güzelce karıştırıyoruz. Hazırlanan iç harcını kabaklara dolduruyoruz. Çok fazla doldurmadan (pirinç piştiğinde açılacak dolmalar patlamasın diye) yaklaşık yarım parmak kadar boşluk bırakarak dolmaları dolduruyoruz. Doldurduğumuz kabakları tencereye ağızları yukarı gelecek şekilde diziyoruz. Dizdiğimiz dolmaların üzerini fazla geçmeyecek şekilde su ilave ediyor ve üzerine biraz da tuz gezdirip dolmalar kaynarken dağılmasın diye porselen bir tabak koyarak kapağını kapatıyoruz. Dolmalar piştikten sonra suyundan azıcık çıkarıyoruz ve başka bir kapta ezdiğimiz sarımsak, nane ve nar ekşisi karışımına döküp pişen dolmaların üzerine gezdiriyoruz. Mükemmel yemeğimiz artık hazır afiyetle yenilebilir.
  Afiyet olsun...
  ]]> Fırında Kabak Köftesi https://www.kabak.gen.tr/firinda-kabak-koftesi.html Sat, 06 Oct 2018 07:16:07 +0000 Fırında Kabak Köftesi, fırında yapılan kabak köftesi çok az yağ içeriği ile hem sağlıklı hem de lezzetli bir tariftir. Kabak denildiği zaman akla ilk gelen şey diyetler olduğu için bu tarif kabağa karşı olan Fırında Kabak Köftesi, fırında yapılan kabak köftesi çok az yağ içeriği ile hem sağlıklı hem de lezzetli bir tariftir. Kabak denildiği zaman akla ilk gelen şey diyetler olduğu için bu tarif kabağa karşı olan ön yargınızı ve fikirlerinizi son derece değiştirecek bir lezzete sahip. Köfteler genelde kızartma usulü ile yapıldığından ağır ve sağlıksız olur, fakat fırında yapılan kabak köftesi hem içerdiği malzemeler hem de tat bakımından tek kelime ile mükemmel. Ayrıca kabak köftesi soğuk olarak tüketilebilen bir lezzet olduğundan bir gün önceden hazırlayarak akşam yemeklerinin yanında aparatif olarak tüketilebileceği gibi hanımların 5 çaylarında ki menülerine dahil edebilecekleri tuzlu bir çeşit olarak da ikram edilebilmektedir. Ayrıca kabak sevmeyen çocuklar köfte olduğunu duyar duymaz zevkle yiyeceklerdir.

  Fırında kabak köftesi için gereken malzemeler

  • 5 adet orta boy kabak
  • 1 demet dere otu
  • 1 demet maydanoz
  • 6 sap taze yeşil soğan
  • 2 adet rendelenmiş havuç
  • 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı
  • 3 adet orta boy yumurta
  • 1 çay bardağı beyaz un
  • 1 kase rendelenmiş beyaz peynir
  • 1 kase rendelenmiş kaşar peyniri
  • 1 paket kabartma tozu    
  • yeterince tuz, karabiber, kırmızı pul biber

  Fırında kabak köftesi yapımı

  Kabaklar yıkandıktan sonra rendenin kalın tarafı ile rendelenir. Bir müddet sulanması beklenir. Kabak yavaş yavaş suyunu salmaya başlayınca ince bir tülbentin içine koyularak fazla suyu iyice sıkılır. Eğer sulu bırakırsanız içi pişmez ve kabak köfteleriniz dağılır. Suyu süzülen kabak rendenin içine rendelenmiş havuç, iyice yıkanıp incecik kıyılmış olan dereotu, maydanoz, ve yeşil soğanlarda eklendikten sonra malzeme iyice harmanlanır. Bu aşamada yumurtaları, zeytinyağını, beyaz ve kaşar peyniri, unu, kabartma tozu ve baharatları da ekleyip iyice karıştıralım. Hazırlanmış olan kabak harcından çok büyük olmayacak şekilde köfteler oluşturalım. Köfteleri yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsisine aralıklı olarak dizelim ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kabak köftelerinin altları ve üstü kızarana dek pişirelim. Dilerseniz yanında sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz.       

    

  ]]>
  Tatlı Kabak Çorbası https://www.kabak.gen.tr/tatli-kabak-corbasi.html Sat, 06 Oct 2018 10:52:05 +0000 Tatlı kabak çorbası, Sonbaharın bir o kadar faydalı ve lezzetli sebzesinden şöyle içinizi ısıtacak bir çorba yapalım. Bugün size balkabağından tatlı kabak çorbası nasıl yapılır onu anlatalım. Tatlı kabak çorbası bir ç Tatlı kabak çorbası, Sonbaharın bir o kadar faydalı ve lezzetli sebzesinden şöyle içinizi ısıtacak bir çorba yapalım. Bugün size balkabağından tatlı kabak çorbası nasıl yapılır onu anlatalım. Tatlı kabak çorbası bir çok farklı şekilde hazırlanabilir. Örneğin herkes tarafından bilindiği gibi içerisinde krema, süt, et ve tavuk suyu ilave edilerek hazırlanabilir. Bu tamamen size kalmış. Biz size bu soğuk kış günlerinde bir yandan içinizi ısınırken diğer bir yandan faydası katlansın diye et suyu ile tatlı kabak çorbası tarifi vereceğiz. Et suyunu önceden hazırlarsanız tatlı kabak çorbasını daha hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Yapılışı kolay pratik bu tarifi eminim sizde çok seveceksiniz. Gönül rahatlığıyla çocuklarınıza, bebeklerinize ve sevdiklerinize hazırlayıp sunacağınız bu çorbanın şimdi yapım aşamasını paylaşalım, 

  Tatlı kabak çorbası için gerekli malzemeler 
  • 250 gram balkabağı
  • 2 orta boy havuç
  • 2 orta boy patates
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 6 su bardağı et suyu
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Nane
  • Karabiber
  • Tuz kırmızı biber
  • Tuz ve su
  Tatlı kabak çorbası hazırlanışı, Balkabaklarının dış kabuklarını soyup ayıklayın. İri dilimler halinde düdüklü tencere içerisine koyun. Patates, sarımsak ve soğanların da kabuklarını soyup balkabaklarına ilave edin. Son olarak ta havucu dilimleyin. Üzerini geçmeyecek kadar su koyduktan sonra önce hızlı sonra kısık ateşte sebzeler pişene kadar düdüklü tencerede ağzı kapalı bir şekilde pişirin. Yumuşayan sebzeleri blender yardımıyla iyice ezin. Bir taraftan blenderdan geçirirken bir taraftan da et suyunu ilave ederek çorbanızın kıvamını bulun. Yeterli oluncaya kadar ilave edebilirsiniz. Küçük bir tava içerisine zeytinyağını koyup ocağa alın. İçerisine damak zevkinize uygun olarak az veya çok kullanmak size kalmış, baharatlardan ilave edin. Yağda kızdırdıktan sonra tatlı kabak çorbasının içerisine ilave edin. Tatlı kabak çorbası bir taşım daha kaynadıktan sonra ocaktan alın. Tatlı kabak çorbası servis için hazırdır. Servis edeceğiniz kase içerisine alabilirsiniz. Sıcak olarak servis yapın. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Kabak Çekirdeği Protein https://www.kabak.gen.tr/kabak-cekirdegi-protein.html Sat, 06 Oct 2018 19:26:12 +0000 Kabak çekirdeği protein; kabak çekirdeği balkabağının içerisinden çıkarılıp kurutulması ile elde edilen bir çerez çeşididir. Kabak çekirdeği bakır, magnezyum ve çinko bakımından oldukça zengin bir çekirdek çeşididir. Kabak çekirdeği protein; kabak çekirdeği balkabağının içerisinden çıkarılıp kurutulması ile elde edilen bir çerez çeşididir. Kabak çekirdeği bakır, magnezyum ve çinko bakımından oldukça zengin bir çekirdek çeşididir. İnsan vücudunda bulunan serbest biçimdeki radikallerle ve mikroplarla savaşmaktadır. Bu savaş sayesinde antioksidan bir özelliğe sahiptir. Günlük olarak bir avuç tüketilmesi sağlık açısından faydalı bir çerezdir. Ancak miktarına dikkat edilmediği taktirde kilo artışına ve ishale sebep olabilir. Ayrıca kabak çekirdeği maddi olarak ta her bütçeye uygun ve hemen hemen her yerde bulabileceğimiz bir çerezdir. Saklama koşullarına uygun olması açısından kavrularak satılan kabak çekirdeğini çiğ olarak bulup tüketmek sağlık açısından daha faydalıdır.

  Kabak çekirdeğinin faydaları;  çinko bakımından oldukça faydalı olan kabak çekirdeği günlük bir avuç tüketildiğinde günlük çinko ihtiyacının %20'sini karşılayacak değerdedir. Kabak çekirdeğindeki çinko sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir,  uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olur, hafızanın güçlenmesine ve gelişmesine yardımcı olur, göz ve cilt sağlığına yardımcıdır. Halsizlik, soğuk algınlığı, depresyon ve öğrenme bozukluklarına iyi gelir. Yenilen miktar iyi ayarlandıktan sonra yani aşırıya kaçılmadığı takdirde zayıflamaya yardımcı olur. Çünkü tokluk hissi verir. Kabak çekirdeğinin içerisinde bol miktarda protein vardır. İçerisin deki magnezyum minerali olduğu için kemik sağlığı, kalp ritminin korunması ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabak çekirdeğinde omega 3 vitamini de bol miktarda bulunur. Bu sebeple eklem kireçlenmesine, depresyona, dikkat eksikliğine ve bebek gelişiminde etkili olan omega 3 vitaminine sahip bir çekirdek çeşididir. Ayrıca kabak çekirdeğinde bol miktarda demir minerali bulunur. Demir minerali sayesinde saç, tırnak ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kabak çekirdeği uyku düzenine yardımcı, menopoz belirtilerinin azalmasına, prostat büyümesinin yavaşlamasında önemli bir role sahiptir. 

  Kabak çekirdeği protein değerleri; bir avuç kabak çekirdeğinde 
  • Karbonhidrat(g) 1.42
  • Protein(g) 2.44
  • Yağ(g) 4.56
  • Lif (g) 0.88
  • Kolesterol(mg) 0
  • Potasyum(mg) 81
  • Kalsiyum(mg) 4.1
  • Sodyum(mg) 1.8
  • Vitamin A (mg) 3.8
  • Vitamini C (mg) 0.02
  • Demir(mg) 1.25
  ]]>
  Kabak Çekirdeği Besin Değeri https://www.kabak.gen.tr/kabak-cekirdegi-besin-degeri.html Sun, 07 Oct 2018 06:20:16 +0000 Kabak Çekirdeği Besin Değeri, oldukça yüksek olan, birçok kişinin  severek yediği kuru yemiş türüdür. Kabak çekirdeğinin 100 gr 'ında günlük ihtiyacımızın %27'si kalori, %16'sı lif, %49'u protein, 18 Kabak Çekirdeği Besin Değeri, oldukça yüksek olan, birçok kişinin  severek yediği kuru yemiş türüdür. Kabak çekirdeğinin 100 gr 'ında günlük ihtiyacımızın %27'si kalori, %16'sı lif, %49'u protein, 181mgr omega 3 yağ asidi, 20703 mgr'da omega 6 yağ asidi, manganez %151, magnezyum %134, demir% 83, bakır %69, K vitamini %64, Çinko %50, fosfor %11, potasyum %23 bulunur. Kabak çekirdeği birçok mineral, vitamin ve lif açısından oldukça zengin bir besindir. Kabak çekirdeği küçük fakat faydaları oldukça çoktur. Sağlık için zararlı olmayan doymamış yağları ihtiva eder aynı zamanda bitkisel omego 3 içerir. Bu bakımdan iyi bir besin ve enerji kaynağı olmakla birlikte,  bağışıklık sistemini de güçlendirir. Kabak çekirdeği protein bakımından da oldukça zengindir. Bir kuruyemiş olan kabak çekirdeği diğer çerezler gibi stresin ve depresyonun azalmasında faydalı olabileceği gibi uyumadan önce yenilen kabak çekirdeği iyi uyumaya yardımcıdır. Antioksidan yönünden zengin olduğu için kalp damar sağlığı açısından faydalı olduğu söylenebilir. Şeker hastaları ve diyabeti olanlar için bir çok gıda sakıncalı görülürken kabak çekirdeği, kandaki şekerin dengelenmesinde yardımcıdır. Bir avuç kabak çekirdeği yenildiğinde lif oranı yüksek olduğu için tokluk hissi uyandırır, spor sonrası da yağ yakılmasında etkili olduğu düşünülebilir. Demir, çinko, magnezyum içermesi bakımından cilt, saç, tırnak sağlığı için iyi gelebilir. Bir çok gıda türünde olduğu gibi bayat kabak çekirdeği mide bulanmasına sebep olabilir. Bayat tüketilmemelidir. Fazla yenildiğinde, rahatsızlık verebilir, kilo yapabilir. 

  Kabak çekirdeği besin değeri (100 gr tuzsuz, kavrulmuş)
  • Demir: 3.3 mgr
  • Magnezyum: 262
  • Fosfor: 92 mgr
  • Potasyum: 919 mgr
  • Sodyum: 18 mgr
  • Manganez: 0.5 mgr
  • Bakır: 0.7
  • Omega 3 yağ asidi: 77 mgr
  • Kalsiyum: 55 mgr
  • Kalori: 446 
  • Karbonhidrat: 53.7
  • Protein: 18.5
  • Yağ: 19.4
  • B2 vitamini: 0.1
  • B3 vitamini: 0.3
  • B5 vitamini: 0.1

        
  ]]>
  Bebeklere Kabak Çorbası https://www.kabak.gen.tr/bebeklere-kabak-corbasi.html Sun, 07 Oct 2018 22:37:54 +0000 Bebeklere Kabak Çorbası, kabak ile yapılan çorbalar bebekler için anne sütünden sonra ek gıdaya geçtiklerinde tercih edilen ilk sebzedir. Çünkü hafif bir sebze olup bebek için hazmı son derece kolaydır. Ayrıca kaba Bebeklere Kabak Çorbası, kabak ile yapılan çorbalar bebekler için anne sütünden sonra ek gıdaya geçtiklerinde tercih edilen ilk sebzedir. Çünkü hafif bir sebze olup bebek için hazmı son derece kolaydır. Ayrıca kabak içerdiği vitamin ve mineraller açısından bebekler için son derece besleyicidir. Yalnız kabak bağırsakları yumuşattığı için ve lif içeren bir sebze olduğundan dolayı bebeğinizde ishal sıkıntısı var ise vermemeniz daha doğru olur, ama normal zamanlarda kabızlık sorunu bebekler için çok ideal bir besin. 1 adet orta boy kabakta, A ve C vitamini, folat, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum mineralleri bulunmaktadır. Kıvamı ve tadı güzel olan bir kabak çorbasını bebekler asla reddetmez. Minik bebeğinizin iştahla yiyeceği kabak çorbası tarifi çok pratik. 

  Bebeklere kabak çorbası için gereken malzemeler

  • 2 adet orta boy kabak
  • 1 adet küçük soğan
  • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
  • 1 adet yumuşak domates
  • 1 tatlı kaşığı pirinç
  • 1.5 su bardağı içme suyu
  • Tercihe göre 2 dal dereotu

  Bebeklere kabak çorbası yapılışı

  Soğanlar küp küp incecik doğranır ve zeytinyağı ile birlikte tencereye alınır. Bir kaç çevirdikten sonra içerisine yıkanıp rendelenmiş kabaklar eklenir. Kabuğunu soyup küçük küçük doğramış olduğunuz domatesleri de ilave ettikten sonra suyunu koyabilirsiniz. Eğer bebeğiniz artık kemik suyuna geçtiyse normal su yerine kemik suyu koymanız çok daha besleyici olur. Yıkanmış ve süzülmüş bir tatlı kaşığı pirinci de çorbaya ilave ettikten sonra kabaklar ve pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Malzeme listesinde tercihe göre dere otu dedik ama ben koymanızı tavsiye ederim. Dere otu kalsiyum içeriği açısından inanılmaz zengindir. Çorba ılık hale geldikten sonra eğer süt sağma alışkanlığınız ve dolapta bekleyen anne sütünüz var ise kabak çorbasına eklemeniz çorbayı çok daha lezzetli hale getirecektir. Bebeğin damak tadı anne sütüne alışkın olduğu için kabak çorbasını da bayıla bayıla yiyeceğinden emin olabilirsiniz. Minik bebeğinize afiyet olsun.  


   

     

  ]]>
  Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır https://www.kabak.gen.tr/kabak-tatlisi-nasil-yapilir.html Mon, 08 Oct 2018 03:14:16 +0000 Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır, sorusunun cevabı çok merak edilir. Kabak tatlısı, soyulmuş ve içindeki çekirdekleri çıkarılmış, baklava dilimleri şeklinde doğranmış bal kabağının uzun süre hafif ateşte pişirildikte Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır, sorusunun cevabı çok merak edilir. Kabak tatlısı, soyulmuş ve içindeki çekirdekleri çıkarılmış, baklava dilimleri şeklinde doğranmış bal kabağının uzun süre hafif ateşte pişirildikten sonra üzerine şeker şerbeti ve ceviz içi serpilmesiyle yapılan bir tatlı türüdür. Kabak tatlısı için farklı tarifleri deneme şansınız vardır. Her tarifin kendini özgü lezzeti vardır. Biz size kabak tatlısı nasıl yapılır sorusu için birkaç tarif vereceğiz. Damak tadınıza uygun tarifi seçip rahatlıkla yapabilirsiniz.

  Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır Malzemeler
  • 2.5 kg bal kabağı
  • 2 su bardağı toz şeker 
  • 2 adet karanfil
  • Ceviz ve kaymak
  Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır

  Bal kabağını karpuz gibi dilimleyin. İçerisindeki çekirdekleri çıkardıktan sonra kabağın kabuğunu soyun. Soyduğunuz kabakları yıkayarak 2 parmak kalınlığında doğrayın. Fazlaca büyük bir tencerenin içerisine kabakları dizin ve aralarına şeker serpin. Tencerenin ağzını kapatın ve bir gece boyunca şekeri çekmesi için bekletin. Bir gece bekleyen kabaklar suyunu iyice bırakır bu yüzden kabakları pişirirken su koymaya gerek kalmaz. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra kabaklar orta ateşte ve tencerenin ağzı kapalı olacak şekilde yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişirme işlemi sırasında hazırladığınız karanfilleri tencerenin içine atabilirsiniz. Kabakları pişirme işlemi bittikten sonra 15 dakika boyunca tencerenin ağzı kapalı kalacak şekilde kabakların koyulaşması beklenir. Daha sonra kabaklar tencereden çıkarılır ve soğuması için bekletilir. Soğutma işleminden sonra kabağın üzerine kaymak ve ceviz eklenerek servis hazırlanır.


  ]]>
  Kabak Kaç Kalori https://www.kabak.gen.tr/kabak-kac-kalori.html Mon, 08 Oct 2018 05:12:11 +0000 Kabak kaç kalori, kabak sebzesine bağımlı olan kişiler ve kilo vermek için diyet yapan kişilerin kabağın kaç kalori olduğunu merak edenleri arasındadır. Kabak içerisinde bulunan C vitamini ve B1 vitamini bakımından oldukça ze Kabak kaç kalori, kabak sebzesine bağımlı olan kişiler ve kilo vermek için diyet yapan kişilerin kabağın kaç kalori olduğunu merak edenleri arasındadır. Kabak içerisinde bulunan C vitamini ve B1 vitamini bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda kabak içerisinde bulunan potasyum, kalsiyum ve fosfor bakımından da zengindir. Ayrıca kabağın içerisinde bitkisel protein çinko ve nişasta bulunur. Kabak lif açısından oldukça zengin bir besin türüdür. Kabağın birçok faydası bulunmaktadır. Kabak bağırsaklara faydalı gelmektedir. Kabağın idrar sökücü özelliği çok önemli olduğu gibi aynı zamanda kabak kabızlığa iyi gelen bir besin türüdür. Kabak ve kabak ile yapılan yiyecekler mide ve bağırsaklar için faydalı gelmektedir. Böbrek ve mesane iltihaplarını çok faydalı gelmektedir. Kabak tüketilmesi basur ve prostat şikayetleri olan kişilerde iyi gelen bir besin türüdür. Kabak aynı zamanda gerilen sinirleri yumuşatma adına çok önemli bir özelliği bulunmaktadır.

  Hiper tansiyonu olan kişiler, kabak tükettiği zaman tansiyonlarının düştüğünü ve kan şekeri yüksek olan kişilerde de kan şekerinin yükseltmeye yardımcı olan bir besin türüdür. Kabağın bir diğer faydası ise göğsü yumuşatır ve öksürük oluşumlarını da önlemektedir. Kansızlık için önemli bir konuma sahiptir. Kansızlık çeken kişilerde kabağın tüketilmesi halinde kan yapımı sağlar. Kabağın bir diğer faydası cinsel gücü ve doğurganlığı arttırmaktadır. Kabak tohumu kurutularak kabak çekirdeği adı ile kuruyemiş olarak kullanılıyor. Zihin açma da çok önemli bir yere sahip olan kabak, kullanılması gereken besinler arasında yer almaktadır. Kabak eğer sirke ile birlikte uyuz kaşıntılarına çok faydalı gelmektedir. Kabak çekirdeğinin bağırsak kurtlarından kurtulma açısından tüketilmesinde yarar vardır.

  Kabak kaç kalori
  • Pişmiş kabak yaklaşık olarak 29 kalori içermektedir.
  • Bir zeytinyağlı kabak 1 porsiyon yaklaşık olarak 133 kaloridir.
  • Çiğ kabak 100 gram tahmini olarak 40 kaloridir.
  • Kabak tatlısı 1 porsiyon yaklaşık olarak 202 kalori içermektedir.
  ]]>
  Patlıcan Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/patlican-kabak-yemegi.html Tue, 09 Oct 2018 01:03:40 +0000 Patlıcan kabak yemeği, özel ve güzel yemeklerimizden biridir. Bu yemekte birbirinden vitaminli ve lezzetli sebzelerin buluşması ile muhteşem bir şölen ortaya çıkıyor. Üstelik vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bir Patlıcan kabak yemeği, özel ve güzel yemeklerimizden biridir. Bu yemekte birbirinden vitaminli ve lezzetli sebzelerin buluşması ile muhteşem bir şölen ortaya çıkıyor. Üstelik vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bir yemektir. Eğer patates seviyorsanız içine bir iki tane de patates koyarak tatlandırabilirsiniz. Üstelik patlıcan kabak yemeğini ister fırında ister de bir tencerede ocakta pişirmek mümkündür. 

  Patlıcan kabak yemeği malzemeler:
  • 3 adet orta boy patlıcan
  • 4 adet orta boy kabak
  • 3 adet orta boy patates
  • 300 gram yağsız yemeklik kıyma
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 1 su bardağı domates rendesi
  • 2 adet domates
  • 4 adet yeşil biber
  • Yarım demet maydanoz
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Damak tadınıza göre tuz
  • Karabiber
  Patlıcan kabak yemeği yapılışı:

  Öncelikle sebzeleri iyice yıkayın ve hazırlayın. İlk olarak patlıcanları alacalı olarak soyun ve dilimlenerek hem acısını vermesi hem de kararmaması için tuzlu suyun içine koyun. Kabakları da aynı şekilde soyup dilimleyin. Daha sonra patatesleri elma dilimi şeklinde doğrayın. Daha sonra patlıcanları tuzlu sudan çıkarıp süzün ve iyice kurutun. Başka bir taraftan yanmaz tavanın içine bir miktar sıvı koyun ve iyice kızdırın. Daha sonra azar azar kızgın yağda pembeleşinceye kadar kızartın ve havlu kağıt serilmiş tepsiye alın. Başka bir taraftan bir tavaya zeytinyağı koyun ve yemeklik doğranmış kuru soğanları döküp kavurun. Üzerine kıymayı ilave ederek karıştırın. Kıyma suyunu bırakınca domates rendesini de ekleyerek karıştırın ve kavurmaya devam edin. Daha sonra üzerine baharatları ve tuzunu da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Karışım kavrulduktan sonra üzerine bir su bardağı kadar kaynar su ekleyerek kaynamaya bırakın. İçine kıyılmış maydanoz ve ilave edin ve ocaktan alın. 

  Fırında pişireceğiniz borcama sebzeleri güzelce dizin. Daha sonra sebzelerin üzerine tavada kavurduğunuz domatesli karışımı her tarafına eşit miktarda gelecek şekilde yayın. Bu karışımın da üzerine elma dilimi gibi doğradığınız domatesleri güzelce dizin ve fırına verin. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına patlıcan kabak yemeğini koyarak yaklaşık olarak 25-30 dakika kadar pişirin. Üzeri kızardıktan sonra fırından çıkarıp biraz dinlendirin. Patlıcan kabak yemeği tarifi hazır. Yanına bir pilav yaparak sıcak sıcak servis edebilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
  ]]>
  Kabak Yemeği Çeşitleri https://www.kabak.gen.tr/kabak-yemegi-cesitleri.html Tue, 09 Oct 2018 14:07:03 +0000 Kabak yemeği çeşitleri, bir yaz sebzesi olan kabak günümüz koşullarında her mevsim yetiştirilen bir sebze haline gelmiştir. Kabakla yapılan çeşitli yemek tarifleri vardır. Kabağı sevmeyenlerin bile damak tadına hitap eden tari Kabak yemeği çeşitleri, bir yaz sebzesi olan kabak günümüz koşullarında her mevsim yetiştirilen bir sebze haline gelmiştir. Kabakla yapılan çeşitli yemek tarifleri vardır. Kabağı sevmeyenlerin bile damak tadına hitap eden tarifler bulunur. Fırında yapılan kabak yemeği çeşitleri, ocakta pişirilenler, kızartılarak yapılanlar hepsi ayrı lezzette olur. Sizler için en fazla tercih edilen kabak yemeği çeşitlerini bir araya topladık. Umarız beğenirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

  Fırında kıymalı kabak yemeği: Ben bu yemeği tencerede yapıyorum diyenler bu tarifi mutlaka denemelidir. Çiğden pişirilen kabak yemeğine göre daha lezzetli oluyor. Sizi oyalamadan kısa sürede hazırlıyorsunuz. Şimdi malzemelerimiz hazırsa hemen yemeği yapmaya başlayalım.
  • 5 adet kabak
  • 350 gram dana kıyma
  • Bir tutam taze nane ya da 1 tatlı kaşığı kuru nane
  • Yeteri kadar tuz ve karabiber
  • 3 adet domates
  • 1 kahve fincanı zeytinyağı
  • 2-3 adet yeşil biber
  • 2 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1-2 diş sarımsak
  • Kızartmak için sıvı yağ
  Yapılışı: Önce kabakları ayıklayıp, küp şeklinde doğrayın. Bunları süzgü içinde bekletirken, tavanın içinde bir tane biberle, sarımsak ve kuru soğanları zeytinyağı ile kavurmaya başlayın. Buna dana kıymayı ilave ederek kavurun. İçine domates salçasını koyun ve kokusu çıkana kadar kavurun. Rendelediğiniz iki tane domatesi ilave ederek kısık ateşte pişirin. En son olarak tuzu, karabiberi ve ince doğranmış naneyi ya da kuru naneyi harcın içine koyun. Biraz pişince içine sıcak su koyarak kaynatın ve ocağı kapatın. Şimdi kabakları sıvı yağın içinde hafif döndürerek kavurun. Kabakların çok pişmemesi gerekiyor. Daha sonra delikli kepçeyle bir tabağın içine alarak kabakların yağını biraz salmasını bekleyin. Bunları bir borcamın içine yayın. Üzerine pişirdiğiniz harcı dökün. Borcamın üstünü kalan domates ve biberlerle süsleyin. Fırını 200 derecede ısıtarak, kabak yemeğini güzelce pişirin. Daha sonra yanında pilavla birlikte ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.

  Zeytinyağlı kabak yemeği: Yaz geldiğinde o lezzetli kabaklarla bu tarifi yapmanızı öneririz. Sıcak günlerde sindirimi kolay bir tariftir. Yanında sarımsaklı yoğurtla birlikte harika bir sunum olur. Hazırsak işe başlayalım.
  • 4-5 adet kabak
  • 3 adet domates
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 2-3 diş sarımsak
  • 1 adet havuç
  • 1 adet kırmızı biber
  • 1 adet  yeşil biber
  • Bir tutam taze nane
  • Biraz tuz ve karabiber
  • 2 adet kuru soğan
  • 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı
  Yapılışı: Kabak yemeği çeşitleri arasında oldukça pratik olan bu tarifi hazırlamak için kabakları küp şeklinde doğrayın. Tencerede yemeklik doğranmış kuru soğanları, sarımsakları, yeşil ve kırmızı biberleri zeytinyağı ile kavurun. Domatesleri küçük küp şeklinde doğrayarak tencereye ilave edin. Biraz pişince içine domates salçasını atarak pişirin. Kıvamı olunca doğranmış kabakları, tuz ve karabiberi atarak biraz su ilave etmeden kavurun. Daha sonra içine kabakları geçmeyecek seviyede sıcak su koyarak kısık ateşte pişirin. Ocaktan almadan önce ince kıyılan naneleri de yemeğinize katın. İster sıcak, isterseniz soğuk olarak ikramınızı yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

  Kabak mücver yemeği: Kabak yemeği çeşitleri arasında mücver tarifi vermesek olmaz. Mücver en fazla kabakla yapılır ve sevmeyeni de pek yoktur. Genelikle kızartılarak yapılsa da, hafif olması için fırında da yapanlar vardır. Şimdi tarifimizi sizinle paylaşalım.
  • 3 adet kabak
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane
  • 1 adet iri kuru soğan
  • 4-5 adet taze yeşil soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Yeteri kadar tuz
  • 1 adet yumurta
  • Yeterince un
  • Kızartmak için sıvı yağ
  Yapılışı: Kabakları ayıklayıp yıkadıktan sonra rendeleyin. Bunları bir kapta]]> Etsiz Kabak Dolması https://www.kabak.gen.tr/etsiz-kabak-dolmasi.html Wed, 10 Oct 2018 05:53:12 +0000 Etsiz Kabak Dolması, Yazın yapılacak en güzel yemeklerden biri olan kabak dolması hem lezzetli hem de kolay yapılabilen bir yemektir. Herkesin sevdiği bir sebze olmasa da ben yapmayı da yemeyi de çok seviyorum. Hem besleyici bir sebze Etsiz Kabak Dolması, Yazın yapılacak en güzel yemeklerden biri olan kabak dolması hem lezzetli hem de kolay yapılabilen bir yemektir. Herkesin sevdiği bir sebze olmasa da ben yapmayı da yemeyi de çok seviyorum. Hem besleyici bir sebzedir. Kabaktan birçok çeşit yemek yapılabilir ben size şimdi etsiz kabak dolmasının tarifini vereceğim.

  Etsiz Kabak Dolması Malzemeleri
  • 5 adet kabak
  • 1 tane büyük boy soğan
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 2 adet domates
  • 1.5 su bardağı pirinç
  • 1 dolu avuç kıyılmış dereotu
  • 1/2 çay bardağı zeytin yağı
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı yenibahar
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Tuz
  Etsiz Kabak Dolması Hazırlanışı

  Soğanları yemeklik doğrayıp zeytin yağında kavurun. Salçayı koyup iyice kavurun. 1 tane domatesi rendeleyip soğanlara ekleyelim ve 2-3 dakika kavurun. Pirinci ekleyip çok az kavurun. Dereotu, tuz, tarçın, yenibaharı ve karabiberi ekleyip karıştırın. 2 su bardağı su ekleyip suyunu çekene kadar kısık ateşte kaynatın. Kabakların içlerini oyun. İçlerini oyduğumuz kabakları bu harçla dolduralım. Derin bir tencereye 2 su bardağı çok az tuz ve rendelenmiş diğer domatesi koyup dolmaları içine dizin. Kısık ateşte kabaklar yumuşayana kadar pişirin. Afiyet olsun.


  ]]>
  Fırında Kıymalı Kabak https://www.kabak.gen.tr/firinda-kiymali-kabak.html Wed, 10 Oct 2018 18:46:11 +0000 Fırında kıymalı kabak, özellikle akşam yemeklerinde yapılarak tüketilmesi gereken yemekler arasında yer alır. İçerisinde hem kıyma hem de sebze barındırması sebebiyle oldukça besleyicidir bir yemektir. Sebze sevmeyen çocuklar Fırında kıymalı kabak, özellikle akşam yemeklerinde yapılarak tüketilmesi gereken yemekler arasında yer alır. İçerisinde hem kıyma hem de sebze barındırması sebebiyle oldukça besleyicidir bir yemektir. Sebze sevmeyen çocukların severek tüketeceği yemek olmasının yanında, vejeteryan olan çocukların ise en azından kabağı tüketmesi halinde kıymanın da vitaminin geçmesi sebebiyle tüketilmesi gereken yemekler içerisinde yer alır. Yapımı oldukça kolaydır. Ani gelen misafirlere, akşam yemeklerinde yapılacak yemekler arasında yer alır. 

  Fırında kıymalı kabak için gerekli malzemeler
  • 4 adet orta boy kabak 
  • 250 gram yağlı kıyma 
  • 1 adet büyük boy soğan 
  • 2 adet büyük boy domates 
  • 2 yeşil biber 
  • 4 diş sarımsak 
  • 1 yemek kaşığı biber salçası 
  • 5 yemek kaşığı sıvı yağ 
  • Bir tutam tuz 
  • Bir tutam karabiber 
  • İsteğe bağlı olarak kaşar rendesi
  Fırında kıymalı kabak yapımı

  Öncelikli olarak kabakları yıkayarak ortadan ikiye ayıralım. Daha sonra tencerenin içerisine 2 litre kadar su koyup, ocağın altını yakıp kaynamaya bırakalım. Su kaynadığı zaman içerisine bir tutam tuz atıp kabakları atalım. Kabaklar 5 dakika kaynayarak haşlanınca sudan çıkartıp iç kısımlarını kaşıkla oyalım. İçleri oyulmuş olan kabakları bir kenarda soğuması için bekletelim. Haşlanan  kabak suyunu dökmeyelim. Çünkü bu yemek için kullanacağımız su için bu suyu kullanarak vitaminlerinin kaybolmaması sağlayalım. Diğer taraftan bir tavanın içerisine yağ koyup ocağın altını yakalım. Diğer yandan da soğanı soyup küçük küçük doğrayarak tavanın içerisine atalım. Sarımsakları ezerek soğanın üzerine atıp bir tutam tuz ilave ederek karıştıralım. 2 dakika kadar kavurduktan sonra üzerine kıymayı bırakıp karıştırarak kavurma işlemine devam edelim. Soğanlı kıyma kavrulurken diğer yandan da domatesin kabuklarını soyup küçük küçük doğrayalım. Üzerine yeşil biberi de doğrayarak domates ve yeşil biberi kavurma içerisine ekleyelim. 2 dakika kadar kavurduktan sonra üzerine biber salçasını da ilave edip karabiber atalım. Hazırladığımız harcın iki dakika kadar kavrulmasını bekledikten sonra ocağın altını kapatıp, bor camın içerisine kapakları yerleştirelim. Daha sonra kabakların içerisini hazırladığımız kıyma harcı ile doldurarak kapakların içini dolduralım. Daha önceden ayırdığımız haşlanmış suyun bir kısmını salça ile karıştırıp tepsinin içerisine dökelim.
  Hazırladığımız kıymalı kabak dolmasını önceden ısıtılmış 180 derece fırının içerisine yerleştirip 20 dakika kadar pişmesi için bekleyelim. 20 dakika sonra borcamı fırının içerisinden çıkartıp üzerine kaşar peyniri ilave edip tekrar fırının içerisine sürelim. Kaşar peyniri kızarınca fırını kapatıp servise hazır edelim. Fırında kıymalı kabak yemeği servise hazırdır. 
  ]]>
  Yoğurtlu Kabak Kızartması https://www.kabak.gen.tr/yogurtlu-kabak-kizartmasi.html Wed, 10 Oct 2018 18:46:32 +0000 Yoğurtlu Kabak Kızartması, bu yemek yapılan kızartmalar içerisinde yer alırken; kabağın tadının daha farklı olmasını sağlar. İster sabah kahvaltılarında ister akşam yemeklerinde yapılan kızartmalar arasındadır. Kabağı Yoğurtlu Kabak Kızartması, bu yemek yapılan kızartmalar içerisinde yer alırken; kabağın tadının daha farklı olmasını sağlar. İster sabah kahvaltılarında ister akşam yemeklerinde yapılan kızartmalar arasındadır. Kabağı çocuklara sevdirmek için yapılan bu yemeğin üzerine domates sosu yapılarak tüketilmesi kabağın tadının daha güzel olmasını desteklerken; vitamini açısından da daha zengin olmasını sağlar. Şimdi yoğurtlu kabak kızartması tarifini sizlerle paylaşalım. 

  Yoğurtlu kabak kızartması malzemeleri
  • 5 adet orta boy kabak 
  • 1 kase yoğurt 
  • 1 diş sarımsak 
  • Bir tutam tuz 
  • Bir tutam nane 
  • 4 adet orta boy domates 
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  Yoğurtlu kabak kızartması yapılışı

  Öncelikli olarak kabakları iyice yıkadıktan sonra peçete yardımıyla kurulayalım. Daha sonra yuvarlak yuvarlak göz kararı ince dilimler halinde kabakları dilimleyelim. Diğer yandan da kızartma yağını ocağa koyup altını yakıp ısınmasını sağlayalım. Dilimlenen kabakların üzerine tuz ilave edip iyice karıştırdıktan sonra ısınmış olan yağın içerisine ilave edip karıştıralım. Rengi dönene kadar kabakları kızarttıktan sonra kızarmış olan kabağı servis tabağına alalım. Servis tabağına kağıt peçete koyarak kabağın fazla yağının giderilmesini sağlayalım. Kabakları kızarttıktan sonra diğer taraftan küçük bir tavanın içerisine sıvı yağ koyup ocağın altını yakalım. Domatesleri soyup küp küp doğrayıp tavanın içerisine atıp kavuralım. Domates sos haline geldiği zaman içerisine tuz ilave edip, biraz daha karıştırıp ocağı kapatalım. Hazırladığımız domates sosu kabağın üzerine gezdirerek dökelim. Diğer yandan bir kase yoğurdun içerisine sarımsakları rendeleyerek bir tutam tuz ilave edip iyice çırpalım. Yoğurdun içerisinde bulunan topaklanmaların giderilmesini sağlayana kadar çırpma işlemine devam edelim. Hazırladığımız yoğurdu kapak kızartmasının yanına koyalım. İster üzerine dökerek, isterse servis tabağına ilave ederek kapak kızartmasının üzerine yoğurdun servis edilmesini sağlayalım. İsteğe bağlı olarak üzerine nane ilave edilebilir. Yoğurtlu kabak kızartması servise hazırdır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kabak Tatlısı Tahinli https://www.kabak.gen.tr/kabak-tatlisi-tahinli.html Wed, 10 Oct 2018 21:51:13 +0000 Kabak Tatlısı Tahinli, Sonbahar da olgunlaşan bal kabağının bir çok çeşit tüketimi şekli olmaktadır. Aşağı yukarı her yörede yapılan kabak tatlısının yanına tahin çok yakışır. Hele bir de yanında ceviz varsa da Kabak Tatlısı Tahinli, Sonbahar da olgunlaşan bal kabağının bir çok çeşit tüketimi şekli olmaktadır. Aşağı yukarı her yörede yapılan kabak tatlısının yanına tahin çok yakışır. Hele bir de yanında ceviz varsa dayanılmaz bir lezzete olur. Kabak tatlısı bir çok kişiye basit bir tatlı gibi görünür. Lakin özenle yapılmadığında netice tabii ki hüsranla sonlanacaktır.

  Kabak tatlısı tahinli malzemeleri
  • 1.5 kg soyulmuş kabak
  • 3.5 su bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı tahin
  • 1 su bardağı ceviz
  Kabak tatlısı Tahinli yapılışı: Kabağı tencereye koyup kaynatmanın bile bir yöntemi vardır. Kabağın piştiği tencere bile çok önemlidir. Kabağı, kalın tabanlı ağır bir tencere kaynatmalıdır. Isı kabağa hemen iletilmemelidir. Isıyı çabuk ileten ince tabanlı tencerede kabak pişmeden suyu, buharlaşıp uçar. Sonucunda da kabak daha pişmeden dibi tutup yanar. Kabak, aceleye gelmeyecek şekilde hafif ateşte yavaş yavaş pişmelidir. O nedenle kısık ateşte pişirmelisiniz. Kabağın şekerini birkaç saat önceden serperek, kabağın suyunu salması sağlanmalı ve kendi suyunda pişirilmelidir. Bazı kabaklar cinslerinden dolayı suyunu salmayabilir. Bu durum takip edilip, ekstra su eklenmelidir. Aksi halde kabağın yanması kaçınılmaz olur.

  Şekerde bekleyen kabak, suyunu hemen salmamış olabilir; suyunu salmadı diye hemen su eklemekte acele etmeyiniz. Hafif ateşe alıp 5-10  dakika kadar bekleyiniz. Hala suyunu salmadıysa, bu aşamada sıcak su ekleyiniz, fakat su miktarını da fazla kaçırmayınız. Kabağın içinde su kalırsa vıcık vıcık olur; buda tatlının tüm tadını kaçırır. Kabağın pişmesine yetecek kadar suda pişen tatlı şekerden kaynaklı olarak sertleşmeye başlar. Kabakların rengi ise yer yer daha koyu bir renge dönüşür. Kabak tatlısının en sevilen kıvamı da budur. O kıvamı yakalamak için suyunu tamamen çekene kadar hafif ateşte pişirmeye devam edilmelidir. Ateşte biraz fazla tutulursa dibi tutabilir. Dipte kalan son suyun alttan ince ince köpürerek kaynadığını görülene kadar sık sık kontrol ederek pişiriniz. Ocağı kapattıktan sonra dibinde, baldan biraz daha koyu kıvamlı çok az su kaldığı görülmelidir. Kabak tatlısı soğuma aşamasında dipteki sıvı içindeki son su buharlaşıp hafif ağda gibi bir hal alır. Tatlıyı servis etmek için oda sıcaklığına düşmesi beklenmelidir. Soğuma işlemi esnasında kapağını açık bırakılarak istenen kabağın kıvamı ortaya çıkar. Soğuyan kabakları servis tabağına alınız. Kabakların üzerine tencerede kalan şerbetini dökününüz. Tatlının üzerine isteğe göre az ya da bolca tahini gezdirip, cevizi serpiniz.

  ]]>
  Kıtır Kabak Tatlısı https://www.kabak.gen.tr/kitir-kabak-tatlisi.html Thu, 11 Oct 2018 05:48:51 +0000 Kıtır kabak tatlısı, oldukça ilginç bir tatlıdır. Bu tatlı yapımı için kireç kullanılır. Antakya yöresine özgü bir tatlı olmasının yanında isteğe bağlı olarak tahin veya cevizle süslenerek servis edilir. Kabağın dı Kıtır kabak tatlısı, oldukça ilginç bir tatlıdır. Bu tatlı yapımı için kireç kullanılır. Antakya yöresine özgü bir tatlı olmasının yanında isteğe bağlı olarak tahin veya cevizle süslenerek servis edilir. Kabağın dışının çıtır çıtır olması bu tatlının isminin kıtır tatlı olmasını sağlamıştır. Yapımı incelik gerektiren ve püf noktalarının bilinmesi gereken bir tatlıdır. Bu tatlı özel misafirlere yapılırken; çocuklara yedirilmesi oldukça önemlidir. Besleyici özelliği bulunan kabağın bu şekilde yapılması değişik bir bal kabağı tüketilmesini sağlar. 
  Kıtır kabak tatlısı malzemeleri
  • 2 kilo bal kabağı 
  • 250 gram Sönmemiş kireç 
  • 4 litre su 
  Şerbeti için 
  • 7 su bardağı 
  • Yarım limon 
  • Altı su bardağı şeker
  Süslemek için
  • İsteğe bağlı tahin
  • Ezilmiş ceviz
  • Hindistan cevizi
  Kıtır kabak tatlısı yapılışı

  Bu tatlıya başlamadan bir gün önce hazırlık yapmaya başlanılması gerekir. Bir gün önce sönmemiş kirecin 4 litre suya konulması ile oluşan karışımın karıştırılması gerekir. Hazırlanan kireçli suyun bir gece bekletilmesi gerekirken; oluşan karışımdaki suyun berrak şekilde olması gerekir. Bu süreç içerisinde kirecin üzerine eklediğiniz suyun kireçle çözülmesi sağlanır. 

  Ertesi gün bal kabağının soyulup temizlenmesinin ardından bol su ile yıkanıp dilimlenmesi gerekir. Kabaklar parmak kalınlığında dilimlenir. Daha sonra bir gece önceden bekletilen kireçli suyun dibine kireç çökmüş olmalıdır. Suyun üstünde çok ince bir kaymak oluşur. Kireç kaymağı dediğimiz bu bölümdeki kısmın suyu bulandırmadan üst kısmından alınması gerekir. Bu işlem uygulanırken kabın eğilmeden yapılması gerekmektedir. Kap eğilerek yapılırsa su bulanır. Daha sonrasında kirecin suyu alınarak dilimlediğiniz kabaklar suyun içerisine konulur. Kabakların tamamen suyun içerisine gömülmesi gerekir. Böylelikle bir gün daha kabakların bu su içerisinde bekletilmesi gerekir. Böylece kabakların dış yüzeyinin sertleşmesi sağlanır. Kabaklar kireçli su içerisinde 2 gün beklerse daha sert olur. Böylece tatlının kıvamı daha güzel olur. İki gün geçtikten sonra kabaklar sudan çıkartılarak iyice yıkanır. Yıkanan kabakları normal su içerisinde bir saat daha bekledikten sonra kabak dilimlerinin birkaç yerinden kürdanla delinmesi gerekir. Bu işlem yapıldıktan sonra süzgecin içine konulan kabaklar bir kenarda bekletilir.

  Şerbeti yapmak için şeker ve su tencerenin içerisine koyarak kaynamaya bırakılır. Beş dakika kaynatılır. Şerbetin ılık olması tatlının yapımındaki püf noktalardan biridir. Şerbet ılık kıvama geldiği zaman kabak dilimleri şerbetin içerisine konulur. Kabak şerbetin üzerine çıkıyorsa kabak dilimlerinin üzerine bir tabak kapatılır. Daha sonrasında ocağın altı yakılarak tekrar kaynamaya bırakılır. Şerbetli kabak dilimleri kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılır ve kısık ateşte yaklaşık olarak 3 saat pişmesi sağlanır. 3 saat sonra şeffaf bir görünümde olan kabak tatlısının üzerine limon sıkılarak bir taşım daha kaynaması sağlanır. Kaynadıktan sonra ocaktan alarak şerbetin içerisinde bulunan kabaklar servis tabağına alınır. Soğuduktan sonra isteğe bağlı olarak üzerine tahin, ceviz veya Hindistan cevizi gibi malzemelerle süslenerek servise hazır edilir. 
  Afiyet olsun...
  ]]>
  Bulgurlu Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/bulgurlu-kabak-yemegi.html Thu, 11 Oct 2018 08:20:42 +0000 Bulgurlu kabak yemeği, özellikle diyet yapan ya da beslenmesinde daha hafif besinler tüketmesi gerekenler için iyi bir yemek alternatifidir. Özellikle yaz mevsimlerinde kabak yemeği üzerine yoğurt ile birlikte çok lezzetli olur. Bulgurlu kabak yemeği, özellikle diyet yapan ya da beslenmesinde daha hafif besinler tüketmesi gerekenler için iyi bir yemek alternatifidir. Özellikle yaz mevsimlerinde kabak yemeği üzerine yoğurt ile birlikte çok lezzetli olur. Kabak sebzeler içerisinde metabolizmayı en iyi çalıştıran sebze olarak bilinir. Sanırım bu nedenle diyet programlarında her zaman kabağa yer verilir. Eskiden kabağın sadece yemek ve dolmasını yaparken bugün artık kabak ile yapılan birçok salata ve fırın yemekleri tarifi bulunmaktadır. Ben bazen kabak yemeğinin içerisine pirinç de koyuyorum. Hatta evinizde tüketemediğiniz pilav varsa kabak yemeğinde değerlendirebilirsiniz. Ayrıca dolma içi arttığında sakın atmayın. Buzluğa koyun ve kabak yemeğinde kullanın. Yemeğin içerisine asıl tat veren şey dereotudur. Bu nedenle sakın dereotu olmadan bu lezzeti yapmayı denemeyin. 

  Bulgurlu kabak yemeği için gerekli malzemeler
  • 1 kilo ince kabak,
  • Yarım bağ dereotu,
  • Yarım çay bardağı pilavlık bulgur,
  • 1 adet büyük boy kuru soğan,
  • 200 gr. dana kıyma,
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
  • 2 yemek kaşığı salça,
  • 1 adet domates,
  • Yeteri kadar tuz,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • 1 çay kaşığı pul biber.
  • Yeteri kadar tuz,
  • Yeteri kadar sıcak su.
  Bulgurlu kabak yemeği hazırlanışı: Yemeğin yapımına öncelikle kabakları soyarak başlayın. Ben bu işlem için rendeyi kullanıyorum. Rendenin iri tarafıyla kabakları hafif soyun. Daha sonra dikine dört parçaya ayrın ve orta kısımlarını keserek atın. Kabakları patates yemeği yapar gibi doğrayın ve yıkayın. Bir tencerenin içerisine sıvı yağı dökün. Üzerine yemeklik doğranan soğan ve kıymayı da koyarak kısık ateşte biraz tuz ile soteleyin. Sotelenen yemeğe domatesi rendeleyin ve salça ile kavurun. Üzerine de kabakları atarak biraz daha kavurmaya devam edin. En son olarak yemeğin kaynar suyunu ekleyin ve tencerenin ağzını kapatarak kısık ateşte pişirmeye başlayın. Kabakların pişmesi uzun sürer. Biraz yumuşadığında içerisine yıkanan bulguru da atın ve tamamen pişene kadar kaynatın. Ocağın altını kapatmadan evvel tuzunu ve baharatlarını atın. Yemek piştiğinde ocaktan alın ve üzerine doğradığınız dereotunu dökün. Karıştırmadan yemeğinizi dinlendirin. Bulgurlu kabak yemeği hazır. Üzerine dere otlu yoğurt yaparak yiyebilirsiniz. Fakat yoğurdu dökmeden evvel yemeği yemek tabağına doldurun ve biraz soğumasını bekleyin. Aksi takdirde üzerine döktüğünüz yoğurt sulanır ve ekşir. Şimdiden afiyet olsun...

  ]]>
  Biber Kabak Dolması https://www.kabak.gen.tr/biber-kabak-dolmasi.html Thu, 11 Oct 2018 10:07:12 +0000 Biber kabak dolması, denilince nedense hep yaz mevsimi aklıma gelir. Birbirinden farklı çeşit ile yapılan karışık dolmayı her halde sevmeyenimiz yoktur. Ben dolmaların içerisinde özellikle domates ve patatese de yer veriyoru Biber kabak dolması, denilince nedense hep yaz mevsimi aklıma gelir. Birbirinden farklı çeşit ile yapılan karışık dolmayı her halde sevmeyenimiz yoktur. Ben dolmaların içerisinde özellikle domates ve patatese de yer veriyorum.  Karışık dolmalar bir çeşit doldurduğunuzdan daha fazla keyifle yeniliyor. Sanırım bu durum her sebzenin tadının birleşmesiyle ortaya daha güzel bir tat çıkmasından kaynaklanıyor. Biber dolmasının güzel olmasının sırrı kullanacağınız biberde gizlidir. Ben biberleri kendim tek tek seçebileceğim köylü pazarlarından alıyorum. Sadece bir lokmalık biberleri tercih ediyorum. Sizlere de bunu tavsiye ederim. Bu arada ne dolması yaparsanız yapın iç malzemenin yağını kullanırken cömert davranın. 

  Biber kabak dolması için gerekli malzemeler
  • Yarım kilo biber dolması
  • 3 adet dolmalık kabak
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet iri domates
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  İç harcı için
  • 2 su bardağı pirinç
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 150 gr. az yağlı kıyma
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 2 adet kuru soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 tutam taze nane
  • 1 tutam dereotu
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Yeteri kadar tuz
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  Biber kabak dolması hazırlanışı: Dolmanın yapımına iç malzemesini hazırlayarak başlayın. Bunun için önce pirinci yıkayın ve iyice süzün. Üzerine kıyma ve diğer baharatları ilave edin. Ayrıca sıvı yağ ve salçaları ekleyerek yeşilliklerini doğrayın. Tüm malzemeyi iyice karıştırın. Diğer taraftan sebzeleri hazırlamaya başlayın. Kabakları soyun. Ben daha çok şık görünmesi için rende ile soyar gibi dışına şekil veriyorum. Kabakları bu şekilde yaptıktan sonra ortadan ikiye bölün ve içlerini oyun. Bir çay tabağının içerisinde biraz tuz ve karabiberi karıştırın. Kabakların içlerini bu karışımla ovun. Dolma biberinin de içini açın ve yıkayın. 

  İşlemler tamamlandığında sebzelerin içerisini bir tatlı kaşığı yardımıyla doldurun. Pirinçleri ağzına kadar doldurursanız dışına çıkar. 2/3 miktarında doldurulması yeterlidir. Ayrıca pirinçleri gevşek doldurun sakın tepmeyin yoksa pişmez. Tüm malzemeyi doldurduktan sonra geniş bir pilav tenceresinin ortasına kabakları etrafına ise dolma biberlerini dizin ve ağızlarını domates ile kapatın. Bir kenarına ya da üzerine yemeklik patates doğrayın, Üzerine ise bir soğanı 4 eşit parçaya bölerek yerleştirin. Biber kabak dolmasının suyunun sebzeleri kapatmaya yakın olması gerekir. Üzerine sıvı yağı da gezdirin. Kaynadığında tuzunu kontrol etmeyi unutmayın. Dolmayı kısık değil orta derecede büyük ateşte pişirin. Pişince nane ekerek servis yapın.  

   
  ]]>
  Yoğurtlu Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/yogurtlu-kabak-yemegi.html Thu, 11 Oct 2018 15:10:08 +0000 Yoğurtlu kabak yemeği, Yaz aylarında yetişen kabak sebzesinin belkide yazın en çok tüketilen yemeklerinin başında yoğurtlu kabak yemeği gelir. Yoğurt ile olması açısından bu yemek sıcak havalarda hararetli bir havada yemek ye Yoğurtlu kabak yemeği, Yaz aylarında yetişen kabak sebzesinin belkide yazın en çok tüketilen yemeklerinin başında yoğurtlu kabak yemeği gelir. Yoğurt ile olması açısından bu yemek sıcak havalarda hararetli bir havada yemek yemeği kolaylaştıran bir yemek türüdür. Özellikle yemesinden zevk aldığım bu kabak yemeğinin tarifini sizler ile paylaşarak aynı lezzetleri başkalarınında tatmasını çok istediğim bugün sizlere tarifini vereceğim. Ayrıca kabak sebzesinin bayanlar için önemli bir diğer özelliği ise içeriğindeki lifli yapıdır. Bu sayede tembelleşen bağırsaklar yeniden çalışmaya başlayarak sindirim kolaylaştırmada etkilidir. Diyet rejim gibi sorunlar ile uğraşan bayan veya erkek fark etmeden kabak sebzesi ağırlıklı diyet yapmaktan veya diyet listelerinin içerisine kabağı eklemekten kaçınmaması gerekir. Böylelikle zaman içerisinde farkında olmadan tembelleşmesine neden olduğumuz bağırsaklarımız yeniden çalışma fonksiyonlarını geliştirir. 

  Yoğurtlu kabak yemeği malzemeleri
  • Bir kilo kabak
  • Bir yemek kaşığı kadar biber salçası
  • Bir baş kuru soğan
  • İki yemek kaşığı kadar sıvı yağ
  • Bir kahve fincanı pirinç
  • Yoğurt
  • Dereotu ve maydanoz
  • Tuz
  Yoğurtlu kabak yemeği yapılışı

  Öncelikle yumuşak olan kabakların kabukları soyularak temizlenir. Daha sonra yuvarlak halkalar halinde dilimlenir. Daha sonra tencere içerisine sıvı yağı ekleyerek içerisine doğranmış kuru soğan ilave edilerek pembeleşinceye kadar kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine biber salçası eklenerek iyice eritilene kadar bir kaşık yardımı ile karıştırılarak dağılması sağlanır. Salça eriyip iyice dağıldıktan sonra üzerine doğradığınız kabaklar ilave edilerek tencerenin ağzı kapatılır ve kısık ateşte kavrulması beklenir. Kabağın pişerken suyunu bırakması özelliği sayesinde yanma riski yoktur. Kısık ateşte kolaylıkla kavrulmasını bekleyebilirsiniz. Ortalama olarak sekiz on dakika kadar kavrulduktan sonra ve kabaklar suyunu çektiğinde önceden yıkadığımız pirinç ilave edilerek içerisine iki bardak su ilave edilir. Üzerine en son tuzu da ilave edildikten sonra pirinçler pişene kadar ocakta bekletilir. Pişen ve hazır hale gelen yemeğimizi tabaklara servis yaparken ister üzerine ister yanına yoğurdunu ilave edilerek üzerine dereotu veya maydanoz serpiştirdikten sonra servis edebilirsiniz. Artık yoğurtlu kabak yemeğimiz hazır ve servis edilebilirdir. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Top Kabak Dolması https://www.kabak.gen.tr/top-kabak-dolmasi.html Thu, 11 Oct 2018 15:37:09 +0000 Top kabak dolması, Kabak türlerinden bir tanesi olan top kabak koyu yeşil renkte hatta siyaha yakın renkte olduğundan siyah kabak olarak da bilinmektedir. Özellikle dolmalarda daha farklı bir lezzeti olan top kabaklarından yapılan do Top kabak dolması, Kabak türlerinden bir tanesi olan top kabak koyu yeşil renkte hatta siyaha yakın renkte olduğundan siyah kabak olarak da bilinmektedir. Özellikle dolmalarda daha farklı bir lezzeti olan top kabaklarından yapılan dolmaların herkes tarafından denenmesi gereken bir lezzet olduğunu düşünüyorum. Hatta bu damak lezzetini fark edenler artık yeşil kabak ile dolma yapmaktan vazgeçebilir. Birçok besleyici özelliği olan kabağın en bilinen özelliği içeriğindeki lifli yapısıdır. O yüzdende özellikle çocuk ve yaşlıların yemesi gereken bir sebzedir. Her evde pişirilmesi gereken top kabak yemeklerinden dolma tarifini sizlerle paylaşmaktan dolayı çok memnunum.

  Top kabak dolması malzemeleri
  • Beş adet top kabak
  • Bir fincan pirinç
  • 250 gram kadar orta yağlı olmak kaydı ile kıyma
  • Bir çay kaşığı mısır
  • Bir adet sarı biber
  • Bir adet kırmızı biber,
  • Bir tutam maydanoz
  • Bir adet kuru soğan
  • Bir adet domates
  • Bir yemek kaşığı kadar domates salçası
  • Tuz
  • Karabiber
  • Sıvı yağ
  Top kabak dolması yapılışı

  Öncelikle dolmamız için gereken iç harcın hazırlanması gerekmektedir. O nedenle de kıyma, pirinç, mısır, ince kıyılmış maydanoz ve önceden doğranan soğan, biber ile tuz ve karabiber ile birlikte salçada ilave edilerek el ile iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım bir kenarda beklerken top kabaklar alınarak yıkanır ve üst kısımlarından kapak olacak şekilde kesilen parçalar elde edilir. Daha sonra bu kabakların için bir dolma oyacağı ile tek tek oyulup temizlendikten sonra içlerine başından bir parmak eksik şekilde harç ilave edilir. İçi dolan top kabaklar bir tencere içerisine dik bir şekilde kapakları örtülerek yerleştirilir. Daha sonra malzemeler içerisinde kalan domatesin kabuğu soyularak tencerenin içerisine kabakların üzerine rendelenir. Tencerenin içerisine en son olarak yağ ve suyu ilave edilerek ortalama yarım saat kadar ocakta pişirilir. Böylelikle top kabak dolmalarımız pişmiş ve servise hazır hale gelmiş olur. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Kireçte Kabak Reçeli https://www.kabak.gen.tr/kirecte-kabak-receli.html Fri, 12 Oct 2018 11:36:16 +0000 Kireçte kabak reçeli, Kabak sebze olmasına karşın özellikle bal kabağı çeşidinin tatlı türleri yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de reçelidir. Hafif bir reçel görünümü verse de kabak reçeli şekeri fazla emdiğinden asl Kireçte kabak reçeli, Kabak sebze olmasına karşın özellikle bal kabağı çeşidinin tatlı türleri yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de reçelidir. Hafif bir reçel görünümü verse de kabak reçeli şekeri fazla emdiğinden aslında yoğun bir reçeldir. O nedenle de bu şekilde keskin şeker içeriğine sahip türde reçelleri tercih edenlerin mutlaka tatması gereken bir lezzettir. Birden çok çeşidi bulunan kabağın her birinin kendine has yapılan yemek ve tatlı çeşitleri vardır. Bu kadar geniş bir anlamda kullanılan nadir sebzelerin başında gelir. Besleyici özelliği ve lifli yapısı ile her dönem tüketilmesi gereken besinlerden birisi olan kabak pek de sevilen bir sebze olmadığından ötürü belkide bu kadar değişik lezzetleri türetilmiştir. 

  Kireçte kabak reçeli malzemeleri
  • Bir kg kadar soyulmuş bal kabağı
  • Altı su bardağı dolusu su
  • Beş su bardağı silme toz şeker
  • Bir çay kaşığı dolusu limon tuzu
  • Üç litre su
  • 300 gram kadar sönmemiş kireç
  Kireçte kabak reçeli yapılışı

  Reçelimize başlamadan önce ilk olarak yapılacak olan kireç kaymağının hazırlanmasıdır. Sönmemiş olarak temin ettiğiniz kireci büyük bir kavanoz içerisine koyduktan sonra üzerine suyunu ekleriz. Daha sonra ağzı tam kapatılmadan yarı açık vaziyette bir şekilde bekletilmeye alınır. Normal şartlarda aslında kireç suyu gördüğü anda patlayarak çözünmeye başlar fakat kireç bayat ise bu patlama olmadan da bayatlarında da çözünme gerçekleşir. Daha sonra kabaklar küçük küpler halinde irili ufaklı boyutlarda parçalara ayrılır. Daha sonra kenarda bekletilen kireç kaymağı bulandırılmadan suyu ayrı bir kap içerisine alınır ve bu suyun içerisine kabaklar yerleştirilir. Kabaklar hafif olduğundan suyun içerisinde kalabilmesi için üzerine uygun bir ağırlık koyabilirsiniz. 

  Kabakların kireç suyunda en az bir gün bekletilmesi gerekir. Bekleyen kabaklar sertleşmesi gerektiği miktarda olduğunda kabaklar kireç suyundan çıkartılır. Daha sonra duru su ile dört beş sefer durulandıktan sonra son suda bir saat kadar bekletilir. Bu bekleme işlemi esnasında diğer taraftan tencere içerisine şeker ve su ilave edilerek ocakta beş altı dakika şeker eriyene kadar kaynatılır ve altı kapatılarak ılımaya bırakılır. Daha sonra kabaklar beklediği sudan çıkartılarak hazırlanan ılık şerbetin içerisine ilave edilir. Daha sonra bu şekilde tekrar ocağa yerleştirilen kabak reçelinin altı kısık şekilde ara ara karıştırılarak şerbeti yemesi sağlanır. Ortalama olarak iki saat kadar bu şekilde ocakta pişmeye devam eden kabakların rengi şeffaflaştığında ocak açılarak yüksek ateşte suyunun kıvam alması için pişirilmeye devam edilir. Kıvama gelmesi yaklaştığında içerisine suda eritilmiş limon tuzu da ilave edilerek bir iki dakika daha kaynatılır ve altı kapatılır. Sıcak halde iken önceden hazırlanmış cam kavanozların içerisine bir parmak boşluk kalacak şekilde yerleştirilir ve ağzı sıkı bir şekilde kapatılır. Kapağı altta kalacak şekilde ters çevrilerek kuru ve serin bir yerde muhafaza edilir. Kireçte kabak reçelinde kullanılan kireç kabakların işlem esnasında dağılmasını engellemek için kullanılmaktadır. O nedenle dilediğiniz herhangi bir reçeli yaparken de bu yöntemi kullanabilirsiniz. 
  ]]>
  Kuru Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/kuru-kabak-yemegi.html Sat, 13 Oct 2018 01:54:39 +0000 Kuru kabak yemeği, farklı bir lezzettir. Seracılık sektörünün gelişmesine paralel olarak artık her mevsimde her sebzeye ulaşmamız mümkündür. Fakat benim için kurutulmuş sebzenin lezzeti çok daha özeldir. Sebze ve meyvel Kuru kabak yemeği, farklı bir lezzettir. Seracılık sektörünün gelişmesine paralel olarak artık her mevsimde her sebzeye ulaşmamız mümkündür. Fakat benim için kurutulmuş sebzenin lezzeti çok daha özeldir. Sebze ve meyveler kurutulduğunda besin değeri açısından daha faydalı bir hale gelir. Aynı zamanda tatları da sebzenin normal tadından daha farklıdır. Kabak kurutması eskiden sadece dolma için yapılmaktayken son zamanlarda yemeklik olarak da tercih edilmeye başlanıldı. Kabak kurutmasının yapılması diğer kışlık sebzelerin kurutulmasına göre daha kolaydır. Fakat arzu ederseniz aktarlardan da alabilirsiniz. Kuru kabak yemeği tek başına yapıldığında biraz hafif ve sade bir lezzet sunar. Bu nedenle ben diğer kışlık kurutmalıklarla birlikte pişirmeyi tercih ediyorum. Sizlerle paylaşacağım tarifte de diğer kurutmalık çeşitlerine yer vereceğim. 

  Kuru kabak yemeği için gerekli malzemeler
  • 2 kase dolusu kurutulmuş kabak
  • 1 avuç kuru sivri biber
  • 1 avuç patlıcan kurusu
  • 1 avuç domates kurusu
  • 1 adet kuru soğan
  • Yeteri kadar tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 5 yemek kaşığı sıvı yağ
  Üzeri için
  • 2 su bardağı kaymaklı yoğurt
  • 1 diş sarımsak
  • Yeteri kadar tuz
  Kuru kabak yemeği hazırlanışı

  Kuru kabak yemeğinin yapılması için tüm kuru malzemeleri haşlamanız gerekmektedir. Geniş bir tencerenin içerisinde suyu kaynatın. İçerisine domates kurusu hariç tüm kuruları atın ve haşlanmasını bekleyin. Yumuşayana kadar haşlayın. Haşlayan sebzelerin suyunu süzün. Bir tencerenin içerisine sıvı yağı koyun ve üzerine yemeklik olarak doğradığınız soğanları biraz tuz atarak kuru domates ile birlikte soteleyin. Üzerine haşladığınız sebzeleri dökün ve iyice kavurun. Üzerine baharatını da ilave ederek tencerenin altını kapatın. Kuru kabak yemeğini soğuması için bir kenara ayırın. Üzerinin sosunu hazırlamak için yoğurdu özeyin. İçerisine tuz ve sarımsağı da ekleyerek karıştırın. Yemeğin yoğurdunu üzerine dökebilmek için yemeğin iyice soğumasını bekleyin. Aksi halde sıcak yemeğin üzerine dökülen yoğurt yemeğin sıcaklığı ile ekşir ve sulanır. Kuru kabak yemeğiniz hazır. Servis yapacağınız zaman üzerine biraz zeytin yağı gezdirebilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun...


  ]]>
  Zeytinyağlı Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/zeytinyagli-kabak-yemegi.html Sat, 13 Oct 2018 19:59:58 +0000 Zeytinyağlı Kabak Yemeği, zeytinyağı ve kabağın muhteşem uyumundan oluşan tam bir sağlık deposu olan kabak yemeği, mutlaka sofralarınızda yer vermeniz gereken bir tarif. Kabağın midede çok fazla yer kaplama özell Zeytinyağlı Kabak Yemeği, zeytinyağı ve kabağın muhteşem uyumundan oluşan tam bir sağlık deposu olan kabak yemeği, mutlaka sofralarınızda yer vermeniz gereken bir tarif. Kabağın midede çok fazla yer kaplama özelliğinden dolayı da son derece doyurucu. Yanında bir et yemeği ile servis edebilirsiniz. Çocuklarınızda yada kendinizde kabızlık sıkıntısı çekiyor iseniz neden ben bu tarifi daha önce denememişim diyeceğinize emin olabilirsiniz. Artık bu tür sağlıklı ve pratik tariflere gereken önemi vermenin zamanı gelmedi mi sizce de. Ben ilk denediğimde çok emin olamamıştım. Anneme gittiğimde burun kıvırarak tadına baktığım zeytinyağlı kabak yemeği benim favorim oldu. Ve ağzımda bıraktığı eşsiz lezzet sürekli yapmama neden oldu. Yapımı da en az bir salata yapmak kadar kolay. 1 adet orta boy kabak 45 kcal enerji içeriğine sahiptir. Bundan dolayı diyet yapanların baş tarifi olmalı bence bu yemek. Ayrıca çocuklarınız içinde A,C,E,K vitaminlerinin yanı sıra, magnezyum, demir ve bakır başta olmak üzere diğer mineraller açısından da son derece zengin.  

  Zeytinyağlı kabak yemeği için gereken malzemeler,

  • 4 adet orta boy sakız kabağı
  • 3 adet olgun domates
  • 2 adet orta boy yemeklik soğan
  • 1.5 kahve fincanı sızma zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 10-12 dal dereotu
  • 1 yemek kaşığı kalın bulgur
  • damak tadınıza göre tuz

  Zeytinyağlı kabak yemeği yapılışı,

  İlk olarak kabakları güzelce yıkayın. Yemeğin görünümü de en az lezzeti kadar önemli olduğu için bir çatal yardımı ile kabağı tırtıklayın. Kabağın en başından aşağı doğru çatal yardımı ile çizmeniz yeterli olacaktır. Kabak çok kolay pişen bir yemek olduğundan pişme sırasında eriyip dağılmaması için çok ince doğramamanız gerekiyor. Yarım daire şeklinde doğramak en sağlıklı olanı.

  Bir tencereye yemeklik kuru soğanları ince bir şekilde doğradıktan sonra sızma zeytinyağını ilave edip soteleyin. Küp doğranmış ve kabuğu soyulmuş domatesleri de ilave ettikten sonra kabakları da karışıma dahil edip bir kaç dakika domatesler ile birlikte çevirin. 1 tatlı kaşığı yarım kahve fincanı su ile açarak karışıma dahil edin. Damak tadınıza göre tuzunu da attıktan sonra kapağını kapatıp 5-6 dakika sulanmasını bekleyin. Bu sürede kabaklar suyunu salacaktır. Buna göre ne kadar su ilave edeceğinizi anlayabilirsiniz. Ama sebze yemeklerinde genel kural kendi suyu ile pişmesidir. Zaten domateste bir miktar sulandıracağından dolayı hiç su ilave etmenize gerek kalmayabilir. Suyunu salan kabaklara kalın bulguru da ilave edip, altı kısık ateşte ağzı kapalı olarak 20 dakika pişirmeniz yeterli gelecektir. Bu süreçte kesinlikle karıştırmamaya dikkat edin, kabaklar ezilip kötü bir görüntü oluşmasın. Bu sürede çok ihtiyaç olursa 1 kahve fincanı kadar su ekleyebilirsiniz. Pişen zeytinyağlı kabak yemeğini şık bir seviş kasesine alarak dilerseniz soğuduktan sonra ince kıyılmış dereotu ile süsleyip afiyetle yiyebilirsiniz. 

  ]]>
  Fırında Kabak Dolması https://www.kabak.gen.tr/firinda-kabak-dolmasi.html Sun, 14 Oct 2018 07:01:51 +0000 Fırında Kabak Dolması, Evlerde fırının olması avantajını kullanabilmek açısından günümüzde epeyce yemeği fırında yapar olduk. Yemeklerin fırında homojen olarak pişmesi ayrı bir lezzet kattığını her yemek ustas Fırında Kabak Dolması, Evlerde fırının olması avantajını kullanabilmek açısından günümüzde epeyce yemeği fırında yapar olduk. Yemeklerin fırında homojen olarak pişmesi ayrı bir lezzet kattığını her yemek ustası bilmektedir. Evlerdeki fırında pişen yemeklerin, tabii ki odun ateşiyle pişen kadar lezzetli olması beklenemez. Fırında kabak dolması, tencerede yapılan kabak dolmasından daha lezzetli olduğunu herkes malumudur. Kabağınız organik köy kabağı olduğunda, fırında kabak dolması taze pide eşliğinde tadından yenmez olur. Fırında kabak dolması tarifi:

  Fırında kabak dolması malzemeleri:
  • 1 kg kabak
  • 1 Türk kahve fincanı pirinç
  • 100 gr. dana Kıyması
  • 1 tane Soğan
  • 3 adet orta boy domates
  • 2 diş sarımsak
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 su bardağı kaynar su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Bir tutam taze nane
  • Bir tutam maydanoz

  Fırında kabak dolması yapımı: Kabakların içini, bütün olarak doldurabileceği gibi, eşit parçalara bölerek de içini doldurabilirsiniz. Kabakların yüzeyleri kazınarak, uçları kesilip ve içleri boşaltılmalıdır. Ardından bir kap içerisine kabaklar konulup, batacak miktarda su konulup, bir tatlı kaşığı tuz ilave karıştırılmalıdır. Kabakları su içerisinde 30 dakika kadar bekletiniz. Kabaklar doldurulurken sadece suyu süzülerek alınmalıdır; kesinlikle yıkanmamalıdır. Domateslerin iki tanesi, sarımsak ve soğan yemeklik olarak doğranmalıdır. Diğer domates ise kabak uçlarına kapak yapılacaktır. Maydanoz ve taze nane ince ince doğranmalıdır. Pirinç mutlaka yıkanıp süzülmelidir. Fırın tepsisi sıvı yağla yağlanmalıdır.


  Yoğurma işlemi yapılacak kabın içerisine pirinç, kıyma, sarımsak, soğan, iki yemek kaşığı zeytinyağı, domates, kimyon, karabiber, pul biber, taze nane, maydanoz, tuz konulacak ve bir güzel yoğrulmalıdır. Hazırlanan kabakların içleri harcı taşmadan doldurularak  ince doğranmış domateslerde kapak olarak konmalıdır. Doldurulan kabaklar tepsiye güzelce yerleştirilmelidir. Bir kase içerisine domates salçası, tuz, bir su bardağı kaynar suyla dolma sosu hazırlanarak tepsideki kabakların üzerinde gezdirerek dökünüz. Önceden 180 derecede ısıtılmış fırına sürülen yemek 25-30 dakika arası sürede pişecektir.

  ]]>
  Kireçte Kabak Tatlısı https://www.kabak.gen.tr/kirecte-kabak-tatlisi.html Mon, 15 Oct 2018 01:50:48 +0000 Kireçte kabak tatlısı; Tatlı denilince bir çoğumuz için akan sular durur. Kimimiz sütlü tatlıların hastasıyız. Kimimiz de şerbetli tatlıları severek tüketiriz. Bir çoğumuz da meyve veya sebzelerden yapılan tatlıları sever Kireçte kabak tatlısı; Tatlı denilince bir çoğumuz için akan sular durur. Kimimiz sütlü tatlıların hastasıyız. Kimimiz de şerbetli tatlıları severek tüketiriz. Bir çoğumuz da meyve veya sebzelerden yapılan tatlıları severiz. Kireçte kabak tatlısı da bunlardan biridir. Kireçte kabak tatlısını genelde Antakya bölgesinde fazlası ile tüketilmektedir. Biraz zahmetli olsa da oldukça lezzetli bir tatlıdır. Ayrıca bu enfes tatlıyı yemeklerimizin ardından ağzımız tatlansın diye yiyebileceğimiz gibi kahvaltı masalarımızda da yerini alabilir. Dışı kıtır kıtır İçerisi şerbet dolu bu enfes tatlıyı herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Dilerseniz pekmez, tahin veya ceviz ile lezzetine lezzet katabileceğimiz bu enfes tatlıyı severek tüketeceğiniz den eminim. Kireçte kabak tatlısını hazırlamak için öncelikle sönmemiş kireç temin etmemiz gerekir. Bunun yanı sıra biraz sabır ve zahmet gerektiren bir tatlı çeşididir. Bir yiyenin bir daha asla vazgeçemeyeceği bu enfes tatlıyı denemek isterseniz sizlerle paylaşmış olduğum tarife uymanız yeterli olacaktır. 

  Kireçte kabak tatlısı için gerekli malzemeler; 
  • 400 gram sönmemiş kireç,
  • 5 litre su,
  • 3 kilo bal kabağı,
  Şerbeti için;
  • 1,5 kilo toz şeker,
  • 3 litre su,
  • Yarım limon suyu,
  • Dileğinize göre 1 su bardağı pekmez,
  Hazırlanışı; Kireçte kabak tatlısını hazırlamak için ilk olarak sönmemiş kireci derin bir kabın içerisine koyup içerisine bol suyla dolduruyoruz. Kireç dibine çökünce ilk kirli suyunu döküyoruz. Daha sonra kirecin üzerine beş litre soğuk su ekleyip iyice karıştırıyoruz. Daha sora su eklediğimiz kireci bir gece bekletiyoruz. Ertesi gün kirecin dibine çökmüş olduğu suyu derin bir kaba süzüyoruz. Daha sonra kabuğunu soyup birer santim kalınlığında hilal şeklinde dilimlediğimiz balkabaklarını süzdüğümüz kireçli suyun içerisine ekliyoruz. Ardından balkabaklarını bu kireçli suda bir gece bekletiyoruz. Önemli belirtmek istediğim bir durum var. Birçok kişi kireçte kabak tatlısı yaparken kabakları direk kireçli suyun içerisine koymaktadır. Bu oldukça yanlış bir işlemdir. Çünkü kabaklardaki kireç temizlenmezse insan sağlığına oldukça zararlıdır. 

  Daha sonra derin bir tencerenin içerisine toz şekeri ve suyu koyup bir taşım kaynatıyoruz. Daha sonra bir gün boyunca kireçli suda beklettiğimiz kabakları bol suda 5-6 defa yıkıyoruz. Duru suda yıkadığımız bal kabaklarını kurulayıp kürdanla her dilimi birkaç yerden deliyoruz ve kaynayan şerbetin içerisine ekliyoruz. Bal kabakları ile birlikte kısık ateşte yaklaşık 2,5 saat pişen tatlının içerisine dileğe göre pekmez ilave edip yaklaşık bir 10 dakika daha kaynatıyoruz. Ardından limon suyunu ekleyip bir taşım daha kaynattığımız tatlımızı ocaktan indiriyoruz. Kaynama süresini şerbetin kıvamını göre de ayarlayabilirsiniz. Kıvamlı bir şerbet elde edemediyseniz kaynama süresini uzatabilirsiniz. Doğru kıvam ise şeffaf ve saydam bir görünümdür. Şerbetin kıvamına göre bu süre daha da kısa sürebilir. Hazırladığımız kireçte kabak tatlısını soğuduktan sonra dilersek kaymak ve cevizle süsleyerek servis yapabiliriz. Afiyet olsun. 

  ]]>
  Dereotlu Kabak Çorbası https://www.kabak.gen.tr/dereotlu-kabak-corbasi.html Mon, 15 Oct 2018 04:25:25 +0000 Dereotlu kabak çorbası, kabaklı yemekleri sevenlerin, farklı lezzet ve tarif arayanların beğenebileceği lezzetli çorbalardan bir tanesidir, dere otlu kabak çorbası. Özellikle kış aylarında içimizi ısıtacak, sağlığımız iç Dereotlu kabak çorbası, kabaklı yemekleri sevenlerin, farklı lezzet ve tarif arayanların beğenebileceği lezzetli çorbalardan bir tanesidir, dere otlu kabak çorbası. Özellikle kış aylarında içimizi ısıtacak, sağlığımız içinde bir o kadar faydalı olan çorba çeşitlerini mutlaka hemen her kadın yapıyordur. Ancak genel anlamda yapılan ve bilinen lezzetler hemen hemen aynıdır. Kış aylarında en çok tüketilen çorbaların başında mercimek çorbası, tavuk suyuna çorba, pirinçli çorbalar ve şehriye çorbası gibi çorbalar gelmekte ve sıkça yapılmaktadır. Sebze çorbasını sevenler ve farklı lezzet arayanlar için iyi bir alternatif olan kabak çorbası hem oldukça lezzetli hem de zahmeti yok denecek kadar az olan çorbalardandır. Aynı zamanda sağlık açısından oldukça değerli bir besin kaynağı olan kabağı mutlaka tüketmemiz gerekmektedir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir gibi elementler içermekte ve oldukça bol lif kaynağı olan kabağın sağlık açısından sayısız faydası bulunmaktadır. Göz sağlığından tutunda, cilt güzelliğine, beden temizliğine, sinirsel rahatsızlıklarda, idrar söktürücü olması ile, böbrek ve mesane iltihaplarında, kabızlık problemlerinde ve daha bir çok anlamda sağlık açısından oldukça değerli bir sebzedir. Şimdi de sayısız faydası bulunan bu sebzeden yapacağımız çorba tarifimizi paylaşalım sizlerle. 

  Dereotlu kabak çorbası için gereken malzemeler:
  • Yarım kilo gram yeşil kabak
  • 1 orta boy soğan
  • 1 orta boy patates
  • 1,2 diş sarımsak
  • 1 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
  • Tuz, pul biber
  • Yarım demet kadar da ince ince kıyılmış dereotu 
  Dereotlu kabak çorbası yapılışı:

  Öncelikle kabakları güzelce yıkıyoruz. Kabuklarını soyduğumuz kabakları küp doğruyoruz. Ardından yine aynı kabın içine kabuklarını soyup yıkadığımız patatesi doğruyoruz. Ardından kabuklarını soyduğumuz soğanı ve sarımsağı da aynı kaba doğruyoruz. Doğrama işlemi bitince çorbayı yapacağımız tencereyi ocağa alıyor kaynamış olan suyu içine döküyoruz ve doğradığımız sebzeleri içine döküyoruz. Sebzeler iyice yumuşayana kadar pişirme işlemine devam ediyoruz. Sebzeler yumuşadıktan sonra içine sütü, zeytinyağını ve tuzunu da ekleyip bir iki karıştırdıktan sonra ocaktan alıyor ve karışımı rondodan geçiriyoruz. Rondodan geçirdiğimiz dereotlu kabak çorbamız artık hazır. Servis etmeden önce sıcakken üzerine ince kıydığımız dereotunu ve pul biberini de ekleyip artık servis edebiliriz.
  Afiyet olsun.
  ]]>
  Zeytinyağlı Kabak Dolması https://www.kabak.gen.tr/zeytinyagli-kabak-dolmasi.html Mon, 15 Oct 2018 13:47:42 +0000 Zeytinyağlı Kabak Dolması, Kabak pek fazla sevilmeyen sebzeler arasındadır ama kabağın her halini seven biri olarak dolmasını da çok sevenlerdenim. Aslında kabak dolmasında, kabağın içi oyulduğundan ve dolm
  Zeytinyağlı Kabak Dolması, Kabak pek fazla sevilmeyen sebzeler arasındadır ama kabağın her halini seven biri olarak dolmasını da çok sevenlerdenim. Aslında kabak dolmasında, kabağın içi oyulduğundan ve dolmanın iç harcında baharatlar olduğu için kabağı sevmeyenlerin de sevebileceğini düşünüyorum. Kabak dolmasının pişirilmesi de çok önemli bir konudur. Kabağın içi lapa olmamalı ama dışının da yani kabağında yumuşaması iyi pişmesi gerekir. Diğer ayrı bir konu da kabak dolmasının lezzetli olmasını istiyorsanız, iç harcını hazırlarken su  koymamanız gerekiyor. Bu ayrı ve önemli bir püf noktasıdır. Şimdi lezzeti yönünden garanti verebileceğim kabak dolmasının tarifine geçelim.

  Zeytinyağlı Kabak Dolması Malzemeleri
  • Beş adet ota büyüklükte kabak
  • Yarım su bardağı zeytinyağı
  • Bir yemek kaşığı dolamalık fıstık
  • İki adet orta boy soğan
  • Bir adet yeşil biber
  • Bir su bardağı pirinç
  • İki adet küp küp doğranmış domates
  • Bir yemek kaşığı domates salçası
  • Bir tatlı kaşığı karabiber
  • Bir yemek kaşığı nane
  • Tuz
  • Pulbiber
  • Bir adet limon suyu
  Zeytinyağlı Kabak Dolması Yapılışı

  İlk olarak kabakları yıkayın ve  kabakların hepsini ortadan ikiye bölerek dolma oyacağı ile içlerini oyun. Eğer dolma oyacağınız yoksa tatlı kaşığı ile bu işi yapabilirsiniz. Şimdi dolma içini hazırlamaya geçebilirsiniz. Bunun için uygun bir tavanın içine yarım su bardağı zeytinyağını alın ve ince doğradığınız kuru soğan ve yeşil biberi ve dolmalık fıstıkları ilave ederek kavurmaya başlayın. Soğanları fazla kavurmaya gerek yok. Hafif pembeleşen soğanların üzerine yıkanmış pirinçleri ilave edin ve karıştırın. Domatesleri rendeleyin ve kavrulmakta olan pirinçlerin üzerine ilave ederek karıştırın. Ardından domates salçasını, tuzu, karabiberi, pulbiberi ve naneyi de ilave edin ardından yarım su bardağı su ekleyerek kısık ateşte 10 dakika boyunca pişirin. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra bir adet limonun suyunu da üzerine döküp karıştırdıktan sonra dolma harcını dinlenmesi için bir kenara alın. Soğumuş olan harcı kabakların içine doldurun. Doldurduğunuz kabaklarının ağzına domates dilimleri yerleştirin ki pişme sırasında pirinçler içinden taşmasın. Dolmaları pişeceği tencerenin içine yerleştirin ve dolmaların yarısına gelecek kadar sıcak su ilave edin ve pişmeye bırakın. Yaklaşık olarak 50-60 dakika kadar pişirin. Zeytinyağlı kabak dolması piştikten sonra servis edeceğiniz tabağa alın dilerseniz yoğurt eşliğinde de servis edebilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
  ]]>
  Yoğurtlu Kabak Havuç Salatası https://www.kabak.gen.tr/yogurtlu-kabak-havuc-salatasi.html Tue, 16 Oct 2018 01:56:28 +0000 Yoğurtlu kabak havuç salatası; son derece pratik bir salata çeşididir. Günümüzde hemen hemen her sebzeyle çeşitli salatalar yapılmaktadır. Türk mutfağında klasik tatların yanı sura salata ve mezelerin de ayrı bir yeri bu Yoğurtlu kabak havuç salatası; son derece pratik bir salata çeşididir. Günümüzde hemen hemen her sebzeyle çeşitli salatalar yapılmaktadır. Türk mutfağında klasik tatların yanı sura salata ve mezelerin de ayrı bir yeri bulunmaktadır. Hatta bu salata çeşitleri sadece yemeklerin yanına değil günlerde ya da çay partilerinde birçok hamur işinin yanında bol miktarda yapılmaktadır. Hatta nedense yeme konusunda en büyük rağbet bu meze çeşitlerine gösterilir. Yoğurtlu kabak havuç salatası özellikle yaz ayları için harika bir salatadır. Üzerindeki yoğurt sayesinde sıcak havalarda size serinlik katar. Hazırladığınız mezenin güzel olmasını istiyorsanız kullandığınız yoğurdun kaliteli olmasına dikkat edin. Mezeler özellikle de kabaklı meze ev yoğurdu ile biraz sulu olur. Bu nedenle daha çok yağlı kaymaklı yoğurdu tercih etmenizde fayda bulunmaktadır. Sizlerle paylaşacağım yoğurtlu kabak havuç salatası oldukça klasik bir mezedir. Fakat birkaç ipucu da vereceğimden umarım yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olabilirim. Şimdiden kolay gelsin.

  Yoğurtlu kabak havuç salatası malzemeleri:
  • 6 adet yemeklik kabak,
  • 3 adet havuç,
  • 350 gr. tam yağlı kaymaklı hazır yoğurt,
  • 2 yemek kaşığı mayonez,
  • 1 tutam dereotu,
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 su bardağı iri iri doğranmış ceviz içi,
  • Yeteri kadar tuz.
  Hazırlanışı: Kabakları ve havuçları ayrı ayrı rendeleyin. Seramik bir tavanın içerisine sıvı yağ gezdirin ve yağın kızmasını beklemeden üzerine rendelenen havuçları ekleyerek yaklaşık 5 dakika kısık ateşte tavanın kapağı açıkken soteleyin. Kapağının açık olmasının sebebi suyunu hızlıca çekmesini sağlamak içindir. Daha sonra sotelenen havuçların üzerine rendelenmiş kabakları da ekleyin ve ocakta aynı usulde sotelemeye devam edin. Bu işleme yaklaşık 10 dakika daha devam edin. Sebzeler sotelendikten sonra yaklaşık yarım saat bekleyin. Soğuduktan sonra üzerine tuzunu ilave edin. Böylece sebzeler sulanmadan pişmiş olur.

  Bu arada salatanın yoğurdunu hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir kasenin içerisine yoğurdu boşaltın ve üzerine mayonez ve tuzu ilave edin. Sakın mikser kullanmayı tercih etmeyin. Bu yoğurdun kıvamın açar ve salata sulu olabilir. Üzerine doğranan dereotunu ve iri kıyılmış cevizi de ekleyin ve biraz daha karıştırın. Sebzenizin iyice soğuduğuna emin olduğunuzda yoğurt karışımının içerisine boşaltın ve çok az karıştırarak yoğurtlu kabak havuç salatasının üzerine kalan zeytinyağını gezdirin. Afiyet olsun.
  ]]>
  Fırında Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/firinda-kabak-yemegi.html Tue, 16 Oct 2018 17:38:56 +0000 Fırında Kabak Yemeği; Kabak yaz kış tüketilmesi gereken sağlıklı sebzelerden bir tanesidir. Genellikle yaz mevsiminde yoğurtlusu tercih edilse de, kış aylarında fırında tercih edilir. Daha önce pek çok kez denemiş olduğum v Fırında Kabak Yemeği; Kabak yaz kış tüketilmesi gereken sağlıklı sebzelerden bir tanesidir. Genellikle yaz mevsiminde yoğurtlusu tercih edilse de, kış aylarında fırında tercih edilir. Daha önce pek çok kez denemiş olduğum ve sizlere önerebileceğim fırında kabak tarifini paylaşmak istedim.

  Fırında Kabak Yemeği İçin Malzemeler;
  • 3-4 adet kabak
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet havuç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pulbiber
  • Kimyon
  Fırında Kabak Yemeği Yapılışı; İlk olarak bütün sebzeleri yıkıyoruz. Kabuklarını da soyduktan sonra yemeklik olarak, küp küp doğruyoruz. Dilerseniz kabağı soymayabilirsiniz. Tüm sebzeleri de doğradıktan sonra, kare bir borcama koyuyoruz. Salçayı bir kasede hafif sulandırdıktan sonra, içine baharatları ekleyip iyice karıştırıyoruz. Daha sonra hepsini sebzelerin içine döküp, tüm sebzeyi ve salçayı harmanlıyoruz. Fırını 180 derecede ısıtıyoruz. Yemeğin üzerine en son tereyağını da eşit paylaştırdıktan sonra, tüm sebzeler iyice kızarana kadar, fırında pişiriyoruz. Daha sonra servise hazırdır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Sütlü Kabak https://www.kabak.gen.tr/sutlu-kabak.html Wed, 17 Oct 2018 16:10:27 +0000 Sütlü Kabak, denilince kabağın  kızartması, çorbası veya tatlısı da yapılabilir. Ben tatlı sevenlerden olduğum için sizlerle sütlü kabak tatlısı tarifini paylaşacağım. Kabağın tatlısı ve özellikle de sütlü olanı Sütlü Kabak, denilince kabağın  kızartması, çorbası veya tatlısı da yapılabilir. Ben tatlı sevenlerden olduğum için sizlerle sütlü kabak tatlısı tarifini paylaşacağım. Kabağın tatlısı ve özellikle de sütlü olanı lezzet açısından gayet iyi olmaktadır ve ayrıca yapımı ve malzemeleri açısından da pratik olduğu için de  tercih edilmektedir. Sütlü kabak tatlısı oldukça hafiftir. Diğer tatlılar gibi rahatsız edici ağır bir etkisi yoktur. Sütlü kabak nasıl yapılır şimdi bunu öğrenmek için tarifini sizlerle paylaşacağım.

  Sütlü Kabak Malzemeleri
  • Bir kilo kadar temizlenmiş ve dilimlenmiş bal kabağı
  • Bir su bardağı toz şeker
  • Bir su bardağı süt
  • İki yemek kaşığı kadar un
  • İki yemek kaşığı margarin
  Sütlü Kabak Yapılışı

  Temizlenmiş ve dilimlenmiş olan bal kabaklarını uygun bir kabın içerisine alın ve üzerine bir su bardağı toz şeker ilave ederek bir gün boyunca dinlenmesi için beklemeye bırakın. Bu işlem sonucunda bal kabakları şekerle iyice özleşmiş ve bal kabakları içeriğinde bulunan suyu iyice salmış olacak. Ertesi gün bal kabaklarını, pişmesi gereken tencerenin içerisine alın ve pişmeye bırakın. Bal kabakları pişerken üzerine margarini, unu ve bir su bardağı sütü de ilave edin. Kaynayana kadar bal kabaklarını karıştırın. Bal kabakları iyice piştikten sonra uygun bir fırın kabına alın ve önceden 180 derecede ısıtılmış olan fırına sürün. Bal kabaklarının üzeri iyice kızarana kadar bekleyin. Pişme süresi tamamlandıktan sonra tatlı soğuması için bir kenara alınır ve daha sonra buzdolabına kaldırılır,  birkaç saat dinlendirilir ve tam kıvam alması sağlanır. İsteğinize bağlı olarak sütlü kabak tatlısının üzerine ceviz, fıstık veya hindistan cevizi  ile süsleyin. Bu şekilde lezzetini biraz daha arttırabilirsiniz. Sütlü kabak tatlısını servis edeceğiniz tabaklara alabilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

  ]]>
  Kavrulmamış Kabak Çekirdeği https://www.kabak.gen.tr/kavrulmamis-kabak-cekirdegi.html Wed, 17 Oct 2018 19:55:31 +0000 Kavrulmamış kabak çekirdeği, balkabağının içinden çıkarılan çekirdeklerin kurutulmasıyla elde edilen bir tür kuruyemiştir. Kendine özgü olarak bir tadı olan kabak çekirdeği genellikle çerez olarak da televizyon karşısın Kavrulmamış kabak çekirdeği, balkabağının içinden çıkarılan çekirdeklerin kurutulmasıyla elde edilen bir tür kuruyemiştir. Kendine özgü olarak bir tadı olan kabak çekirdeği genellikle çerez olarak da televizyon karşısında tüketilebilmektedir. Ev içinde veya dışarıda olan muhabbetlerin vazgeçilmezleri arasına girebilir. Pek çokta faydası bulunabilmektedir. Özellik ile sinir sistemi üstünde de faydaları vardır. 

  Kavrulmamış kabak çekirdeği, bakır, çinko veya magnezyum bakımından da oldukça çok zengindir. Çok abartmak koşuluyla yani günlük olarak 1 avuç kadar kabak çekirdeği sağlığa da çok faydalıdır. Bedende bulunan serbest biçimdeki radikallerle yada mikroplara karşı savaşabilir. Bu savaşma özelliği de antioksidan olan bir yapıda olmasından da kaynaklanabilmektedir. Sağlamış olduğu faydalardan ziyade lezzeti içinde çok tüketilebilen bir kuruyemiş türüdür. Her yerde rahatlıkla bulunabilecek olan bir besin türüdür. Maliyet olarak diğer kuruyemişler kadar pahalı olmaması tüketim oranını da yükseltmektedir. Fakat kabak çekirdeğinden gerekli olan faydayı görebilmesi için bu çekirdeği de çiğ olarak tüketmek gerekebilmektedir. 

  Kavrulmamış kabak çekirdeği, tercih edilmesine rağmen sağlığa faydalı olan biçimi doğal yani kavrulmamış olan halidir. Ülkemizde daha da çıtır olması veya çabuk bozulmaması sebebiyle çifte kavrulmuş olan halleri satılabilmektedir. Fakat kavrulmuş haldeki kabak çekirdeğinin tüketimi ve sağladığı faydaları çok aza indirebilmektedir. Bu açıdan kabak çekirdeğinin çiğ bir biçimde tüketilmesi veya salatalarda yağının kullanılması en doğru kullanım biçimi olabilecektir. Yüksek ateşlerde kavrularak lezzeti daha fazla arttırılmaya çalışan kabak çekirdeğinin prostat veya idrar kesesine de sağlamış olduğu faydaları da yoğun olan oranda azaltabilmektedir. Kavrulmamış kabak çekirdeği, tocopherol yada magnezyum kompleksleri idrar kesesinin kas yapısı üstünde güzel bir geri dönüşüm yaparak idrar kesesinden dolayı da oluşan şikayetlerden kurtulmaya büyük bir oranda yardımcı olabilmektedir.

  Kavrulmamış kabak çekirdeği faydaları,

  Kavrulmamış kabak çekirdeği kalp sağlığınızı korumak amacından da tüketilmesi önerilen bir kuruyemiş türüdür. 1 su bardağı kadar kavrulmamış olan kabak çekirdeği bedeninde ihtiyacı olan fizyolojik fonksiyonlar bakımından önem arz eden magnezyumu ihtiva edebilmektedir. Bu salgılanmış olan magnezyum kalp sağlığı, kan damarlarının gevşemesi ve kan seviyesinin olması gereken düzeyde kalması veya ciddi bir problem olan kalp krizini önlemesi bakımından da çok önemlidir. Ayrıca magnezyum diş sağlığı açısından ve bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi açısından veya kemik sağlığının korunması açısından da çok önemlidir.

  Kabak çekirdeği çinko açısından engin olduğu için bağışıklık sistemi açısından da önemlidir. Hücre çoğalması, uyku sebepli olan problemler, göz hastaları yada cilt açısından koruyucu olan etki sağlayabilmektedir.
  ]]>
  Kabak Çorbası Diyet https://www.kabak.gen.tr/kabak-corbasi-diyet.html Thu, 18 Oct 2018 08:56:06 +0000 Kabak Çorbası Diyet yemeklerinin ve menülerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Lif kaynağı açısından çok zengin olan kabak, tok tutması, idrar söktürücü özelliği ve kabızlığı gidermesi açısından da kilo kontrolü yapa Kabak Çorbası Diyet yemeklerinin ve menülerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Lif kaynağı açısından çok zengin olan kabak, tok tutması, idrar söktürücü özelliği ve kabızlığı gidermesi açısından da kilo kontrolü yapanların diyetlerinin en önemli yemeği haline gelmiştir. Çorba olarak tüketilebileceği gibi, ana yemek yerine de yenilebilen bu çorbayı gün içerisinde acıktıkça tüketebilirsiniz. Kabak çorbası düşük kalorisi sebebiyle sizi tok tutarken aynı anda kilo vermenizi de kolaylaştırır.Bir kasesi sadece 70 kalori olan bu çorbanın içeriğindeki karbonhidrat çok az olmasına rağmen, potasyum miktarı çok fazladır. 

  Kabak Çorbası Diyet Tarifi Malzemeleri
  • 4 adet kabak 
  • 2 adet domates 
  • 2 yemek kaşığı bulgur
  • 1 adet kuru soğan 
  • 1 demet maydanoz
  • 1 demet nane
  • 1 demet dereotu
  • Tuz 
  • Karabiber
  • Pulbiber
  Hazırlanışı 
  Öncelikle 4 adet kabağı rendeliyoruz. Domatesi  küçük küçük doğruyoruz. Daha sonra maydanoz, nane ve dereotunu ince ince kıyıyoruz. 1 adet kuru soğanı 4'e bölüyoruz. Hazırladığımız tüm malzemeyi derin bir tencereye koyuyoruz ve bulguru ekliyoruz.Malzemelerin üzerini geçecek kadar su ile tüm malzemeyi kaynatıyoruz. Tuz ekliyoruz ve çorbamızın lezzetlenmesi için karabiber ve pul biber ekliyoruz. Acı pul biber metabolizmayı hızlandırdığı için acı sevenler tarafından tercih edilebilir. Çorbanın içine kesinlikle yağ eklemiyoruz.Tüm malzemeler iyice piştikten sonra çorbanın altını kapatıp blenderdan geçiriyoruz. Çorba servise hazırdır. Dilerseniz kabak çorbası diyet için içerken limon sıkabilirsiniz.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Kabak Kurusu https://www.kabak.gen.tr/kabak-kurusu.html Fri, 19 Oct 2018 00:01:30 +0000 Kabak Kurusu, Kabak B9, protein, C vitamini, sodyum, folat, potasyum, demir ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kabak yağ ve kalori açısından oldukça düşük bir sebze türüdür. Kabak meyve kısmı sebze olarak tüketilen Kabak Kurusu, Kabak B9, protein, C vitamini, sodyum, folat, potasyum, demir ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kabak yağ ve kalori açısından oldukça düşük bir sebze türüdür. Kabak meyve kısmı sebze olarak tüketilen otsu bir bitki türüdür. Kabak yıllık bitkilerdendir yani her sene yeni baştan üretilmektedir. Kabak yurdumuzda çok fazla yetiştirilmektedir. Kabağın gövde kısmı ve yaprak kısımları sert kıllarla kaplı olur. Kabağın gövde kısmı ya yerde sürünür yada sülükler ile tutunarak tırmanır. Kabağın büyük sarı renkli çiçekleri açar ana sap üstünde erkek yan dallar üstünde de dişi çiçekler bulunmaktadır. Kabağın meyvesi yenilmekte olan kısımdır. Olgunlaşmış olan meyvenin tam orta kısmında bir boşluk ortaya çıkmaktadır. Bu boşlukta birbirlerine liflerle tutturulmuş çekirdekler bulunmaktadır. Kabakların içerisinde türlerine göre az veya çok oranda şekerli maddeler bulunmaktadır. Bu bakımdan dolayı da kabak yiyecekler içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kabağın çekirdek kısmı da kavrularak çekirdek şeklinde yenir. Hekimlik alanında en çok kullanılan helvacı kabağı çekirdeğidir. Bu çekirdeklerin ser kabuğunun altındaki yeşil renkli kısımda ''pioresin'' adı verilen bir madde bulunur. Bu madde dolayısı ile kabak çekirdeği terya sajinata adı verilen barsak şeritlerini düşüren ilaç olarak kullanılır. Kabak yurdumuzda kültür olarak yetiştirilir kök kısımları uzun ve iğ biçiminde olur. Yaprak kısımları tüylü, büyük kalp yada böbrek biçiminde olur. Beş parçalı ve uzun saplıdır. Kabağın çiçek kısımları tek eşeyli olur. Erkek çiçekler ise sarımsı renkli olur büyük dişi çiçekler çok daha küçük olur. Meyveleri türüne göre yumurtamsı, küremsi yada silindir şekillerde olur ve saplıdır. 

  Kabak Kurusu Nasıl Yapılır

  Eğer dolmalık kurutacaksanız dolmalık kabaklardan almanız gerekir. Bunun nedeni kabak yapısında çok fazla su bulundurduğundan dolayı kuruduktan sonra epey küçülür. Almış olduğunuz kabakları ilk önce iyice  yıkayın daha sonra sap kısımlarını kesin. Dış kısımlarını da patates oyacağı kullanarak ince bir biçimde soyun. Daha sonra ortadan ikiye ayırın. Sonra kabakların içini dolma oyacağı ile güzelce oyun. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yorgan ipliği olarak bilinen pamuklu iplik üstüne aynı dolam biber ile patlıcan kurutmasında olduğu gibi yorgan iğnesi kullanarak ip üstüne sıra, sıra dizin. En sonda iç kısımlarını iyice oymuş olduğunuz ve ipe dizmiş olduğunuz kabakları evinizin balkonunda bol güneş alan bir tarafına kabak dizisini asın. Kabakları güneşte iyice kurutun nemli kalmasın iyice kurusun. Kabak, dolma biber ve patlıcan gibi kuru yiyeceklerinizi mutfağınızın serin ve kuru yerinde kullanacağınız zamana dek muhafaza edin. Kabağı ister bu şekilde dolmalık kurutun yada ince çirtin yemeklik kurutun. Kabak oldukça faydalı bir sebze türüdür kışın olmadığından dolayı zamanında bolca alarak kurutun kış ayında da bu faydalı sebzeden tüketin. 

  ]]>
  Kabak Besin Değeri https://www.kabak.gen.tr/kabak-besin-degeri.html Fri, 19 Oct 2018 06:11:58 +0000 Kabak Besin Değeri, kabak yüksek orandaki lif içeriğinden dolayı özellikle diyetler de tüketilen bir sebze olup sadece diyet için değil normal zamanda da mümkün olduğunca tüketilmesi gereken en sağlıklı besindir. Kabak Besin Değeri, kabak yüksek orandaki lif içeriğinden dolayı özellikle diyetler de tüketilen bir sebze olup sadece diyet için değil normal zamanda da mümkün olduğunca tüketilmesi gereken en sağlıklı besindir. İçeriğinde potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir bulundurur. Kabızlık sıkıntısı yaşayanların mutlaka beslenme programlarına dahil etmeleri gerekir. Kabak kan şekerini dengeleyerek aniden oluşan açlık hissini önleyerek tok tutma özelliğine sahiptir. Çünkü kabak midede hacim olarak daha çok fazla yer kapladığından yeme hissini azaltmaktadır. Kabak besin değerleri açısından çok zengin bir içeriğe sahip olmasına rağmen mideye yük bindirmeden, kolaylıkla sindirilebilen bir gıdadır. 

  Kabak besin değeri ve faydaları nelerdir

  Kabak sebzeler arasında en az kalori içeren besinler arasındadır. Bunun yanında ise kabağın besin değeri oldukça fazladır. Kabak yemek olarak, dolma olarak ve çorba şeklinde tüketilme çeşitlerine sahiptir.

  İçinde hiç kolesterol bulunmayan kabak, fitokimyasal bileşenler içerir. Kabak çok fazla C vitamini, ve lutein bileşimlerine sahip olduğundan kolesterolün etkilerini azaltmaktadır. A vitaminlerinin yanı sıra folik asit içeriğine de sahip bir besin olduğundan kalp ve göz sağlığını koruyan, kanser ile mücadele eden , ağrıları azaltma özelliğine sahiptir. Kabağın zengin potasyumu yüksek tansiyon düşürücü etkileri içeriğinde barındırır.

  Kabak beta karoten ve yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayarak, hücreler de biriken kimyasal madde kirliliğini de uzaklaştırmaktadır. Ayrıca kolon kanseri üzerinde etkilidir.

  1 kase kabak besin değeri açısından, 6.6 gram lif içeriğine sahiptir. Kadınlarda 25 gram erkeklerde ise 30 gram kabak tüketildiğinde kişinin bir günlük lif ihtiyacı karşılanmış olmaktadır. Kabağın çok fazla aşırı derece de tüketilmesi vücutta oksalat miktarının artmasın neden olarak böbrek veya safra kesesi taşı oluşumuna sebep olmaktadır.

  1 adet orta boy kabak için besin değerleri;

  • Kalori: 20
  • Kolesterol: 0 g
  • Toplam yağ: 0.2 g
  • Sodyum: 2 mg
  • Potasyum: 297 mg
  • Karbonhidrat: 3.8 g
  • Lif:1.2 g
  • Şeker: 2.5 g
  • Protein: 1.4 g
  • Vitamin A: %5
  • Vitamin C: %32
  • Kalsiyum: %2
  • Demir: %2 şeklindedir.
  ]]>
  Bebeklere Kabak Yemeği https://www.kabak.gen.tr/bebeklere-kabak-yemegi.html Fri, 19 Oct 2018 17:35:11 +0000 Bebeklere Kabak Yemeği, ek gıda almaya başlayan bebeklerin rahat bir şekilde severek yiyecekleri bir yemektir. Anneler her zaman bebeklerinin sağlıklı beslenmeleri ve büyümeleri için çeşitli sebze yemekleri öğrenip bebeklerine ya Bebeklere Kabak Yemeği, ek gıda almaya başlayan bebeklerin rahat bir şekilde severek yiyecekleri bir yemektir. Anneler her zaman bebeklerinin sağlıklı beslenmeleri ve büyümeleri için çeşitli sebze yemekleri öğrenip bebeklerine yapar ve afiyetle bir güzel yedirirler. Bizde bu sayfada bebekler için kabak yemeğini paylaşıyoruz mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Kabak faydalı bir besindir ve bebeklerimize zamanında alıştırmak iyi olur. Çünkü bir çocuk bebekken kabak yemeye alışmadı ise, daha sonra kabak yememekte ısrarcı olur ve faydasından yararlanamaz. Kabak içerisinde A, C, E, K, vitaminleri içermektedir. Ayrıca kabak demir, magnezyum, bakır başta olmak üzere mineraller bakımından zengin bir besindir. Bununla beraber karoten alfa, karoten beta bakımından da zengindir. Faydalı olan bu sağlıklı kabak yemeğini pişirin ve karnı acıkmış olan bebeğinizi bir güzel doyurun. 

  Bebeklere Kabak Yemeği Yapmak İçin Gereken Malzemeler; 
  • 1 tane küçük kabak 
  • Yarım küçük soğan 
  • 1 tane küçük havuç 
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı 
  • 1 tatlı kaşığı pirinç 
  • Deniz tuzu (1 yaş ve üzeri bebekler için)
  Bebeklere Kabak Yemeği Yapılışı 

  İlk önce soğanı küp küp doğrayın ve ardından havucu da doğrayıp ikisini bir tencerede yağ ile hafif pembeleşinceye kadar kavurun. Daha sonra aynı şekilde küp küp doğradığınız kabağı da tencereye ilave edin, karıştırın ve tencerenin kapağını kapatın. Ara sıra karıştırarak kontrollü bir şekilde 5 dakika pişirin. Yıkanan pirinci de tencereye ekleyin ve üzerini geçecek şekilde sıcak su koyun. (Yemeğin kıvamı pilava yakın bir halde olmalı, çok sulu olamayacak buna dikkat edin. Eğer koyduğunuz suyu yemek çekti ama pirinçler pişmediyse, o zaman az miktar daha sıcak su ekleyebilirsiniz.) Bütün bir şekilde yada çatalla ezerek bebeğinize yedirin. Afiyet olsun.  ]]>
  Çerezlik Kabak Yetiştiriciliği https://www.kabak.gen.tr/cerezlik-kabak-yetistiriciligi.html Fri, 19 Oct 2018 21:19:21 +0000 Çerezlik Kabak Yetiştiriciliği, kabak çekirdeği yetiştiriciliği oldukça önemlidir. Kuruyemiş çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alırken; kabak çekirdeğinin oldukça faydası vardır. Çiğ olarak tüketilmesi bağırsak Çerezlik Kabak Yetiştiriciliği, kabak çekirdeği yetiştiriciliği oldukça önemlidir. Kuruyemiş çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alırken; kabak çekirdeğinin oldukça faydası vardır. Çiğ olarak tüketilmesi bağırsakta bulunan parazitlerin dışkı yoluyla atılmasını sağlar. Üretimi açısından da oldukça karlı bir üründür. Şimdi çerezlik kabak yetiştiriciliği için gerekli şartları ve ekimine anlatalım.

  Çerezlik kabak yetiştiriciliği istekleri

  Toprak seçimi: Kabak çekirdeği yetiştirmek için öncelikli olarak toprak arazisinin doğru değerlendirilmesi gerekir. Toprağın çok ağır ve kumlu olmaması, kabak çekirdeği yetiştiriciliğinde oldukça önemlidir. Toprak ağır olursa kabağın büyümesine engel olur ve verimin düşmesini sağlar. Bu sebepten dolayı yumuşak toprak tercih edilmelidir. 

  Çerezlik kabak çekirdeği ekimi: Çekirdeğin ekiminin yapılması için öncelikle olarak uygun kabak çekirdeği tohumunun seçilmesi gerekir. Kaliteli uzun dolgun çekirdek tohumu seçilmelidir. Toprak sıcaklığı yaklaşık olarak 10 derece olduğunda ve toprağın nemli olduğu zamanlarda ekilir. Ekim uygulanırken toprağın içerisine yaklaşık olarak 3 tane tohum atılır. Bir dönüm araziye yaklaşık olarak yarım kilo çerezlik kabak çekirdeği ekimi yapılır. Toprakta kabak çekirdeğinin fidesi çıktığı zaman ocağın içerisindeki kabak fidelerinde seyretme işlemi yapılır. Ocakta bir tane fide bırakılmalıdır. Bir ocakta üç fide bulunması ocağın bitkiyi daha az beslemesine sebebiyet verdiğinden seyreltme işlemi yapılır. 

  Sulama: İlkbahar ayında ekilen kabak çekirdeğinin sulanması son derece önemlidir. Çekirdek üretiminde ilk döller düşünceye kadar sulama işlemi gerçekleştirilmez. Öncesinde kabakta yalancı döller oluşur. Zamanla kendiliğinden düşer ve sonra kalıcı döller çıkmaya başlar. Bu süreç içerisinde sulama yapılmaya başlanır. Kabakların kendini daha fazla büyütmesi için haftada en az bir kez sulama yapılması gerekir. Böylelikle ürünün daha büyük olması ve kaliteli yükselmesi amaçlanır.

  Çapalama: Kabak çekirdeği üretiminde çapalama oldukça etkilidir. Fide çıkmaya başladıktan sonra seyretme işlemi gerçekleştirilirken çapalama işleminde yapılması gerekir. Böylelikle toprağın fideyi sıkılmaması sağlanır. Seyreltme sonrasında çapalama işlemi iki hafta arayla iki kez daha uygulanır. Çapalama toprağın gevşemesine sebebiyet verir. Bu da ürünün kalitesini yükseltir.

  Gübreleme: Çerezlik kabak çekirdeğinin yüksek oranda elde edilmesi için toprağın gübrelenmesi gerekir. Buna bağlı olarak ekim işlemi gerçekleştirildikten sonra azotlu gübre, fosfor, potasyum gibi gübreleme işlemi gerçekleştirerek ürünün kalitesinin artırılması hedeflenir.

  Çerezlik kabak çekirdeği yetiştiriciliği hasat zamanı: Kabakların yeşil olan kısımları kuruduğu zaman tarlada kapaklar belirgin halde göründüğünde hasat zamanı gelmiş demektir. Hasat için kapaklar bir araya toplanır. Önceden el ile kırılarak kabak çekirdeğinin çıkartılması işlemi uygulanırken; gelişmiş teknoloji ile beraber şimdi kabak çekirdeğinin hasadında makine kullanımı bulunmaktadır. Kabaklar makinenin içine atılarak kabak çekirdeğinin dışarı çıkartılması sağlanır. Çıkarılan kabak çekirdeğinin sıcak günlerde en aşağı 4 gün dışarıda bekletilmesi ile kabak çekirdeğinin kuruması sağlanır.
  ]]>
  Balkabağı Yemeği https://www.kabak.gen.tr/balkabagi-yemegi.html Sat, 20 Oct 2018 09:04:48 +0000 Balkabağı Yemeği, Ekim ayı girer girmez tezgahlarda yerini alan enfes balkabağı özellikle de kış mevsiminin en sağlıklı ve en lezzetli meyve çeşitlerinden birisidir. Sevimli görüntüsü muhteşem rengi ve enfes tadı
  Balkabağı Yemeği, Ekim ayı girer girmez tezgahlarda yerini alan enfes balkabağı özellikle de kış mevsiminin en sağlıklı ve en lezzetli meyve çeşitlerinden birisidir. Sevimli görüntüsü muhteşem rengi ve enfes tadıyla kış mevsimi boyunca sofralara ayrı bir lezzet katmaktadır. Balkabağını tatlı haricinde yemek yapımında da kullanarak tüketilebilir. Böylelikle bu lezzetli ve oldukça besleyici lezzetten çok daha fazla yararlanmış oluruz. Balkabağının asıl vatanı olan Amerika ülkesinde çeşitli boyda oyulan dekoratif amaçlı kullanılan bal kabakları özellikle de cadılar bayramının sembolüdür. Avrupa'da, Halloween'de ve Amerika'da balkabaklı tartlar ve kekler yapılmaktadır. Türkiye'de balkabağı tatlısı yapılır özellikle de yılbaşı sofralarının vazgeçilmezidir. Bazı ülkelerde ve Türkiye'de genelde balkabağı tatlı yapımında kullanılır. Batı ülkesinin mutfağında ise bal kabağı tuzlu yemek tarifinde'de kullanılır. Aslında Türk mutfağında balkabağının çok uzun senelerdir tuzlu yemekleri yapılır. Balkabağı dolması Osmanlı saray mutfağına has olan klasik bir tuzlu balkabağı yemeği tarifidir. Anadolu'da balkabağı kullanılarak yapılmakta olan çeşitli birçok yöresel lezzet vardır. Yazın son ayında balkabağı ile yapılmakta olan çeşitli birçok yemek tarifleri yer alır. Balkabağı kalori ve yağ oranı oldukça düşük olan lif bakımından oldukça zengin olan bir meyve türüdür. Lifler bağırsakların çok daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır B, A ve C vitaminleri, demir, potasyum, çinko, fosfor, sodyum, magnezyum ve kalsiyum gibi madensel elementler içerir. Çinko kemik yoğunluğunu artırır, demir ise kansızlığı önlemektedir. 

  Balkabağı Yemeği Malzemeleri
  • Bir tutam maydanoz
  • Bir adet kuru soğan
  • 500 gram kuzu eti
  • İki yemek kaşığı limon suyu
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Dört yemek kaşığı zeytinyağı
  • İki adet domates
  • Bir su bardağı haşlanmış nohut
  • Yeterince tuz
  • 700 gram balkabağı küp doğranmış
  Balkabağı Yemeği Yapılışı
  Oldukça lezzetli ve besleyici bu yemeği yapmak için öncelikle kuru soğanların kabuklarını soyun ve küp doğrayın. Doğramış olduğunuz kuru soğanları tavada zeytinyağı ile beraber pembeleşinceye dek kavurun. Daha sonra kuzu etini kuşbaşı olacak şekilde doğrayın. Doğramış olduğunuz etin üstüne karabiber ve tuzu da ilave ederek iyice karıştırın. Tava içinde kavrulmakta olan etle soğanların üstüne sıcak suyu da ilave ederek kısık ateş üzerinde etler yumuşayıncaya kadar 45 dakika pişirin. Daha sonra küp doğranmış bal kabağını tavadaki karışımın içine bal kabağını, limon suyunu, doğranmış domatesi ve nohudu ilave ederek 30 dakika kadar pişirin. Daha sonra maydanozları ince kıyın servis tabağına almış olduğunuz balkabağı yemeğinin üzerine serpin.

  Afiyet Olsun. 
  ]]>
  Beyaz Kabak https://www.kabak.gen.tr/beyaz-kabak.html Sat, 20 Oct 2018 17:50:23 +0000 Beyaz Kabak, Kabak, insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller açısından tüketiminin ihmal edilmemesi gerekir. Ağırlıklı olarak yemek yapımında kullanılmaktadır. F Beyaz Kabak, Kabak, insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller açısından tüketiminin ihmal edilmemesi gerekir. Ağırlıklı olarak yemek yapımında kullanılmaktadır. Faydalarından bahsetmek istiyorum.
  Beyaz Kabak
  • Kabak, az yağ içermesinden dolayı kalp sağlığına faydalıdır. Kolesterol oranı neredeyse yok denecek kadar azdır. Yapısında bulunan magnezyum, felç geçirme oranını azaltmaktadır.
  • Aynı zamanda kilo vermek isteyenlerin listesinde olmazsa olmazdır. Çünkü  hem yağ oranı düşük, hem de kalorisi çok azdır.
  • Kabak, kansere yakalanma riskini önemli ölçüde düşürür.
  • Kabakta bulunan demir, fosfor ve çinko gibi mineraller osteoporoza karşı koruma sağlar.
  • Kabak,içerdiği lifler sayesinde kabızlığı da önlemektedir.
  • C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • A vitamini içerdiği için cilt sağlığında da ayrı bir yeri vardır. 
  • Yapısında bulunan potasyum kaslara enerji sağlar.
  Bütün bu faydalarını göz önüne alırsak, hayatımızdan eksik etmememiz gerektiğini düşünüyorum.
  ]]>
  Kestane Kabağı https://www.kabak.gen.tr/kestane-kabagi.html Sun, 21 Oct 2018 03:12:24 +0000 Kestane kabağı, ülkemizde de yaygın olarak görülen, ancak ana vatanı Amerika olan bir bal kabağı türüdür: Kestane kabağı adını, sert kabuk yapısı ve daha çok kışlık olarak tüketilmesi nedeniyle almıştır. Kes Kestane kabağı, ülkemizde de yaygın olarak görülen, ancak ana vatanı Amerika olan bir bal kabağı türüdür: Kestane kabağı adını, sert kabuk yapısı ve daha çok kışlık olarak tüketilmesi nedeniyle almıştır. Kestane kabağının yüzeyi diğer kabağa göre daha basık ve derin dilimlidir. Ayrıca kabuk yapısının kalın olması ve iç kısmının turuncu renkli olması diğer özellikleridir. Kestane kabağı kabak tatlısı yapımında sıkça tercih edilen bir kabak türüdür. Çünkü bu kabak türünün iç kısmı daha lezzetlidir. Ayrıca uzun süre dayanıklı olması da bir diğer tercih edilme nedenidir. 

  Kestane Kabağının Faydaları
  Kestane kabağı, yağ oranı ve kalorisi düşük bir besin olmasının yanında, lif bakımından zengin bir besindir. Bu sayede bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlar ve yemek sonrası yendiğinde hazmı kolaylaştırır. Ayrıca A-B-C vitaminleri bakımından son derce zengindir. Bunun yanı sıra fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, demir ve çinko bakımından zengindir. Kestane kabağı, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığı önler ve kemik yoğunluğunu artırır. Kestane kabağı çocuklar tarafından tüketildiğinde kemiklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu kabağın çekirdeklerinin yenilmesi kemik erimelerinin önlenmesini sağlar. Kestane kabağının içerisindeki potasyum yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların tansiyonların dengelenmesini sağlar. Kestane kabağı içerisindeki doğal karoten maddesi ile tüketenlerin ciltlerinin genç kalmasına ve cilt dokularının hızlı yenilenmesini sağlar. Bunların dışında; alzheimer rahatsızlığını önler, göz rahatsızlıklarını önler ve daha iyi görmeyi sağlar, beynin güçlenmesini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Kestane Kabağı
  Kestane Kabağı İle Yapılabilecek Yemekler

  Kestane Kabağı Tatlısı: Yapımı en kolay olan tatlılar arasında yer alır. Kış günlerinin klasik tatlısı haline gelen kestane kabak tatlısı hazırlanması da son derece basittir. 750 gram kadar kestane kabağı güzelce soyulup parmak kalınlığında dilimlenir ve bir tencereye bir sıra halinde dizilir. Dizilen sıranın üzerine bir kat şeker dökülür. Ardından bir sıra daha kabak dizilir ve üzerine tekrar şeker dökülür. Bu şekilde tencerenin kapağı kapatılır ve kabak suyunu iyice salar. Ertesi gün su eklenmeden tencere hafif ateşte biraz pişirilir. Daha sonra biraz daha su eklenir ve tencerenin kapağı kapatılarak pişirmeye devam edilir. Son adımda tencerenin kapağı açık bırakılır ve dibinde bir parmak seviyesinde su kalana kadar pişirilir. Ardından tencerenin altı kapatılır. Tatlı soğuyunca servis tabağına alınarak üzerine tencerenin dibinde kalan su da tatlının üzerine dökülür ve son olarak da ceviz  ve kaymak da üzerine eklenerek servis edilir.Bunların dışında kestane kabağı ile; nohutlu bulgurlu kestane kabağı, kestane kabağı reçeli, kestane kabaklı tatlı börek, kireçte kestane kabağı tatlısı, kremalı kestane kabağı tatlısı, şekersiz kestane kabağı, kestane kabağı salatası gibi yemekler hazırlanabilir.
  ]]>
  Su Kabağı https://www.kabak.gen.tr/su-kabagi.html Sun, 21 Oct 2018 04:40:08 +0000 Su kabağı, kabakgiller familyasından olup, yıl için de bir defa kabak verir, boğumlu olanları vardır, eskiden içi boşaltılıp su kabı olarak kullanıldığından su kabağı ismini almıştır, uzun sap kısmı olduğundan asma kab Su kabağı, kabakgiller familyasından olup, yıl için de bir defa kabak verir, boğumlu olanları vardır, eskiden içi boşaltılıp su kabı olarak kullanıldığından su kabağı ismini almıştır, uzun sap kısmı olduğundan asma kabağı olarak da anılır, üretim imkanları, bakımı gibi sebeplerle irili ufaklı büyüklükte yetişirler, sap kısmı ince gövde kısmı şişmandır, değişik renk ve desende olmakla birlikte genellikle rengi yeşil, sarımsı ve turuncu tonlarda, deseni ise çoğu zaman kökten uca doğru zincir şerit şeklinde olmaktadır. Piyasada büyüklük ve küçüklük hacmine göre işlenmemiş olarak 5 tl. ile 20 tl. arasında alıcısı olduğu gibi aynı zamanda kilogram fiyatı üzerinden de satılmaktadır, ülkemizin değişik yörelerinde Kernep, Gocer, Keşgül, Ficiko, Testi kabağı, Kantar kabağı gibi isimleri ile de anılmaktadır. Eski zamanlarda su kabı, saklama kabı, taşıma kabı olarak kullanılmış, günümüzde ağırlıklı olarak süsleme sanatında kullanılmaktadır.

  Kullanım alanları nerelerdir.
  • Günümüzde en yaygın kullanım alanı süsleme ile ilgilidir, 
  • lokantalarda klasik görünüm elde etmek için kullanılır, 
  • içi boşaltılarak avizeler yapılır, 
  • ortadan saptan çiçek kısmına doğru kesilerek ortadan ikiye bölünür yine içi boşaltılarak saz yapılır, 
  • içi çakıl ve tuzlu su ile temizlenerek içme suyu matarası olarak kullanılmış, eskiden soğutma imkanlarının olmadığı zamanlarda sıcak yaz günlerinde suyu soğuk tutma özelliğinden dolayı termos olarak kullanılmıştır, şimdilerde balıkçıların kullandığı şamandıralar eskiden su kabağından yapılırdı.
  • sıcak suyu bir yerden başka bir yere aktarmak için kullanılmış halk dilinde "Kevki" olarak adlandırılmıştır.
  • eskiden mutfaklarda yağ, un, şeker gibi ürünleri korumak ve saklamak için kullanılmıştır,
  • evlerde şekerlik, vazo, kolonya şişesi olarak kullanılmıştır,
  • heykel yapımında kullanılır,
  • kabak lamba yapımında kullanılır.
  Su Kabağı
  Su kabağı nasıl işlenir, yapacağımız işleme göre özenle seçilmiş uygun büyüklükte pürüzsüz bir su kabağı temin edilir, bu sebzeyi fazla kullanan insanlar kabaklarını çoğunlukla kendileri yetiştirirler, önce su kabağı bir güzel üzerindeki pas ve kirden arındırılır, yüzeyinde pürüzlü kısımlar var ise bulaşık teli ile fazla yıpratmadan temizlenir ve kurutulduktan sonra kabağın şekline göre üzerine desen tasarlanır, tasarlanan motifler çizilir, daha çok üzerine lale, gül, nergis gibi çiçek motifleri çizilir ancak kullanılan mekanın durumuna göre geometrik desenler veya minyatür resimler çizilebilir, daha sonra titiz bir çalışma ile çizgilerin üzerinden ince uçlu bir matkapla delikler açılır, bu delikler sizi yoracak kadar fazla olabilir, bu aşamadan sonra desenin durumuna göre renk seçeneklerine uygun şeffaf boncuklar deliklere monte edilir ve yapıştırılır, kabağın içine bir elektrik aksamı oluşturularak ampul yerleştirilir ve kabağın yüzeyine kaliteli bir vernik sürülerek işlemimiz sonlandırılır, üzerindeki işçiliğe göre fiyatı değişir. Amerika ve Çin de Gourd lamp, ve hyoutan lamp olarak geçen su kabağı işletmeciliği geniş kesimlere hitap etmektedir.
  ]]>
  Sakız Kabağı https://www.kabak.gen.tr/sakiz-kabagi.html Mon, 22 Oct 2018 04:10:00 +0000 Sakız Kabağı; Sarı çiçekleri ve iri diken tarzı tüylerle kaplı yaprakları olan, ülkemizin  hemen her bölgesinde yetişen dört mevsim üretimi yapılabilen bir sebze çeşididir. Olgunlaşmadan tükettiğimiz sakız kabağı Sakız Kabağı; Sarı çiçekleri ve iri diken tarzı tüylerle kaplı yaprakları olan, ülkemizin  hemen her bölgesinde yetişen dört mevsim üretimi yapılabilen bir sebze çeşididir. Olgunlaşmadan tükettiğimiz sakız kabağının meyveleri bırakılırsa 550-2400 grama ulaşır. Sakız kabağının besin değeri nedir, içerdiği vitaminler ve mineraller şunlardır:200 gram sakız kabağı yaklaşık  190 gr su, 2.4  gr protein, 0.24 gr yağ, 6 gr karbonhidrat, 2.4 gr lif içerir ve 34 kalori enerji sağlar. Yüksek oranda C vitamininin yanı sıra A, B6, B1, B2, B3, B5 ve K vitaminlerini içerir. Mineral olarak ise bakır, manganez, magnezyum, potasyum, fosfor, içermektedir.

  Sakız kabağının sağlığa faydaları 

  Kabak besleyiciliği yüksek, düşük kalorili, yüksek miktarda su içeren ve kolay sindirilebilen hafif bir sebze türüdür. Lifli yapısı sayesinde bağırsak tembelliğine ve kabıza karşı çok iyi gelir. Sakız kabağın Bağırsakları yumuşatıcı ve mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Bağırsaklar dışında idrar söktürücü ve ödem attırıcı bir  özelliği de olan bir sebzedir. Basur ve prostat hastalıklarında da olumlu etkileri vardır. Sakız kabak düşük kalorili ve hafif bir sebze olduğu için diyet yapanlara ve yaşlı bireylere önerilir. Kabak aynı zamanda gözler için çok faydalı bir sebzedir. Sakız kabağı kan şekerini düzenler. Potasyum içeriği ile de yüksek tansiyona karşı çok etkilidir. Sakız kabağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler: Küçük ve orta boy sakız kabaklardan sıkı etli olanları, kabuğu zedelenmemiş ve parlak yeşil renkli olanlarını tercih edin. Kabak yumuşak ise bayatlamak üzeredir. Kabakları bütün bir şekilde  ve soymadan yıkayın. Soyarken de çok derin soymamaya dikkat edin. 

  Sakız kabağı ile yapılan yemekler

  Sakız Kabağı

  Tam bir yaz mevsimi sebzesi olan sakız kabağının besin değerini kaybetmemesi için çiğ olarak ya da buharda pişirilerek tüketilmesi önerilir. Kabağı çiğ olarak rendeleyip salatalarda kullanabilir ya da buharda pişirebilirsiniz. Sakız kabağı ile yapılan yemekler denince ilk aklımıza gelen mücver, kabak kızartması ve kabak dolmasıdır. Ayrıca zeytinyağlı ya da et ve tavuklu yemeği, böreği, çorbası, kabak çiçeği dolması, sakız kabakla yapılan yemeklerden bazılarıdır. Baskın bir tadı olmadığı için sakız kabağını birçok malzeme ile bir arada kullanabilir.

  ]]>
  Kabak Graten https://www.kabak.gen.tr/kabak-graten.html Mon, 22 Oct 2018 10:01:08 +0000 Kabak graten, hazırlanması son derece pratik ama lezzeti damak da kalacak nitelikte olan bu yemeği canınız güzel bir sebze yemeği istediğinde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Sağlık açısından da bir çok faydası olan kabağ Kabak graten, hazırlanması son derece pratik ama lezzeti damak da kalacak nitelikte olan bu yemeği canınız güzel bir sebze yemeği istediğinde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Sağlık açısından da bir çok faydası olan kabağın içerisinde bol miktarda C ve B vitaminleri de yer almaktadır. Bu nedenden dolayı da saç ve cilt sağlığı için sayısız fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda kabak, cildin erken yaşlanmasını önleyen önemli etkenleri içerisinde barındırmaktadır. Çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır ve göz sağlığını desteklemektedir. 

  Kabak graten yemeğini sakız kabağı ile hazırlamanızı öneririz. Böylelikle daha lezzetli bir kabak yemeği hazırlamış olursunuz. Aynı zamanda akşam menüsüne yapacağınız kabak graten en çok da çocuklarınızın hoşuna gidecektir. 

  Kabak Graten Malzemeler

  • 1 kilo sakız kabak
  • 200 gr beyaz peynir
  • 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • Bir tutam dereotu
  • 2 yemek kaşığı margarin veya tereyağı
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 şeker kaşığı karabiber
  • 1 şeker kaşığı kırmızı pul biber

  Kabak Graten Hazırlanışı

  Hazırlanması oldukça pratik olan kabak graten yemeğinin hazırlığına kabaklar ile başlayın. Bunun için kabakları uzunlamasına olacak şekilde ikiye kesin. Ardında derin bir tencere alın ve içerisine bir litre sıcak su ilavesi yapıp kaynatın. Su kaynamaya başladığında bir tatlı kaşığı tuzu suyun içerisine alın ve kabakları ilave edin. Kabakları çok pişmeyecek şekilde birkaç dakika haşlayın ve hafif yumuşadığında suyun içerisinden alın. Bir kenara soğuk su alın ve sudan çıkan kabakları soğuk suya tutun.

  Kabak Graten

  Haşlanmış kabakların suyu süzüldüğünde kabakları yarım cm kalınlığında doğrayıp bir fırın tepsisinin içerisine alın. Bu arada kabaklar dinlenirken siz de beşamel sosunu hazırlamaya geçebilirsiniz. Beşamel sos için verilen yağı bir tavanın içerisine alın ve kısık ateşte eritin. Yağ eriyince tavanın içerisine unu ilave edin ve karıştırın. Unun kokusu çıkana dek kavurma işlemini sürdürün. Kavrulan unun içerisine bir fiske tuz serpiştirin ve karıştırın. Akabinde sütü yavaş yavaş tavanın içerisine alın ve bu aşama da sürekli karıştırmaya özen gösterin.

  Beşamel sos kaynamaya başladığında birkaç saniye kaynatın ve ocağın üzerinden indirin. Hazırlanmış olan beşamel sosu kabakların üzerine döküp karıştırın. Ardından dereotunu da temizleyip dilimleyin ve kabakların içerisine dahil edip tekrar karıştırın. Fırın tepsisini fırına gönderin ve 185 derecelik ısıda yaklaşık 20 dakika kadar pişirin.

  Kabak gratenlerin pişmesine yakın rendelenmiş kaşar peynirini her tarafına serpiştirin ve yemeği tekrar fırına gönderin. Verilen süre içerisinde kaşar peyniri eriyecektir ve kızarmaya yüz tutacaktır. Kızarmasına yakın yemeği fırından alın ve sıcak olarak dilimleyip sunum yapın. Arzu ederseniz yemeği kıymalı veya tavuklu da hazırlayabilirsiniz. Bu tamamen damak zevkinize kalmıştır. Afiyet olsun.

  ]]>
  Kabak Fırında https://www.kabak.gen.tr/kabak-firinda.html Mon, 22 Oct 2018 11:21:11 +0000 Kabak Fırında Fırında yapılan yemekler hem görsel olarak hem de lezzeti açısından daha güzel olmaktadır. Yemeğin süslemelerini yaptığınızda bozulmadan sevisi de kolay olmakla beraber sofra da daha şık ve sunumu güzel Kabak Fırında 
  Fırında yapılan yemekler hem görsel olarak hem de lezzeti açısından daha güzel olmaktadır. Yemeğin süslemelerini yaptığınızda bozulmadan sevisi de kolay olmakla beraber sofra da daha şık ve sunumu güzel olmaktadır. Bu nedenle kabak yemeğini bir de fırında denemelisiniz. Kabak fırında yapıldığı zaman daha hafif bir tadı olmaktadır. Fırında kabağın her çeşidini yapabilirsiniz. Kabak çintmesi, kabak mücveri, kabak ezmesi fırında denenebilir lezzetlerdendir. Ben sizlere kaşarlı, kabak şiş tarifi vereceğim. Sebze denince artık aklınıza hemen bu lezzet gelecek. 
  Fırında Kabak İçin Malzemeler 
  • 4 adet kabak
  • 2 adet küçük boy domates
  • 5-6 adet küçük soğan 
  • 6-7 tane biber
  • 2 tane orta boy  patates 
  • bir tutam kuru nane
  • 1 tutam dereotu
  • 3-4 diş sarımsak
  • bir avuç kadar rendelenmiş kaşar peynir
  • 4-6 tane çöp şiş 
  Kabak Fırında
  Fırında Kabak Tarifi 
  Öncelikle kabakları yıkayıp, süzgece koyalım. Ardından kabakları bir havlu kağıtla kurulayarak suyunu alalım ve daire şeklinde çok ince olmayacak şekilde dilimlenir. Kabakları bir kaba alarak biberi de şişe geçirdiğimizde hoş bir görüntü verecek şekilde ve büyüklükte doğrayalım. Domatesleri de ister yarım ay isterseniz daire şeklinde dilimleyebilirseniz. Soğanları da aynı şekilde yarım ay olarak dilimleyin. Patatesleri de tıpkı kabaklar gibi dilimleyin. Çöp şişlere sırasıyla kabak, domates, kabak, biber, kabak, soğan, kabak, patates şeklinde dizelim. bor cama yerleştirelim. Malzemelerin hepsini bu şekilde kullandıktan sonra. bor camın üzerinde kabakları kapatana kadar su ekleyelim. Suyun içerinde tuz ve diğer baharatları ve rendelenmiş sarımsağı karıştırabilirsiniz. Bu sayede tuzun tadı da eşit dağılacaktır. Orta sıcaklıkta fırına koyun. 120 derece bu yemek için idealdir. 25-30 dakikada buharıyla beraber yemek pişmiş olacaktır. Dilerseniz bir parça tadına bakabilirsiniz. Fırından almadan önce üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpiştirin. Yaklaşık 7-8 dakika kadar da peynirlerle fırınlandıktan sonra yemeğinizi alabilirsiniz. Kaşar peynirinin hafif kızarması ve çıtır bir tadı olması daha lezzetli kılmaktadır. Siz yumuşak ve uzayan bir lezzet isterseniz 2-3 dakika yeterli olacaktır. Servisi de şık olan bu sebze yemeğini pirinç pilavı, yoğurt, patates püresiyle tamamlayabilirsiniz. Şimdiden sizlere afiyet olsun. 
  ]]>
  Çıtır Kabak https://www.kabak.gen.tr/citir-kabak.html Mon, 22 Oct 2018 17:49:36 +0000 Çıtır Kabak: Kabağı çok seven ve tüketen bir millet değiliz ama tadını bilsek hiçte karamsar davranmayız. Özellikle ben hiç kabak sever biri değilim ama bu ön yargımı bir arkadaşımda yediğim kabak salatasıyla yendim kaba Çıtır Kabak: Kabağı çok seven ve tüketen bir millet değiliz ama tadını bilsek hiçte karamsar davranmayız. Özellikle ben hiç kabak sever biri değilim ama bu ön yargımı bir arkadaşımda yediğim kabak salatasıyla yendim kabağın bu kadar lezzetli olacağını asla tahmin edemezdim. Şimdi sıra sizde hadi ön yargılarınızı benim size vereceğim çıtır kabak tarifiyle hep bir elden yenelim.

  Çıtır Kabak Malzemeleri:
  • 2-3 adet orta boy kabak
  • 1,5 çay kaşığı kuru nane
  • Bir çay kaşığı tuz
  • Bir çay kaşığı kırmızı pul biber
  • Bir çay kaşığı da kimyon
  • Bir çay kaşığı yeni bahar
  • 1,5 su bardağı galeta unu
  • Yarım demet maydanoz
  • Bir tutam karabiber
  • İsteğe bağlı bir tatlı kaşığı biber salçası
  • Üç tane yumurta
  Çıtır KabakÇıtır Kabak Yapılışı: Kabakları yıkayıp kurulayıp uzunlamasına ince ince keselim. Çokta ince olmasın dilimleri bir parmak kalınlığında kesiniz. Kestiğimiz parçaları da ortadan ikiye keselim. Yumurtaları da çukur bir kaba kırıp iyicene çırpalım. Başka bir kapta da galeta unu ve baharatları koyup karıştıralım. Maydanozu ince ince kıyalım galeta unlu karışıma ilave edelim. Kabakları önce yumurtalı karışıma batırıp ardından galeta unlu karışıma batırıp yağlı kağıt 
  serilmiş fırın tepsisine koyup önceden hazırladığımız 220 derecede ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirelim. Servis yapılırken yanına süzme yoğurtla ikrama hazır hale getirelim. 

  Şimdiden afiyetle yiyiniz. 
  ]]>
  Kabak Ograten https://www.kabak.gen.tr/kabak-ograten.html Tue, 23 Oct 2018 03:32:34 +0000 Kabak ograten, kabak genel olarak bir bitki olarak bilinse de aslında tohum içerikli olduğu için bir meyve olarak kabul edilmektedir. Kabak kalın bir kabuğa sahip naif bir sebzedir. 100 gram kadar kabak yaklaşık 45 kalori Kabak ograten, kabak genel olarak bir bitki olarak bilinse de aslında tohum içerikli olduğu için bir meyve olarak kabul edilmektedir. Kabak kalın bir kabuğa sahip naif bir sebzedir. 100 gram kadar kabak yaklaşık 45 kalori içerir. Ayrıca A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yine başta demir olmak üzere, magnezyum, bakır gibi mineraller bakımından da iyi bir kaynaktır. Zengin bir yemek çeşidine sahip olan kabak, içeriği sayesinde sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kalp sağlığını korur. Diyet listelerinde uzmanlar tarafından sıkça önerilen lif bakımından zengin bir sebzedir. Lifli yapısı kilo vermeyi kolaylaştırır. Kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle kolan kanserinin oluşma riskini azaltır, kemik sağlığını destekleyen etkisi vardır. İleri yaşlara ulaşan erkeklerin çoğunun maruz kaldığı prostat sorunlarına karşı iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, göz sağlığına katkıda bulunur. Saç kırıklarını önleyici özelliği vardır. Serbest radikallerin verebileceği zararlara karşı mücadele etmeyi sağlar. Bu etkisi ile erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Kas sağlığını korur, mükemmel bir antioksidandır. Kan inceltici etkisi bulunmaktadır. Kolesterole karşı iyi gelir. Kabak çekirdeği yağı şişkinlik problemlerine karşı iyi gelir. Ayrıca bağırsak hareketlerini hızlandırır. Beyin sağlığını destekler.

  Kabağın sağlık için daha sayılmayan pek çok faydası bulunmaktadır. Farklı şekillerde yemek olarak hazırlanabilir. Kabak ograten kabak ile yapılan oldukça besleyici ve lezzetli bir yemek türüdür. Farklı şekillerde hazırlanarak sunum yapılabilir. Kabak kayık şeklinde kesilerek, içi farklı şekillerde doldurulup beşamel sos eklenerek fırınlanır. Ancak kabaklar ince ince dilimlenip kat kat döşenerek de yapılabilen bir yemek türüdür. Ne şekilde yapılacağı kişinin tercihine göre değişebilir.

  Kabak Ograten İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo kabak
  • 250 gr kıyma
  • 2 tane orta büyüklükte kuru soğan
  • 1 tane yeşilbiber
  • Tuz ve karabiber
  • Maydanoz
  • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 2 tane orta boy domates ya da 5 yemek kaşığı domates sosu

  Beşamel Sosu İçin

  • 2 tane yumurta
  • 2 su bardağı süt
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı un

  Üzeri İçin

  • Kaşar peyniri rendesi

  Kabak OgratenKabak Ograten Yapılışı

  Kabak ograten için temin edilen kabaklar orta kısmından uzunlamasına kesilir. Uygun bir tencereye su ilave edilerek kaynatılır. Kesilen kabaklar kaynayan suda yumuşayıncaya kadar haşlanır. Bu arada iç harcı için sıvı yağ tavaya alınıp ısıtılır. Isınan yağa kıyma eklenip, suyunu çekene kadar kavrulur. Kuru soğanın kabukları soyularak kıymanın üzerine yemeklik olacak şekilde doğranıp yumuşayıncaya kadar kavrulur. Yeşilbiber minik minik doğranıp kavrulan malzemelere eklenir. Ardında domatesin kabukları soyulup, yine küp küp malzemelerin üzerine doğranıp, kavurma işlemine devam edilir. Son olarak tuz, karabiber ve ince kıyılmış maydanozlar eklenerek iç harç ocaktan alınır.

  Haşlanan kabaklar sudan süzgeç yardımı ile çıkarılarak soğumaya bırakılır. Beşamel sos için, uygun bir tencereye tereyağı eklenip ısıtılır. Isınan yağda  unun kokusu çıkana kadar kavrulur. Un hafif pembeleştikten sonra yavaş yavaş süt ilave edilir ve topaklanmaması için devamlı karıştırılır. Soğuyan kabakların çekirdekleri ayıklanarak fırın kabına dizilir. Hazırlanan iç harç kabakların üzerine eşit olacak şekilde eklenir. Harcın üzerine beşamel sos ilave edilir ve son olarak kaşar peyniri rendesi serpiştirilir. 1 su bardağı sıcak suyun içinde 1 yemek kaşığı domates salçası ezilir. Elde edilen salçalı su fırın kabının tabanına dökülür. Hazır hale gelen kabak ograten 180-200 derecede önceden ısıtılmış fırına verilerek üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Sıcak olacak şekilde servi]]> Kabak Çekirdeği Yağı https://www.kabak.gen.tr/kabak-cekirdegi-yagi.html Tue, 23 Oct 2018 12:01:34 +0000  Kabak çekirdeği yağı, kırmızı ve yeşil renkli olup kavrulmuş kabak çekirdeğinden soğuk pres şeklinde elde edilir, ülkemizde kullanım alanı çok yaygın olmamakla birlikte özellikle orta ve batı Avrupa'da yemeklerde yaygın Kabak çekirdeği yağı, kırmızı ve yeşil renkli olup kavrulmuş kabak çekirdeğinden soğuk pres şeklinde elde edilir, ülkemizde kullanım alanı çok yaygın olmamakla birlikte özellikle orta ve batı Avrupa'da yemeklerde yaygın olarak kullanılır, içeriğinde bulunan omega 6,9 sayesinde insan zekasını geliştirdiği, hafızayı kuvvetlendirdiği bilinmektedir, kabak çekirdeğinin aşırı tüketilmesi içeriğinin zengin protein kaynağı oluşu nedeniyle  kilo alınmasına, kontrollü olarak tüketildiğinde ise kilo verilmesine yardımcı olur


  Kabak çekirdeği yağının faydaları
  • Tıbben kanıtlanmış en önemli faydası iyi huylu prostat büyümesini önlemesi ve azaltması bu duruma bağlı olarak idrar yollarında oluşan ortaya çıkan hasarın onarılmasına yardımcı olmasıdır.
  • Taşıdığı çinko ve selenyum gibi etkili iltihap önleyici antienflamatur ve antioksidan nitelikleri ile vücudumuzun gerek duyduğu tüm sistematiğine ve cilt rahatsızlıklarına karşı tercih edildiği gibi aynı zamanda doymamış yağ oranı yüksek olduğundan sağlık açısından  kullanımı tavsiye edilmekte olup, göz çevresine sürüldüğünde cilt dokusunun yaşlanmasını yavaşlattığı görülmüştür. 
  • İçeriğinde fitosterol kimyasal madde bulunur, bu madde belli bir miktar alındığında kandaki kolesterolü düşürür, kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur, 
  • Omega 3, 6 ve Omega 9 yağ asitleri yönünden zengin olduğundan damar iç çeperinde oluşan yağ plakalarının çözülerek  damar tıkanıklığının ve olası kalp krizlerinin önlenmesine yardımcı olur, 
  • Düzenli olarak tüketimi sağlandığında kalın bağırsak kanserine karşı önleyici ve iyileştirici role sahip olup, bağırsakta oluşan diğer parazitlerin, bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlar ayrıca arginin adlı amino asit sayesinde damar yapısının esnekliğinin korunmasına yardımcı olur,
  • İçeriğinde bulunan zengin çinko, demir mineralleri  ve A, E vitaminleri hücre sağlığı açısından önemlidir, özellikle E vitamini hücre zarının doğal yapısını güçlendirerek kanserli hücre oluşumuna engel olduğu tespit edilmiştir.
  • Vücudumuzun hastalıklara karşı direncini artırır, toksinlerin atılmasına yardımcı olur, 
  • Saç kök hücrelerinin onarımında ve yenilenmesinde önemli bir etkiye sahiptir,
  Kabak Çekirdeği Yağı
  Kabak çekirdeği yağı nasıl ve ne ölçüde kullanılır
  • Uygulanmak istenilen harici bölgelere masaj yaparak sürülür, bu şekilde cildin düzgün ve yumuşak kalmasını sağlar, toksinlerin atılması ve yaşlanma etkilerinin azalmasını, göz çevresine sabahları taşırmadan yapılacak uygulama ile de kırışıklıkların azalmasını sağlar,
  • Günde bir tatlı kaşığı içilerek yukarıda saydığımız faydalara ulaşabiliriz, bu uygulamayı aç iken yaparsak bağırsakları hareketlendireceğenden zayıflatma etkisi gösterecektir, 
  • Yemeklerde, kızartmalarda ve salatalarda kullanılabilir.
  Kabak çekirdeği yağının metabolizmamıza olan katkılarının yanında belli tedbirlerle önlenecek yan etkileri de vardır, bunların en başında atobik bünyelerde alerjik reaksiyon gösterebilir, bu durumda kullanım durdurulmalıdır. Ayrıca aç iken tüketmek mide bulanmasına yol açıyorsa kullanılmamalıdır.
  ]]>
  Kremalı Kabak Çorbası https://www.kabak.gen.tr/kremali-kabak-corbasi.html Tue, 23 Oct 2018 23:08:15 +0000 Kremalı Kabak Çorbası,  çorbalar Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Menü de ne olursa olsun çorbanın eksik olduğu bir sofra her zaman eksik bir sofradır. Yemeklere ilk olarak sıcak bir çorba ile başlamanın, sindi Kremalı Kabak Çorbası,  çorbalar Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Menü de ne olursa olsun çorbanın eksik olduğu bir sofra her zaman eksik bir sofradır. Yemeklere ilk olarak sıcak bir çorba ile başlamanın, sindirim sistemine olan faydası saymakla bitmez. Bu kadar lezzetli ve faydalı bir gıdayı, üstüne bir de sebzeli yaparsanız size ve sevdiklerinize verdiği sağlığı tahmin etmeniz hiç de zor değildir. Üstelik çok kısa zamanda ve kolaylıkla hazırlayabileceğiniz çok lezzetli bir çorba tarifidir. Sizlere sevdiklerinizi bu lezzetten mahrum etmemenizi öneririz. Kolay gelsin...

  Kremalı Kabak Çorbası Malzemeler:
  • 2 adet orta irilikte kabak
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet orta irilikte patates
  • yarım paket krema
  • 1 adet et bulyon veya 1 su bardağı et suyu
  • Yeteri kadar tuz
  • Karabiber
  Kremalı Kabak Çorbası Hazırlanışı:
   
  Öncelikle kabaklar ile patatesleri yıkayıp soyuyoruz. Ardından küp küp doğrayarak hazır hale getiriyoruz. 

  Kremalı Kabak Çorbası
  Orta büyüklükte bir tencereye yaklaşık 6 su bardağı su koyup kaynatıyoruz. Üzerine kabakları ve patatesleri ilave edip yumuşacık oluncaya kadar pişiriyoruz. Daha sonra et suyunu veya et bulyonu ilave edip bir miktar daha kaynatıyoruz. Tencereyi ocaktan indirip çorbayı blendır dan geçiriyoruz. Daha sonra çorbayı tekrar ocağa alıp kremayı ilave ediyoruz. Yeteri kadar tuz ilave edip bir iki taşım daha kaynatıyoruz. Hazır olan çorbamızı servis kasesine aldığımızda üzerine kara biber serpiştirerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...

  Not. Et bulyon veya evde hazırladığınız et suyu çok fazla tuz içerebilir. Bu nedenle çorbaya tuz atarken ölçülü davranmanızı tavsiye ederiz.
  ]]>
  Fırında Peynirli Kabak https://www.kabak.gen.tr/firinda-peynirli-kabak.html Wed, 24 Oct 2018 11:28:02 +0000 Fırında peynirli kabak, kolaylıkla hazırlanabilen fırında peynirli kabak hem yemek olarak hem de meze olarak düşünülebilir. Hafif ama besleyici olan fırında peynirli kabak yemeği düşünülenin aksine kalori değeri oldukç Fırında peynirli kabak, kolaylıkla hazırlanabilen fırında peynirli kabak hem yemek olarak hem de meze olarak düşünülebilir. Hafif ama besleyici olan fırında peynirli kabak yemeği düşünülenin aksine kalori değeri oldukça düşük bir yemektir. Bu yüzden diyet yapan kişiler öğle veya akşam yemeği için fırında peynirli kaşarı gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Aynı zamanda ağır et yemeklerinin yanına hazırlayıp sindirim sisteminin çalışmasını sağlayabilirsiniz. İçerisinde bol miktarda lif bulunduğu için sindirim çalışmasında da fayda sağlayacak niteliktedir.

  Fırında Peynirli Kabak Malzemeler

  • 1 tane yumurta
  • 2 yemek kaşığı beyaz peynir
  • 1 çay bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 6-7 tane ufak kabak
  • 1 tutam dereotu

  Kabakların Haşlanması İçin

  • 2 litre kaynar su
  • 1 fiske tuz
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

  Fırında Peynirli Kabak

  Fırında Peynirli Kabak Hazırlanması

  Fırında peynirli kabak için bir yemek kaşığı beyaz peynirle bir çay bardağı rendelenmiş peyniri bir kaseye alıp karıştırın. Üzerine bir tane yumurta kırın ve dereotunu temizleyip ince kıyım yapın. Doğranmış olan dereotunu da kaseye alıp malzemeleri bir güzel harmanlayın. Diğer taraftan kabakları uzunlamasına olacak şekilde ortadan ikiye kesin. Derin bir tencerenin içerisine sıcak su ilavesi yapın ve kaynatın. Kaynamış olan suya bir fiske tuz ilavesi yapın ve su kabardığında kabakları içerisine alıp haşlayın.

  Bu aşama da kabakların çok fazla yumuşak olmaması gerekiyor. Yoksa eriyebilir ve istenilen görüntüyü veremeyebilir. Haşlanmış olan kabakların iç kısımlarına ve kaşık ile çıkartın ve çukur oluşturun. Önceden hazırlanmış olan peynirli karışımı kabakların içerisine kayık olacak şekilde yerleştirin. Bütün kabaklara aynı işlemi uyguladıktan sonra fırın tepsisine dizin ve 185 derece ısıda olan fırına yemeği gönderin. Alt üstlü olacak şekilde yemeği fırında yaklaşık 20 dakika kadar pişirin.

  İçerisinde kaşar peyniri ve yumurta bulunduğu için kabakların dolgulu olan kısımları kızaracaktır. Üzeri pembemsi olduğu zaman yemeği fırından alın ve yumuşak bir fırça yardımıyla kabakların üzerine zeytinyağı sürün. Birkaç dakika dinlendirip sıcak olarak sunum yapın. Afiyet olsun. 

  ]]>
  Kabak https://www.kabak.gen.tr/kabak.html Wed, 24 Oct 2018 23:31:34 +0000 Kabak, meyveleri bol lifli bir nebat olmasının yanında kabak, bağırsakları tembel olanlar amaçlı seçim edilmesi gerekli olan yiyeceklerdendir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir benzeri madensel elementler Kabak, meyveleri bol lifli bir nebat olmasının yanında kabak, bağırsakları tembel olanlar amaçlı seçim edilmesi gerekli olan yiyeceklerdendir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir benzeri madensel elementler içermektedir. Kabak bedeni temizler, sinirleri yatıştırır. Besin değerinin kaybolmaması amaçlı kabağı buğuda pişirmek tavsiye edilir. Kabak çiğ olarak da rendelenip salatalara da katılabilir. 
  Ekilecek ise tarla güzde pullukla derin olarak da sürmek gereklidir. Tarlanın vaziyetine yönelik Kasım-Aralık aylarında ikinci kez sürülmelidir. 
   
  İlkbaharda ekimden öncesinde tarlanın ot vaziyetine yönelik diskaro ve kaz ayağıyla işlenmesi gereklidir. Toprağın havalanması açısından bir iki zaman beklenmeli ardından tırmık çekilerek tarla düzenlenmelidir. Kabak yetiştirilme mevsimleri ve değerlendirilme şekillerine yönelik nitelikleri istikametinden öbür sebzelere kıyasla mühim ölçüde çeşitlilik gösteren bir yazlık sebzedir. Ülkemizde yazlık kabak üretimi nihai yıllarda örtü alt kısmında yapılmış olan yetiştiricilik ile kış ayları da dahil olmak üzere olmak üzere tüm yıl süresince yapılmaktadır. Senelik toplamında kabak üretimimiz 400 -500 bin ton civarındadır. Bu imalatın tahmini 400 bin tonunu yazlık kabak oluşturur. Üretilen kabaklar tüm yıl süresince birey beslenmesinde kullanılır. Yazlık kabaklar farklı biçimlerde yemeklik olarak da, kışlık kabaklar ise çoğunlukla kış aylarında tatlı ve böreklik olarak da değerlendirilir. Bununla birlikte bu imalatın haricinde kocaman miktarda kabak çekirdeği üretimi yapılır. Kabak çekirdekleri çerez olarak da yayvan çapta kullanılır. 

  Kabak
  İnsan beslenmesi yanında meyveleri ve çekirdekleri çok aranan bununla birlikte hayvan yemi olarak da kullanılan bir sebzedir. Kabakların orijinleri ile ilgili çok farklı görüşler vardır. Birtakım araştırıcılar kabak türlerinin anavatanının Abd, bazılar ise Asya olduğunu belirtmektedirler. Bu araştırıcılar Cucurbita pego L., ile Cucurbita moshata Poir'in orijinin Abd, Cucurbita maxima Duch'ın ise Asya orijinli meydana geldiğini bildirmektedirler. Amerika orijinli kabakların yabani formlarına Florida ve Texas yerlerinde rastlandığı, M.Ö. 2000-1500 yıllarından beri bu iki kabak türünün Abd'de yetiştirildiği ve kullanıldığı çoğu araştırıcı aracılığıyla anlam edilmektedir. Ülkemizde kabaklar yazlık, kışlık ve süs kabakları olarak da gruplandırılmaktadır. Yazlık kabaklar içerisinde sakız, Girit, Su ve Asma kabağı koltuk almaktadır. Kışlık kabaklar ise Bal, Kestane ve öbür iri kabaklardan meydana gelir. Süs kabakları dış ülkelerden getirilmiş meydana gelen Mis ve Parmak kabağı benzeri çeşitlerdir. Bu sınıflandırmanın haricinde kabaklar botanik nitelikleri dikkate alınarak farklı biçimlerde de sınıflandırma edilmektedir. 
   
  Gübrelemesi: Kabak ekilecek tarlaya güzde dekara 2-3 ton hesabıyla iyi vasıflı yanmış ahır gübresi düzgün bir olarak saçılmalıdır. Temel gübreleme ilkbaharda ekimden birden çok zaman öncesinde 50 kg/da hesabıyla kompoze gübrelerden bir tanesi ile yapılmalıdır. Üst gübreleme ikinci çapanın öncesinde 10 kg/da hesabıyla Amonyum nitrat ya da üre gübrelerinden bir tanesi ile ocaklar çevresine serpme biçimde uygulanmalıdır. 

  Ekilme zamanı: Kabak nebatı soğuktan korkar, sıcaklık sıfırın alt kısmında 2-3 dereceye düştüğünde yaşamını hızla kaybeder. Kabak tohumlarının normal bir çimlenme gösterebilmesi amaçlı topraktaki ısının en az 11-12 C° olması gereklidir. Bu sebeple tohumlar ilkbaharda don tehlikesi kalkınca ekilmelidir.  
   
  Hasat ve harman: Beyaz kabak hasatında bitkilerin tamamı ile kuruyup meyvelerin meydana çıkması beklenmelidir. Kabak meyvelerinin tamamı ile olgunlaştığı anlaşılınca uzunca zaman tarlada bekletilmemeli, soğuklar başlamadan hasat edilerek ambarlara taşınmalıdır.

  Yararları
  • İdrar söktürür ve idrar tutukluğunu gid]]> Kabak Çiçeği Dolması https://www.kabak.gen.tr/kabak-cicegi-dolmasi.html Thu, 25 Oct 2018 15:47:49 +0000 Kabak Çiçeği Dolması, kabak çiçeği sürekli açan bir çiçek değildir. Sabah güneşi ile açar ve öğlene kadar çiçekleri geri kapanır. Kabak çiçeğini elde etmek için sabahın erken saatinde toplanması gerekir. Kabak Kabak Çiçeği Dolması, kabak çiçeği sürekli açan bir çiçek değildir. Sabah güneşi ile açar ve öğlene kadar çiçekleri geri kapanır. Kabak çiçeğini elde etmek için sabahın erken saatinde toplanması gerekir. Kabak çiçeği dolması yaparken dikkat edilecek en önemli unsur çiçeklerin iyi bir şekilde yıkanmasıdır. İçerisinde bulunan tüylü kısımları yıkayarak çıkartmak gerekir. Aksi halde ağız da kötü bir tat bırakabilir. 

   Kabak Çiçeği Dolması İçin Gerekli Malzemeler

   • 20- 25 adet kabak çiçeği
   • 250 gram orta yağlı dana kıyma
   • 1 adet orta boy kuru soğan
   • 2-3 diş sarımsak
   • 2 adet sivri biber
   • 1 adet orta boy olgun domates
   • 1 tutam kıyılmış maydanoz
   • 1 çorba kaşığı domates salçası
   • 3 yemek kaşığı bulgur
   • 2 yemek kaşığı pirinç
   • 1 tatlı kaşığı biber salçası
   • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
   • 1 fincan sıvı yağ
   • 1 şeker kaşığı karabiber

   Kabak Çiçeği Dolması Hazırlanışı

   Yanmaz tabanlı bir tavanın içerisine kıymayı ilave edelim ve kavuralım. Kavrulan kıymanın içerisine eklenecek olan kuru soğanın kabuklarını soyalım ve ince yemeklik şekilde doğrayalım. Doğradığımız kuru soğanları kıymanın içerisine alıp kavurmaya devam edelim. Kıyma ile soğan iyi bir şekilde kavrulduktan sonra sivri biberleri çok ince olacak şekilde doğrayalım ve yağ ile birlikte tavanın içerisine ilave edip karıştıralım. Karıştırılan malzemelere baharat ve tuz ilavesi yapıp harmanlayalım.

   Kabak Çiçeği Dolması

   Domatesin kabuklarını soyalım ve minik küpler şeklinde doğrayalım. Doğranmış domatesleri de tavanın içerisine alıp karıştıralım. Bir yemek kaşığı domates salçası ile biber salçasını da malzemenin içerisine ilave edelim. Bir diş sarımsağı rende yapalım ve harcın içerisine katalım. Ardından nar ekşisini ve karabiber ekleyelim. Bulgur ile pirinci bol su ile yıkayalım ve harcın içerisine ilave edip bir güzel karıştıralım.

   İtinalı şekilde karıştırılmış olan dolmanın iç harcını bir kenara alalım ve kabak çiçeklerini hazırlamaya geçelim. Yıkanmış ve temizlenmiş olan kabak çiçeklerini doldurmak için suyunu süzdürüp bu işlemi yaparken dikkatli olmaya özen gösterelim. Bir tane kabak çiçeği alalım ve iç kısmını hafif şekilde açıp içerisine birer yemek kaşığı iç harçtan ilave edelim.

   İç kısımları doldurulan kabak çiçeklerinin ağız kısımlarını bir birine yapıştıralım ve tencerenin içerisine dizelim. Bütün kabak çiçeği dolmalarını tencereye dizdikten sonra tencerenin kenarından bir su bardağı sıcak su ilavesi yapalım ve tencereyi ocağın üzerine alalım. Orta harlı ateşin üzerinde kabak çiçeği dolmalarını pişirelim. Yaklaşık 15-20 dakika kadar pişmesi yeterli olacaktır. Pişmiş olan kabak çiçeği dolmalarını ocağın üzerinden alalım ve dinlenmesi için bir bezin arasına saralım. 5 dakika kadar dinlendirelim ve beş dakika sonra servis tabaklarına kabak çiçeği dolmalarını alıp sunum yapalım. Afiyet olsun. 

   ]]>
   Dikenli Kabak https://www.kabak.gen.tr/dikenli-kabak.html Fri, 26 Oct 2018 02:07:24 +0000 Dikenli Kabak; Sülüksü ve dikenli bir yapısı olan ve tropikal bir bitki türüdür. Değişik bir görünüme sahip olan bu sebze üzerinde dikene benzer yapılar bulunması sebebi ile bu adı almıştır. Bu sebze birçok hastalığa fay Dikenli Kabak; Sülüksü ve dikenli bir yapısı olan ve tropikal bir bitki türüdür. Değişik bir görünüme sahip olan bu sebze üzerinde dikene benzer yapılar bulunması sebebi ile bu adı almıştır. Bu sebze birçok hastalığa faydalı olduğu gibi organik olarak yetiştirilmektedir. İlaç kullanılmadan sadece hayvan gübresi ile yetiştirilmektedir. Üründe bulunan tohumlar gelecek seneye yetiştirilmek üzere kullanılabilmektedir. Asma gibi uzayabilen bu bitkinin yetişmesi de kabağın yetişmesine benzemektedir. Tohumlarından elde edildiği için bol ürün elde edilmektedir. Dikenli kabak üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyledir; bol sulanması, doğal hayvan gübreleri kullanılması ve don olaylarından korunulması dır. Son zamanlarda en sık aranılan sebzeler arasında bulunan bu bitki başta kolesterol, ülser, alerji ve şeker hastalığına iyi gelmektedir. Yapısında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı besinler arasında yerini almıştır.
   Dikenli Kabak; dolma, mücver, etli ve etsiz sulu yemek şeklinde hatta çiğ olarak kabukları soyularak tüketilmektedir. Ayrıca turşusu ve reçeli de yapılmaktadır. Ana vatanı,Orta Amerika kıta sı olan bu bitki çok yıllık vede boyu yaklaşık olarak 40 metreye kadar yaklaşmaktadır. İçerisinde bulunan amino asit ve A, B6, C ve K vitaminleri de hücreleri yenilemekte oldukça faydalıdır. Genç sürgünleri, meyvesi ve gövdesi tüketilmektedir. 

   Dikenli Kabak
   Zeytin yağlı  Dikenli Kabak Tarifi
   Malzemeler;
   • 2 adet dikenli kabak
   • 4-5 diş kadar sarımsak
   • 1 kahve kadar fincanı su
   • 1 çay kaşığı toz şeker
   • 1 çay kaşığı tuz
   • 2-3 adet orta boy soğan.
   Zeytin yağlı  Dikenli Kabak Hazırlanışı; kabakları soymak için öncelikle eldiven kullanmak gerekmektedir. Kabakların kabuğunu soyup elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Soğanlar ise ince ay şeklinde doğruyoruz, kabakları sarımsağı ve zeytin yağını da tencereye alıp bir güzel kavuruyoruz. İyice kavurduktan sonra suyumuzu ilave ediyoruz. Suyumuz çekip soğanlar karamel tadına ulaşınca ocağın altını kapatıp soğuk olarak servis ediyoruz. 
   Afiyet olsun.
   ]]>
   Kabak Köftesi https://www.kabak.gen.tr/kabak-koftesi.html Sat, 27 Oct 2018 00:06:40 +0000 Kabak Köftesi; Kabak denildiği zaman aklımıza ilk gelen yemekleri etli ve zeytinyağlı olanlarıdır. Aslında kabaktan çeşit çeşit yemek yapılır. Mücveri, kızartması, yoğurtlu yemekleri, salatası, püresi, köftesi ve daha sa Kabak Köftesi; Kabak denildiği zaman aklımıza ilk gelen yemekleri etli ve zeytinyağlı olanlarıdır. Aslında kabaktan çeşit çeşit yemek yapılır. Mücveri, kızartması, yoğurtlu yemekleri, salatası, püresi, köftesi ve daha saymakla bitiremediğimiz birçok yemeği yapılmaktadır. Ben bugün patates köftesi yapacağım ama benim yapacağım tarif iki çeşit olacak. Çünkü sade kabaklı yaptığım zaman benim çocuklar yemiyor.
   İlk yapacağım tarif kabak köftesi

   Kabak köftesi
   Malzemeleri:
   • 1 adet bal kabağı
   • 100 gram peynir
   • 2 yumurta
   • 1 baş orta boy soğan( isterseniz koymaya da bilirsiniz)
   • 1 tutam maydanoz
   • Yarım paket yaş maya
   • Tuz 
   • Un
   • Kızartmak için sıvı yağ
   Yapılışı: ilk önce kabağın kabuğunu soyalım ve bir kaba rendeleyelim. Sonra mayayı ılık suda eritip kabağın üzerine dökelim. Daha sonra soğan ve maydanozları ince ince doğrayalım ve kabağın üzerine dökelim. Daha sonra yumurta, beyaz peynir ve tuzu da ilave edelim. Aldığı kadar unu da döküp tüm malzemeleri bir güzel karıştıralım. Hazırladığımız köfte harcını mayalanması için 15-20 dakika bekletelim. Mayalandıktan sonra rulo şekli verelim ve bir tabağa dizelim. Bu işlem bittikten sonra yağı bir tavaya alalım ve iyice kızdıralım ve köfteleri içine atıp altlı üstlü kızartalım. Kızartma işlemi bittikten sonra yoğurt ile servis yapalım.

   Kabak Köftesi
   Şimdi kabak sevmeyen çocuklarımız için patatesli kabak köftesi yapalım. Yapılışı çok basit ve pratik olan bu tarif hem çok lezzetli hem de çocuklar rahat tüketiyor.
   Patatesli kabak köftesi
   Malzemeler:
   • 1 adet kabak
   • 1 orta boy soğan 
   • Bir tutam dereotu
   • Bir tutam maydanoz
   • 3-4 yemek kaşığı un
   • Biraz karabiber
   • Tuz
   Yapılışı: kabak ve patatesleri rendenin ince tarafı ile rendeleyin. Böyle olduğunda çok su bırakıyor bunu eliniz ile hafif bir şekilde sıkalım ve bir kaba alalım. Sonra üzerine unu, tuz, karabiber ve ince ince doğradığımız maydanoz ve dereotunu da ilave edip karıştıralım. Bir tava alalım hazırladığımız köfteyi kızarmak için yağı kızdıralım. Kızgın yağın içine köftelere şekil verip içine atalım. Bir tarafı kızardığın da diğer tarafını da kızartalım. Köfte harcının hepsini aynı şekilde kızartalım. Böylelikle tüm patates köfteleri hazır olur. Soğuk ya da sıcak servis yapabilirsiniz.
   ]]>
   Kabak Tohumu https://www.kabak.gen.tr/kabak-tohumu.html Sat, 27 Oct 2018 13:09:07 +0000 Kabak Tohumu, Kabak tek yıllık bir bitkidir. Bitkide erkek ve dişi çiçeklerler vardır. Kabak çiçekleri genellikle arılarla çapraz döllenir. Çarpraz döllenmeye engel olmak için her türden en fazla bir

   Kabak Tohumu, Kabak tek yıllık bir bitkidir. Bitkide erkek ve dişi çiçeklerler vardır. Kabak çiçekleri genellikle arılarla çapraz döllenir. Çarpraz döllenmeye engel olmak için her türden en fazla bir çeşit dikmek gerekir, eğer bir türün bir kaç çeşidi dikilecekse veya yakında bulunan bahçelerde değişik çeşitler ekilmişse saflığı korumanın yöntemi elle dölleme yapmaktır. Bu yöntemin aslı, dişi çiçekleri döllemeden öncesinde ve sonrasında, erkek çiçekleri ise döllemeye hazır oluncaya kadar korumaktır. Bunun için aynı bitki üzerindeki erkek ve dişi çiçekler kullanılabilir. 

   Bu işleme başlamadan önce aşağıda belirtilen iki şeyi bilmek gerekir.
   • Erkek ve dişi çiçeklerin hangi yöntemlerle ayırt edileceği
   • Ertesi gün açacak olan çiçek tomurcuklarının nasıl belirleneceği
   Erkek ve dişi çiçeklerin ayırt edilmesi kolaydır, dişi çiçekler gövdeden uzanan dala çok yakın olur ve yumurtalık denilen küçük bir kürenin üzerinde açarlar. Erkek çiçekler ise gövdeden uzanan dallara 5-6 cm. uzunluğunda bir sap ile bağlıdır. Bir sonraki gün açacak olan çiçek tomurcuklarının rengi de yeşilden sarıya dönmüş olanlardır, sarı rengi alan tomurcukların 24 saat içerisinde açacağını anlarız.  Öncelikle güneşli bir öğleden sonra 5-6 dişi çiçek belirlemek gerekir. Her birine, üzerinde dişi çiçek olduğunu işaret edecek yazılmış kağıt torba geçirmek gerekiyor. Fazla sıkı olmamak şartıyla kağıt torbanın ağzını büzecek şekilde bağlanır. Böylelikle arıların içeri girmesi önlenmiş olur.

   Kabak Tohumu
   Aynı yöntemle erkek çiçekleri de koruma altına almak gerekir. Erkek çiçeklere de aynı şekilde kağıt torba geçirilebilir veya çiçeklerin açmaması için üst tarafı lastik bantla birleştirilebilir. Ertesi sabah bantla kapatılarak açması önlenen erkek çiçek alınır ve dişi çiçeğin yanına götürülür. Dişi çiçeği örten kağıt torba çıkarıldıktan sonra taç yaprakları koparılır. Erkek çiçeği saran bant çıkarıldıktan sonra taç yapraklar yolunur. Erkek çiçeğin üzerindeki polenlerin dişi çiçeğin üzerindeki yumurtalığa yapışması sağlanır. Bunun için erkek çiçeğin üzerindeki polen dişi çiçeğin üzerindeki yumurtalığa sürtülmesi gerekir. Daha sonra erkek çiçeğin işi bittiği için artık atılabilir. Dişi çiçeğe ise kağıt torbayı geçirerek diğer arıların döllemesine engel olunur. Dört gün kadar bu şekilde korunduktan sonra kağıt torbayı çıkararak dişi çiçeği herhangi bir şekilde işaretlemeliyiz. Belirlemek için renkli bir ipi gevşekçe bağlamak bu işi görebilir. Yapılan bu işlem, diğer dişi çiçekler için de aynı şekilde uygulanabilir. Uygulamak kesinlikle burada anlatıldığından daha kolay ve çabuk olacaktır.

   Tohumluk kabaklar Eylül ayında hasat edilir. Eğer farklı türden kabak yetiştiriliyorsa, tohumlukları karıştırmamak için sertleşen kabukların üzeri kazınarak türleri işaretlenebilir. Kabak uzun süre muhafaza edilebildiği için, tohumlarının olgunlaşması için mümkün olduğu kadar beklenmelidir. Tohumların olgunlaştığı kabağın sarı renge dönüşmesi ve kabuğunun sertleşmesinden anlaşılabilir. Tohumu alınacak olan kabak yıkanıp temizlenir. Baş ve sap kısmının bir bölümü çıkarılarak asıl tohumluk kısım bırakılır. Kabak çekirdekleri bir kaşık yada kaşığa benzer birşey yardımıyla çıkarılır. Cam bir kavanoz yarıya kadar su ile doldurulur ve çekirdekler kavanozun içine atılır. Bir kaç gün boyunca normal bir oda sıcaklığında bekletilir. Daha sonra tel süzgeç içerisine alınır ve yıkanır ve böylelikle çekirdeklerin üzerindeki sümüksü zarın tohumdan ayrılması sağlanır. Böylece tohumların çimlenmesi kolaylaştırılmış olur. Daha sonra tohumlar porselen bir tabağa alınır ve tabağa yayılarak gölge ve havadar bir yerde kurutulur.  Kuruduktan sonra tohumlar etiketlenerek muhafaza edilir.
  ]]>
  Tahinli Kabak Tatlısı https://www.kabak.gen.tr/tahinli-kabak-tatlisi.html Sat, 27 Oct 2018 13:41:42 +0000 Tahinli Kabak Tatlısı, Kabak mevsimi geldiğinde ev hanımları genellikle kabak ile yapılan yemekleri ve tatlıları tercih etmektedir. Yapılışının kolay ve pratik olmasının yanı sıra malzemelerinin de az olması nedeniyle birço Tahinli Kabak Tatlısı, Kabak mevsimi geldiğinde ev hanımları genellikle kabak ile yapılan yemekleri ve tatlıları tercih etmektedir. Yapılışının kolay ve pratik olmasının yanı sıra malzemelerinin de az olması nedeniyle birçok kişi kabak tatlısını tercih eder. Aynı zaman da kabak tatlıları çok hafiftir. kabak tatlısı çeşitleri arasında olan tahinli kabak tatlısının tarifi şu şekildedir; 
   Malzeme Listesi
  • 1,5 kilo kabak  soyulmuş ve dilimlenmiş olmalı
  • 4 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı ceviz içi 
  • 1,5 çay bardağı tahin

  Tahinli Kabak Tatlısı
  Hazırlanışı: Kabakları soyun ve 4-5 parmak kalınlığında dilimleyin. Dilimledikten sonra yıkayın ve bir tencerenin içine koyun. Daha sonra üzerine 4 su bardağı şekeri ilave edin ve tencerenin kapağını kapatarak bir süre bekletin. Bu işlem bir gece önceden yapılıp sabaha kadar bekletilirse daha iyi olur. Dinlendikten sonra kabakların sulandığını göreceksiniz. Tencerenin içindeki bir ters yaptıktan sonra tencereyi ocağın üzerine koyun. Kısık ateşte kabakları  pişirmeye bırakın. Yaklaşık 40 dakika pişirin. Pişmesini kontrol etmek bıçak kullanabilirsiniz. Bıçak rahat batıyorsa pişiyor demektir.  Kontrol ettikten sonra kabakları servis tabağına alın. Ve soğumaya bırakın. Belli bir süre bekledikten sonra soğuyan kabakların üzerine tahin gezdirin. Tahin miktarını isteğe göre ayarlayın. Tahin gezdirdikten sonra ceviz içi serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 


  ]]>
  Pekmezli Kabak Tatlısı https://www.kabak.gen.tr/pekmezli-kabak-tatlisi.html Sun, 28 Oct 2018 09:43:50 +0000 Pekmezli kabak tatlısı,  Anadolu da yapılan harika tatlılardan biridir.  Soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtacak güzel bir tatlı. Ayrıca bu tatlıyı  özel davetiniz de misafirlerinize sunabilir beğeneceklerine şimdiden emin Pekmezli kabak tatlısı,  Anadolu da yapılan harika tatlılardan biridir.  Soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtacak güzel bir tatlı. Ayrıca bu tatlıyı  özel davetiniz de misafirlerinize sunabilir beğeneceklerine şimdiden emin olabilirsiniz. Pekmezli kabak tatlısı diyet dostu olup annelerin çocuklarına güvenerek yedirebileceği sağlıklı ve bir o kadar da yararlı bir tatlıdır. Bu sebeplerden olsa gerek son günlerde hızla yaygınlaş maktadır.
  Tarif vermeden önce bal kabağından ve yararlarından biraz bahsetmek istiyorum. Bal kabağı bilinenin aksine sebze değil meyvedir. A vitamini, demir, potasyum, karoten, magnezyum içermesinden dolayı son derece faydalı  bir besindir. Demir eksikliği anemisi tedavisinde, lif içeriği yüksek olmasında dolayı zayıflamaya yardımcı olur  ve kabızlığa iyi gelir 

  Pekmezli Kabak Tatlısı
  Pekmezli Kabak Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler;
  • 1 çay bardağı pekmez
  • 1 adet küçük bal kabağı
  • Yarım su bardağı su
  • Kıyılmış ceviz içi veya fındık içi

  Pekmezli Kabak Tatlısı Hazırlanışı; Bal kabağını çok dikkatli olacak şekilde kabuklarını ince ince doğrayıp  güzelce temizleyin. Çekirdeklerini bir kaşık yardımıyla çıkarın ve küp küp kalın bir biçimde doğrayın. Bir tencereye aldığınız doğranmış bal kabağının üzerine bir çay bardağı pekmezi gezdirin. Pekmezle kabağın özdeşleşmesi için yarım saat kadar bekletin. Üzerine yarım su bardağı suyu da ekleyip pişirin. Pişen kabakları bir fırın tepsisine alın.  Kıtır kıtır olması için kabakları kuruyana kadar fırında pişirin. Artık tatlımız hazır oldu. Üzerine kıyılmış fındık veya ceviz içi serpip servis edin.
  Afiyet olsun.
  ]]>
  Kış Kabağı https://www.kabak.gen.tr/kis-kabagi.html Mon, 29 Oct 2018 07:39:35 +0000 Kış kabağı, halk arasında balkabağı olarak bilinmekte ve sıklıkla tatlı yapımında kullanılmaktadır. Mineraller ve vitaminler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca kış kabağı beta-karoten açısınd Kış kabağı, halk arasında balkabağı olarak bilinmekte ve sıklıkla tatlı yapımında kullanılmaktadır. Mineraller ve vitaminler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca kış kabağı beta-karoten açısından da iyi bir kaynaktır. Beta karoten bilindiği gibi çok faydalı bir antioksidandır. Kış kabağı özellikle cilt sağlığı için uzmanlar tarafından tavsiye edilen besinlerden biridir. İçeriğinde yer alan yaklaşık 100 adet bileşen cilt üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Ancak kış kabağının bu etkisinden yararlanmak için düzenli kullanılması gerekir. Kış kabağı çorba, yemek gibi farklı şekillerde hazırlanıp tüketilse de en sık olarak tatlı yapımında kullanılmaktadır. Kış kabağı tatlısı nasıl yapılır, hep birlikte göz atalım.

  Kış Kabağı Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 kg kış kabağı
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı ceviz içi

  Hazırlanışı: Kabak dilimlendikten sonra kabukları soyulur. Çekirdekleri ayıklandıktan sonra istenilen ölçüde doğranır. Geniş bir tencerenin içine doğranmış kabaklar alınır ve üzerine toz şeker eklenir. Tencerenin kapağı kapatılarak birkaç saat şekerin sulanması beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra orta hararetli ocağa alınarak yumuşayıncaya kadar pişirilir. Soğuduktan sonra servis tabağına alınır ve üzerine ceviz serpiştirilerek servise sunulur. Afiyet olsun.

  Kış Kabağının Faydaları

  • İçeriğinde bol miktarda bulunan A vitamini cildi serbest radikallere karşı koruyucu etki yaratır. Kış kabağından düzenli olarak cilt maskesi yapılıp uygulandığında cildi nemlendirici ve ölü hücrelerden arındırıcı etki yaratır. Cildin pürüzsüz bir hal kazanmasını sağlar.
  • Kuru cilt tipine sahip olan kişiler içinde mükemmel bir besin maddesidir. Kış kabağı içeren kozmetik ürünler kuru ciltlerde ölü tabakayı temizleyerek kırışıklıkları giderir.
  • Ciltte oluşan sivilcelere karşı da etkili bir besin maddesidir. İçeriğinde yer alan E vitamini sayesinde cildi besleyerek derinlemesine temizlik sağlar. Ayrıca cildi siyah noktalardan arındırır.
  • İleri yaşa bağlı olarak gelişebilecek kırışıklıklara karşı vücut direncini arttırır.
  • Kış kabağı kansere karşı vücudu korur.
  • Kalp hastalıklarına karşı tüketilmesi gereken bir besindir ve vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki yaratır.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etki yaratır. Bu etkisi ile vücudu birçok hastalığa karşı korur.
  • Kolesterol ve kan basıncı üzerinde olumlu etki yaratır.
  • Yaşlanma sürecini uzatır.
  • Enfeksiyon hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • Depresyon şikayetlerini azaltır.
  • Prostat sağlığını korur.
  • Kalori bakımından oldukça düşük içeriktedir. Bu nedenle zayıflamaya yardımcı olur. Kilo vermek amacıyla diyet yapan kişiler diyet listelerine gönül rahatlığı ile ekleyebilir. Lif bakımından zengin içeriğe sahiptir. 100 gr kış kabağı yaklaşık 26 kalori içerir.

  Kış KabağıKış Kabağı İle Cilt Maskesi Nasıl Yapılır

  • 2 çorba kaşığı püre halinde kış kabağı
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çorba kaşığı yoğurt

  Hazırlanışı: Kış kabağı, bal ve yoğurt uygun bir kasenin içine alınarak homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım bir fırça yardımı ile cilde fazla bastırılmadan ince bir tabaka şeklinde sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra cilt bol su ile yıkanır.

  Kış kabağı ile hazırlanan maskeler göz çevresine sürülmemelidir. Ayrıca maske ciltten arındırıldıktan sonra mutlaka cilde uygun bir nemlendirici sürülmelidir. Hassas cilt tipine sahip olan kişiler kış kabağı ile hazırlanan maskeyi yüzüne sürmeden önce cildinde ufak bir yerde maskeyi denemelidir. Eğer maske herhangi bir tahrişe yol açmamışsa cilt için kullanılabilir.

  ]]>
  Kabak Çeşitleri https://www.kabak.gen.tr/kabak-cesitleri.html Tue, 30 Oct 2018 00:19:39 +0000 Kabak çeşitleri, bol lifli bir meyve olan kabak, kabakgiller familyasına ait olan bir bitki türüdür. Farklı türleri olan kabak kavun, karpuz, salatalık ve acur ile aynı aileye aittir. Potasyum, fosfor, demir, sodyum, kal Kabak çeşitleri, bol lifli bir meyve olan kabak, kabakgiller familyasına ait olan bir bitki türüdür. Farklı türleri olan kabak kavun, karpuz, salatalık ve acur ile aynı aileye aittir. Potasyum, fosfor, demir, sodyum, kalsiyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar ve sinir yatıştırıcı özelliği vardır. Kabak besin değeri yüksek bir bitkidir ve değerini yitirmemesi için buğulama yöntemi ile pişirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca çiğ olarak da salatalarda tüketilebilir.

  Kabak Çeşitleri

  Balkabağı: Tatlı yapımı için sıkça tercih edilen bir bitkidir. Kış kabağı olarak da bilinir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır. Mineral ve vitamin içeriği ile sağlığa ciddi anlamda katkıda bulunur. Balkabağının faydaları;

  • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Lifli içeriği ile sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlar. Hazımsızlık gibi sindirim problemlerine karşı iyi gelir.
  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Kan basıncını arttırıcı, kolesterolü düzenleyici etkisi vardır.
  • Depresyona karşı iyi gelir.
  • Yaşlanma sürecini uzatır.
  • Enfeksiyon hastalıklarına karşı faydalıdır.
  • Kalorisi düşük olduğu için zayıflama programlarında kullanılabilir.
  • Peptik ülsere karşı iyi gelir.
  • Astım ataklarını hafifletici etkisi vardır.
  • Kemik sağlığını destekler.
  • Cilt sağlığı için çok faydalıdır. Cildi nemlendirir, cilt kuruluğuna karşı iyi gelir. Gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar. ciltte oluşan lekelere, sivilceye, siyah noktaya ve akneye karşı iyi gelir. Balkabağının cilde olan faydalarından yararlanmak için maske şeklinde uygulanabilir.
  Kabak Çeşitleri

  Sakız Kabağı: Silindir biçimde, yeşil ya da sarı kabukludur. İç kısmı beyaz renktedir. Yemeklik olarak sıkça kullanılan sebzelerden biridir. Köfte, dolma ve farklı şekillerde yemek olarak hazırlanabilir. Ayrıca tatlı ve turşu yapımında da kullanılabilir. Sakız kabağının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Balkabağı gibi vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir.
  • Kilo vermek isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken sebzelerden biridir.
  • Kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.
  • Göz sağlığı için faydalıdır. Özellikle körlüğe neden olan katarakt hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.
  • Kemik sağlığını destekler, Kemikleri birçok hastalığa karşı korur.
  • Prostat için faydalıdır. Prostat cinsel isteği azaltır ve idrar sorunlarına yol açabilir.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Antioksidan içeriği ile cilt sağlığına katkıda bulunur.
  • Serbest radikallere karşı mücadele etmeyi kolaylaştırır.
  • Saçlarda kırılmayı engeller.
  • Kan basıncı problemlerine karşı iyi gelir.

  Helvacı Kabağı: Küre şeklinde olan bir kabak türüdür. Sarımtırak ya da kırmızımtırak bir renge sahiptir. İç kısmı sarı ya da turuncudur ve daha çok tatlı şeklinde hazırlanarak tüketilir. Helvacı kabağı da diğer kabak türlerinde olduğu gibi aynı faydalara sahiptir.

  Su Kabağı: Kabakgillere ait olan tek yıllık bir bitki türü olan su kabağı, halk arasında asma kabağı olarak da tanımlanır. Farklı şekil ve boyutlarda olabilir. Sap kısmı dar, alt kısmı ise oldukça tombuldur. Eski yıllarda içi boşaltılarak süs amaçlı su kabı olarak kullanılmakta olan bitki, bu nedenle bu ismi almıştır. Ayrıca saz yapımında da kullanılmaktadır. Daha çok süs olarak kullanılsa da bazı yerlerde yemek yapımında da kullanılmaktadır.  ]]>